Farmaceuta radzi... Niestrawność

Farmaceuta radzi… Niestrawność


Przyszedł czas chłodnych dni, zbliża się okres rodzinnych spotkań.
Częściej sięgamy po pokarmy ciężkostrawne, co może powodować różnego rodzaju dolegliwości.

Wzdęcia…
czyli uczucie ucisku i pełności w nadbrzuszu oraz napięcie w żołądku
Napar rumianku, mięty lub dziurawca jest niezastąpiony w problemach gastrycznych. Picie dziurawca dodatkowo może poprawić nastrój.
Simeticon ułatwia wydalanie gazów z przewodu pokarmowego. Często zalecany jest przed badaniami jamy brzusznej, by zalegające gazy nie zaburzały badania.
Dimeticon, podobnie jak simeticon, ma niewiele skutków ubocznych. Jednak podczas stosowania tego leku nie należy pić napojów gazowanych.

ZGAGA …
czyli pieczenie w gardle i kwaśne odbijanie
Preparaty zawierające związki glinu i magnezu (wodorotlenki) zobojętniają sok żołądkowy, osłaniając błonę śluzową przewodu pokarmowego. Można je przyjmować w postaci płynu lub tabletek. Nie wolno ich łączyć z innymi lekami. Stosowanie tych preparatów w dużych dawkach przez dłuższy czas może doprowadzić do alkalizacji moczu oraz odkładania kamieni fosforanowych w drogach moczowych. Ponadto nie należy stosować ich w zaparciach. Związki glinu nasilają działanie leków przeciwbólowych. Nie podajemy ich także dzieciom poniżej 6. roku życia. W czasie ciąży i karmienia można zażywać je tylko sporadycznie.

Związki wapnia i magnezu (węglany) miejscowo zobojętniają nadmiar kwasu. W zalecanych dawkach mogą przyjmować je kobiety w ciąży i karmiące piersią. Jeśli przyjmujemy inne leki, zawsze trzeba zachować 1-2-godzinny odstęp. Osoby cierpiące na schorzenia nerek powinny zachować ostrożność sięgając po tego typu środki.

Nudności i wymioty
Dimenhydrynat działa przeciwwymiotnie, rozkurczowo. Bardzo pomocny w chorobie lokomocyjnej. Uwaga: lek ten nasila działanie środków uspokajających, osłabia działanie glikokortykosteroidów i leków przeciwzakrzepowych.
Wyciąg z imbiru ma wiele zastosowań. Przyjmujemy go m.in. w chorobie lokomocyjnej. Pobudza on wydzielanie śliny, soku żołądkowego i żółci. Bardzo ostrożnie należy stosować go w przypadku kamicy żółciowej oraz u kobiet w ciąży. Można go podawać dzieciom od 6. roku życia.

Dolegliwości żołądkowo-wątrobowe
Sylibina otrzymywana z owoców ostropestu plamistego bardzo dobrze regeneruje wątrobę. Gdy ją przedawkujemy może zadziałać przeczyszczająco. Poza tym ma niewiele działań niepożądanych.

Wyciąg z karczocha ułatwia wytwarzanie i przepływ żółci. Jest bardzo pomocny w stanach zapalnych dróg żółciowych i kamicy żółciowej. Przeciwwskazaniem do jego stosowania jest niedrożność dróg żółciowych i wiek poniżej 14 lat.
Wyciągi z łopianu, mniszka, bylicy, ziela glistnika oraz krwawnika są bardzo pomocne w leczeniu niestrawności. Jedynym poważnym przeciwwskazaniem jest niedrożność dróg żółciowych. Wyciągów alkoholowych nie powinno podawać się małym dzieciom.

Niezbędne fosfolipidy pozyskiwane z soi usprawniają pracę komórek wątrobowych wbudowując się w uszkodzone błony komórkowe. Niezastąpiony lek przy uszkodzeniach wątroby różnego pochodzenia.
Ranitydyna hamuje wydzielanie kwasu solnego. Jest bardzo pomocna przy leczeniu wrzodów żołądka.

Zaparcia
… czyli problemy z oddawaniem stolca rzadziej niż co dwa dni
Glicerol w postaci czopków – w zależności od dawki – może być podawany dzieciom lub dorosłym. Nie należy w tym czasie podawać innych czopków.

Laktuloza nasila ruchy robaczkowe jelit, dlatego może być podawana w przewlekłych zaparciach. Przeciwwskazaniem jest podejrzenie niedrożności jelit oraz nietolerancja laktozy lub galaktozy. Często efekt działania tego leku można zaobserwować dopiero po upływie doby.

Senes, kruszyna, babka jajowata, aloes to rośliny działające na nas ze zróżnicowaną siłą. Można przygotowywać z nich napary czy też przyjmować w tabletkach jednoskładnikowych lub złożonych. Dobrze jest zmieniać preparaty, by organizm się do nich nie przyzwyczaił. Przeciwwskazaniem jest niedrożność jelit oraz przerost prostaty. Nigdy nie wolno podawać leków przeczyszczających, jeśli nie wiemy, jakiego pochodzenia jest ból. Nie stosujemy tego typu leków w okresie ciąży.

Biegunka
Węgiel aktywny jest dostępny w tabletkach i kapsułkach. Wiąże gazy jelitowe oraz osłania śluzówkę przewodu pokarmowego.

Jako pochłaniacz może być stosowany w zatruciach takimi lekami, jak: paracetamol, kwas acetylosalicylowy, leki przeciwdepresyjne i sole metali ciężkich. Jeżeli musimy podać inne leki, należy zachować dwugodzinny odstęp przed i po podaniu węgla.

Przy silnych biegunkach można przyjąć jednorazowo nawet 10 tabletek. Mogą jednak wtedy wystąpić zaparcia.
Wyciągi z kory dębu w połączeniu z szałwią, tymiankiem, krwawnikiem i zielem glistnika mają bardzo dobre działanie przeciwbiegunkowe, ściągające, rozkurczowe i przeciwzapalne.

Drożdże Saccharomyces boulardii wskazane są w ostrych biegunkach bakteryjnych i wirusowych oraz jako uzupełnienie antybiotykoterapii. Leków tych nie łączymy z jedzeniem, zbyt gorącymi płynami, a także alkoholem.
Loperamid zwiększa wchłanianie wody i elektrolitów w jelicie, przez co zmniejsza biegunkę. Podajemy go w zwiększonej dawce po pierwszym luźnym stolcu oraz w mniejszych dawkach po kolejnym wypróżnieniu. Działa szybko i długotrwale.

Pamiętaj!
Nawet leki uznawane za bezpieczne przy niewłaściwym dawkowaniu mogą dawać objawy niepożądane. Dlatego zawsze przed przyjęciem leku należy zapoznać się z ulotką informacyjną dołączoną do opakowania. Przy nasilonych problemach dotyczących układu pokarmowego, a także wtedy, gdy odczuwamy dolegliwości bólowe, najlepiej jest poprosić o pomoc lekarza.

4.5/5 - (170 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH