Interakcje leków roślinnych (część 3)

Interakcje leków roślinnych (część 3)

Warto wiedzieć, jak przyjmowanie preparatów roślinnych może wpływać na działanie stosowanych leków. Poniżej podaję przykłady interakcji i opis działań, jakie należy podjąć, w przypadku stwierdzenia możliwości ich wystąpienia.

Oparzenia słoneczne

Oparzenia słoneczne

Zbyt długa ekspozycja na promieniowanie słoneczne prowadzi do oparzeń skóry. Szczególnie narażone są na nie osoby o jasnej karnacji, z jasnymi lub rudymi włosami, a także z dużą ilością znamion barwnikowych. Jak łagodzić skutki nieodpowiedzialnego opalania? Słońce ma pozytywny wpływ na organizm człowieka. W ciepłe, słoneczne dni wzrasta poziom endorfin w mózgu, dlatego mamy lepszy humor i więcej energii, niż podczas pochmurnej pogody. Ponadto, ekspozycja na słońce dostarcza organizmowi witaminę D3. Jednak z kąpieli słonecznych należy korzystać rozsądnie, o czym wielu urlopowiczów zapomina.

Polipragmazja

Polipragmazja

Jaka jest różnica między polipragmazją a politerapią? Polipragmazją nazywamy przyjmowanie przez pacjenta wielu leków, a także preparatów dostępnych bez recepty, które mogą wchodzić w niekorzystne interakcje. Politerapia, czyli wielolekowość, to przyjmowanie wielu leków zgodnie z zaleceniami lekarskimi, wynikającymi z aktualnych standardów postępowania medycznego. Oba zjawiska są powszechne w terapii osób w podeszłym wieku.

Farmaceuta radzi... Niestrawność

Farmaceuta radzi… Niestrawność

Przyszedł czas chłodnych dni, zbliża się okres rodzinnych spotkań. Częściej sięgamy po pokarmy ciężkostrawne, co może powodować różnego rodzaju dolegliwości.

Spokój z natury

Spokój z natury

Klasyczne antydepresanty – ze względu na ich silne działanie – wydaje się wyłącznie z zalecenia lekarza. W ofercie aptecznej dostępna jest jednak cała gama łagodnych środków ziołowych poprawiających nastrój.

Interakcje leków z zielem dziurawca

Interakcje leków z zielem dziurawca

Znane są interakcje preparatów dziurawca z alprazolamem, doustnymi preparatami antykoncepcyjnymi i lekami antyretrowirusowymi. Odpowiada za nie hiperforyna. Najnowsze doniesienia dostarczają dodatkowej wiedzy o mechanizmach działania tego składnika, a także nowych interakcjach.

Cytochrom CYP3A4

Cytochrom CYP3A4

W poprzednich numerach „Managera Apteki” zostało omówione znaczenie izoform CYP2D6, CYP1A2 i CYP2C9 w metabolizmie leków. Na zakończenie przedstawimy cytochrom CYP3A4, który odpowiada za metabolizm prawie połowy leków dostępnych na rynku.

Psyche a terapia ziołowa

Uczucie przygnębienia, żal, smutek, apatia to główne objawy obniżonego nastroju, będącego odpowiedzią na niepowodzenia, ozczarowania czy przykre zdarzenia w życiu człowieka. Jeśli ten stan przedłuża się w czasie
i uniemożliwia normalne funkcjonowanie – można już mówić o depresji.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH