Bezdech senny – polska technologia na Filipinach

Polska technologia diagnostyki bezdechu sennego zadebiutuje w filipińskich szpitalach na początku marca 2019 r.

Firma telemedyczna Infoscan S.A. we współpracy z singapurskim partnerem MedwoRx International na początku marca uruchomi komercyjne badania bezdechu sennego urządzeniem MED Recorder w dwóch filipińskich szpitalach. Partner Spółki otworzy kliniki snu w Gentri Medical Center and Hospital oraz Southeast Asian Medical Center.

Chirurgia robotowa w leczeniu onkologicznym

Chirurgia robotowa jest jednym ze współczesnych trendów leczenia onkologicznego. Innowacyjność Robota da Vinci pozwala na prowadzenie skutecznego, małoinwazyjnego i bardziej bezpiecznego leczenia.

Zakup Robota przez Wielkopolskie Centrum Onkologii był jednym z najważniejszych przedsięwzięć ubiegłego roku. Finalizację zakupu sprzętu umożliwiła współpraca z Samorządem Województwa Wielkopolskiego. Z leczenia za pomocą Robota da Vinci skorzystało już 20 pacjentów placówki,

Aparat słuchowy bluetooth - rewolucja na rynku

Aparat słuchowy Bluetooth? Przełom w dziedzinie aparatów!

Firma Sonova prezentuje nowy rewolucyjny  bezprzewodowy chip, który umożliwia pełne wykorzystanie potencjału bezpośredniej łączności. Aparat słuchowy Bluetooth, którym podłączymy się z naszym smartfonem lub tabletem? To właśnie się spełnia. 

Zapalenie ucha i zatok

Zapalenie ucha i zatok przynosowych to jedne z najczęściej spotykanych schorzeń otorynolaryngologicznych. Farmaceuta odgrywa niebagatelną rolę w procesie rozpoznania oraz prawidłowego leczenia tych chorób.

Zapalenie ucha

Ucho składa się z trzech części: zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej. Zapalenie może dotyczyć każdej z tych części, ale w praktyce farmaceutycznej, bez ingerencji lekarza, leczyć możemy tylko zapalenie ucha zewnętrznego. Stąd niezbędna jest umiejętność przeprowadzenia odpowiedniego wywiadu i postawienia diagnozy.

Rozpoznanie

Ostre zapalenie zatok

Ostre zapalenie zatok przynosowych (OZZP) to choroba dotykająca wielu pacjentów zgłaszających się po poradę do apteki. Rola farmaceuty powinna polegać na wstępnym rozpoznaniu choroby, dobraniu odpowiedniego leczenia objawowego, a w razie potrzeby wskazaniu konieczności konsultacji lekarskiej, aby uniknąć powikłań.

Zatoki przynosowe to parzyste, leżące po obu stronach jam nosa, przestrzenie powietrzne. Wyróżniamy zatoki: szczękowe, czołowe, klinowe i sitowe. Wnętrze zatok wysłane jest błoną śluzową, będącą przedłużeniem błony śluzowej nosa. Środowisko zatok nie jest jałowe.

Zapalenie gardła i krtani

Sezon jesienno-zimowy to czas wzmożonej zapadalności na choroby układu oddechowego. Do najczęstszych infekcji górnych dróg oddechowych należą: zapalenie gardła i zapalenie krtani.

Wahania temperatury otoczenia oraz duża wilgotność powietrza zwiększają ryzyko wychłodzenia organizmu. Skurcz naczyń krwionośnych w obrębie błony śluzowej gardła, nosa i oskrzeli powoduje ochronę przed nadmierną utratą ciepła, ale jednocześnie wpływa na zmniejszenie stopnia jej ukrwienia. Niedostateczny dopływ krwi osłabia naturalne mechanizmy obronne i stanowi wrota do wniknięcia patogennych mikroorganizmów.

Zapalenie zatok

Błona śluzowa wyścielająca jamę nosa i zatok przynosowych jest nieustannie wystawiona na wpływ czynników zewnętrznych, zarówno tych drażniących, jak i infekcyjnych. Stanowi ona swoisty filtr i pierwszą barierę ochronną dla całego organizmu, jednak z tego względu często narażona jest na rozwój stanów zapalnych.

Zapalenie górnych dróg oddechowych

W okresie jesienno-zimowym wśród pacjentów, zarówno dzieci, jak i dorosłych, wzrasta zachorowalność na zapalenie górnych dróg oddechowych. Farmaceuta jest często pierwszym specjalistą, do którego chorzy zgłaszają się po poradę.

Górne drogi oddechowe obejmują jamę nosową, zatoki przynosowe, gardło i krtań. Najczęstszą przyczyną zakażeń (około 90 proc. przypadków) są wirusy: rinowirusy, koronawirusy, adenowirusy, RSV, wirusy grypy i paragrypy. Rzadziej etiologia choroby jest bakteryjna lub grzybicza.

Zapalenie gardła

Zapalenie gardła to jedna z częstszych dolegliwości, z jaką pacjenci zgłaszają się do apteki. Zazwyczaj wystarcza łagodzenie objawów dostępnymi preparatami OTC, jednak w wyjątkowych sytuacjach może być potrzebna konsultacja lekarska i antybiotykoterapia.

Gardło, znajdujące się na skrzyżowaniu układów pokarmowego i oddechowego, jest w szczególny sposób narażone na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, w tym drobnoustrojów chorobotwórczych. Dostające się do gardła patogeny uszkadzają jego błonę śluzową, uwolnione zostają mediatory stanu zapalnego, pojawia się przekrwienie, ból i obrzęk.

Ostre zapalenie zatok przynosowych

Do aptek często trafiają pacjenci skarżący się na ból zatok bądź przewlekle utrzymującą się niedrożność przewodów nosowych. Ważne jest przeprowadzenie z takimi pacjentami szczegółowego wywiadu, dzięki któremu właściwie dobierzemy preparaty mogące przynieść ulgę.

Zapalenie zatok przynosowych (rhinosinusitis) jest procesem zapalnym obejmującym błonę śluzową nosa i przynajmniej jedną z zatok przynosowych. Bardzo często pierwotne zapalenie błony śluzowej nosa prowadzi do wystąpienia stanu zapalnego w obrębie zatok przynosowych, gdyż anatomicznie struktury te są ze sobą powiązane.

Zapalenie zatok u dzieci i dorosłych

Co roku na zapalenie zatok przynosowych choruje nawet 16 proc. populacji. Dorośli zapadają na nie średnio dwa-trzy razy w roku. Nie wolno lekceważyć tej choroby, gdyż niedoleczona może doprowadzić do groźnych powikłań.

Nieżyt nosa i zatok przynosowych jest stanem zapalnym błony śluzowej jamy nosowej i zatok przynosowych. Jakie czynniki go wywołują?

Przyczyny

zapalenie zatok

Ostre zapalenie zatok przynosowych

Ostre zapalenie zatok przynosowych (OZZP) to choroba, w której farmaceuta jest często pierwszym specjalistą, do którego zwraca się pacjent. Opieka farmaceutyczna, obejmująca rzetelnie przeprowadzony wywiad z pacjentem oraz opracowanie planu farmakoterapii, powinna być prowadzona zgodnie z wytycznymi EPOS 2012.

ostre zapalenie zatok

Ostre zapalenie zatok

Ostre zapalenie zatok przynosowych (OZZP) to choroba dotykająca wielu pacjentów zgłaszających się po poradę do apteki. Rola farmaceuty powinna polegać na wstępnym rozpoznaniu choroby, dobraniu odpowiedniego leczenia objawowego, a w razie potrzeby wskazaniu konieczności konsultacji lekarskiej, aby uniknąć powikłań.

Szumy uszne zmieniają przetwarzanie emocji

U osób cierpiących na szumy uszne zmieniony jest proces przetwarzania emocji przez mózg. Bardziej niż ciało migdałowate zaangażowane są struktury takie jak parahipokamp oraz wyspa – odkryli naukowcy z University of Illinois.

Wcześniejsze badania sugerowały, że szumy uszne mają związek z częstym występowaniem problemów natury emocjonalnej – silniejszym odczuwaniem stresu, stanami lękowymi, rozdrażnieniem oraz z depresją.

Badania słuchu u dzieci w Afryce Zachodniej

Specjaliści ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach przeprowadzili pilotażowe przesiewowe badania słuchu u dzieci w wybranych szkołach w Afryce Zachodniej. Otrzymane wyniki ujawniły wyższy odsetek dzieci z zaburzeniami słuchu niż w innych krajach świata. Dzieci mają zostać objęte opieką otolaryngologiczną przez miejscowych lekarzy.

Pracownicy Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach zostali zaproszeni przez przedstawicieli rządu Wybrzeża Kości Słoniowej, którzy przy okazji odbywającego się w 2013 r. w Warszawie Szczytu Klimatycznego COP-19 odwiedzili Kajetany.

Zapalenie zatok

Zapalenie zatok może być ostre lub przewlekłe. W większości przypadków jest to zapalenie ostre. Najczęściej stanowi ono powikłanie zapalenia górnych dróg oddechowych – gardła oraz infekcji kataralnej, która powoduje powstanie stanu zapalnego w obrębie zatok obocznych nosa. Chory skarży się na ból głowy, który nasila się przy pochylaniu. Wydzielina spływa do gardła, pojawia się obrzęk śluzówek, ropna wydzielina w nosie, uczucie jego zatkania. Chory ma złe samopoczucie i gorączkę często przekraczającą 38°C.

Implant słuchowy dzięki Nagrodzie Zaufania

Od początku swojej działalności Nagroda Zaufania „Złoty OTIS” wspiera osoby i organizacje, działające na rzecz potrzebujących pacjentów. W 2005 r. dzięki pieniądzom z licytacji rzeźby Włodzimierza Pytkowskiego „Wenus Amazonek” udało się sfinansować implant słuchowy dla niesłyszącej od urodzenia dwuletniej Julii Sałgut.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH