Zabawa przebodźcowanie

Za dużo bodźców szkodzi

Żyjemy w świecie szybkiego przepływu informacji, medialnego szumu oraz częstych zmian w naszym otoczeniu. Intensywność takiego życia źle wpływa na ludzi dorosłych powodując problemy ze zdrowiem oraz utrudniając relacje z innymi ludźmi. Skoro pełnoletni tak źle to znoszą to jak sobie z tym radzą najmłodsi?

Dzisiejszy świat nie pomaga dzieciom czuć się bezpiecznie i komfortowo.

operacja implantu słuchowego w kajetanach

Pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej operacja wszczepienia implantu ślimakowego HiRes Ultra

W dniu 24 października 2017 r. w Światowym Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach odbyła się pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej operacja wszczepienia implantu ślimakowego HiRes Ultra z użyciem nowej elektrody HiFocus SlimJ. Operację przeprowadził prof. Henryk Skarżyński, Dyrektor Instytutu i Kierownik Kliniki Otorynolaryngochirurgii.

Aparat słuchowy bluetooth - rewolucja na rynku

Aparat słuchowy Bluetooth? Przełom w dziedzinie aparatów!

Firma Sonova prezentuje nowy rewolucyjny  bezprzewodowy chip, który umożliwia pełne wykorzystanie potencjału bezpośredniej łączności. Aparat słuchowy Bluetooth, którym podłączymy się z naszym smartfonem lub tabletem? To właśnie się spełnia. 

Delfiny w Fundacji Rosa

Fundacja Rosa uruchomiła nowy długofalowy projekt terapeutyczny dla dzieci – delfinoterapię. W ramach programu niepełnosprawne dzieci oraz ich opiekunowie otrzymują dofinansowanie do specjalistycznych turnusów rehabilitacyjnych w Turcji, organizowanych przez Fundację Dobra Wioska. Z tej szczególnej formy terapii skorzystało już dziecko autystyczne, w najbliższych miesiącach do tureckiego delfinarium wyjadą kolejni mali pacjenci.

Medycyna w Muzeum Farmacji (część 2)

Medycyna w Muzeum Farmacji (część 2)

Dawnych przyrządów medycznych jest tak wiele, że postanowiliśmy poświęcić im dwa artykuły. Inspiracją do powstania tych publikacji było powołanie Stowarzyszenia Muzeum Medycyny, którego celem jest stworzenie w Warszawie instytucji muzealnej o profilu medycznym.

Coraz gorzej słyszymy

Coraz gorzej słyszymy – problemy ze słuchem

Co trzeci Polak ma problemy ze słuchem – alarmują specjaliści. Pogarszaniu się słuchu sprzyja wszechobecny szum i hałas, słuchawki w uszach i choroby górnych dróg oddechowych.

Efekt Mozarta

Efekt Mozarta

Dziecko z brzuchu mamy nie słyszy dźwięków w taki sam sposób jak my, ale potrafi różnicować ich charakterystyczne cechy: melodię, rytm, akcent i natężenie. Najważniejsze dla niego dźwięki to głos mamy i bicie jej serca. Malec stopniowo uczy się reagować na inne dźwięki. Może mieć przy tym własne preferencje, na które jednak największy wpływ ma uczucie przyjemności odczuwane przez matkę, kiedy sama słucha ulubionej muzyki.

Pielęgnacja uszu

Pielęgnacja uszu (część 1)

Podstawowym sposobem czyszczenia uszu powinno być ich regularne przemywanie ciepłą wodą z mydłem. Jeśli nagromadzona woskowina utrudnia pacjentowi słyszenie, można mu polecić odpowiedni preparat.

Prestiżowa nagroda dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu kierowany przez prof. Henryka Skarżyńskiego został doceniony przez Amerykanów. Zdobył nagrodę główną w kategorii ochrona zdrowia, w konkursie The Computerworld Honors Program, który rozstrzygnięto w Waszyngtonie. To nagroda za stworzenie Ogólnopolskiej Sieci Telerehabilitacji Słuchowej.

**Wielcy ludzie w kapitule**

Wpływ alergii na zaburzenia słuchu

Alergia może wpływać na zaburzenia wszystkich elementów ucha. Dorośli, którzy narzekają na swędzenie skóry małżowiny usznej albo przewodu słuchowego, uczucie wilgoci w uchu i skłonności do występowania częstych infekcji ucha zewnętrznego, mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że objawy te związane są z reakcją alergiczną.

Dźwięki marzeń

2-3 dzieci na 1000 rodzi się z głęboką wadą słuchu, a u kolejnych można podejrzewać wystąpienie uszkodzenia średniego stopnia lub jednostronny niedosłuch. Z badań zbieranych przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wynika, że w Polsce wada słuchu występuje u ok. 600 dzieci rocznie.

Do słuchu po polsku

Polscy specjaliści badają słuch posłów i pracowników Parlamentu Europejskiego (PE). Mają nadzieję, że w ten sposób skłonią unijne instytucje do przyjęcia inicjatywy na rzecz powszechnych programów oceny narządu słuchu, zwłaszcza w u dzieci.

Badaniom prowadzonym przez specjalistów z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie towarzyszy prezentacja oryginalnych polskich osiągnięć – narzędzi i metod wykrywania, diagnozy i terapii, nagrodzonych na międzynarodowych konkursach i targach wynalazczości.

Słoń na uchu

Kłopoty ze słuchem ma dziś ponad 500 mln ludzi na całym świecie. Ich liczba stale rośnie. Świat głuchnie w zastraszającym tempie – ostrzegają naukowcy.

Pogarszanie się słuchu należy do grupy tzw. cichych plag. Ich rozwój nie jest tak spektakularny jak np. epidemia AIDS czy ptasia grypa, dlatego latami rozwijają się one w ukryciu.

O życiu w hałasie i możliwościach leczenia lub wspomagania osób niedosłyszących debatowali uczeni podczas odbywającego się w San Francisco dorocznego kongresu Amerykańskiego Towarzystwa na rzecz Krzewienia Nauki.

Muzyka na ucho

Odtwarzanie głośnej muzyki przez słuchawki przez ponad półtorej godziny dziennie może uszkodzić słuch.

“Jeśli ktoś raz zrobi wyjątek, a przez resztę tygodnia nie będzie korzystał ze słuchawek – nic mu się nie stanie” – twierdzi audiolog ze Szpitala Dziecięcego w Bostonie, Brian Fligor. “Mówię raczej o kimś, kto ustawia głośność na ponad 80 proc. i tak słucha przez 1,5 godziny codziennie i przez kilka lat”.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH