prof. Maciej Małecki - Pasja i wola działania

prof. Maciej Małecki – Pasja i wola działania

Profesor Maciej Małecki jest współodkrywcą genu predysponującego do cukrzycy typu 2. Uważa, że zdobycze nauki są ważne nie tylko dla tych, którzy się nią zajmują, ale przede wszystkim dla pacjentów.

Za pracę doktorską „Poszukiwanie genów predysponujących do cukrzycy typu 2 w obrębie chromosomu 20q” (najlepszy doktorat roku 1999 w dziedzinie medycyny klinicznej niezabiegowej) otrzymał nagrodę im. Aurelii Baczko. W latach 1996-1999 był na stażu naukowym w Joslin Diabetes Center przy Harvard Medical School w Bostonie. W 2004 roku zrobił habilitację, a w 2009 został profesorem nauk medycznych.

Samochód śledzący stan zdrowia kierowcy

Naukowcy z Niemiec opracowali czujniki, które zamontowane w kierownicy samochodu pozwalają rozpoznać niedyspozycję kierowcy i zapobiec wypadkowi – informuje serwis „EurekAlert”.

Wypadki powodowane są przez szereg różnych czynników – jednym z nich jest zły stan zdrowia kierowcy. Zespół badaczy z politechniki w Monachium we współpracy z firmą BMW opracował zespół czujników wbudowanych w koło kierownicy. Mają one sprawdzać przewodnictwo skórne, tętno i poziom tlenu we krwi w czasie jazdy, wykrywając na przykład omdlenie czy zawał serca.

Nauka i jej granice

Nauka i jej granice

Wykorzystam frazę ks. Józefa Tischnera – mówić będę o tyfusie, a nie o „tyfuśnikach”. Nie zajmuję się więc chorymi, lecz opisem klinicznych objawów ich chorób. A jest ich niemało. Oczywistością jest, że żadne, nawet kazuistyczne, odstępstwo od zasad moralnych w nauce nie może być bagatelizowane, lecz powinno stać się nie tylko przedmiotem środowiskowej refleksji, ale przede wszystkim zdecydowanej reakcji. Dlaczego tak się nie dzieje?! Banalizacja niewłaściwości i nieprawości oraz bierność jest grzechem śmiertelnym nie tylko wobec nauki.

Minogi w defensywie

Minogi w defensywie

Od kilku lat kręgowce bezżuchwowe poddawane są intensywnym badaniom w laboratorium prof. Maxa Coopera na Emory University w Atlancie. Warto przyjrzeć się bliżej minogom i śluzicom. W świecie istot żywych panują nieubłagane prawa ekonomii. Dam przykład: była sobie manufaktura, która robiła baty. Na przestrzeni stuleci opracowała niemal perfekcyjny sposób ich wytwarzania – były to baty doskonałe. I co z tego, skoro pojazdy konne zastąpiła kolej, transport samochodowy i powietrzny. Jednak to nie koniec tej historii – samoloty też kiedyś wyjdą z użycia, z czasem wszystko staje się bowiem odpryskiem ewolucji, zależy, kiedy będziemy się temu przyglądać. Kolejne grupy będą przeżywać okres swojego powstawania, ewentualnej hegemonii i potencjalnego wymarcia czy minimalizacji. Z czasem te właśnie mechanizmy, które swój rozwój i rozkwit przeżyły w obrębie owej grupy, przestaną być rozwiązaniami optymalnymi i rozprzestrzenionymi w świecie ożywionym.

Nie tylko Viagra

Siarkowodór, który sprawia, że męska sperma ma specyficzny zapach, odgrywa ważną rolę w erekcji, twierdzą włoscy naukowcy. Uczeni z Uniwersytetu Fryderyka II w Neapolu doszli do wniosku, że siarkowodór, którego jest tak dużo w spalinach czy ściekach komunalnych, wpływa na rozluźnienie mięśni gładkich prącia i wystąpienie erekcji. Włosi wskazują, że siarkowodór ma podobne właściwości regulacji procesów w prąciu jak tlenek azotu. Ten ostatni związek jest neuroprzekaźnikiem regulującym wiele procesów biologicznych.

Definicja genetyczna

Podawanie w chemioterapii przedoperacyjnej cis-platyny kobietom, które są nosicielkami zmutowanego genu BRCA1 i mają rozpoznanego raka piersi, powoduje kompletną lub niemal kompletną remisję choroby i zniknięcie guzów.

To przełom w dziedzinie chemioterapii raka piersi – uważają szczecińscy naukowcy, pracujący pod kierunkiem prof. Jana Lubińskiego z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie.

Do tej pory w tradycyjnej chemioterapii w takich przypadkach stosowano tzw.

Nieludzkie embriony

Stworzone przez naukowców z uniwersytetu w Newcastle zarodki mają cechy zarówno ludzi, jak i zwierząt. Pobrane od nich komórki macierzyste mogłyby pomóc w leczeniu wielu chorób.

Liczące sobie trzy dni zarodki wyglądają pod mikroskopem jak zwykłe ludzkie zarodki. Powstały w 99,9 proc. z ludzkiego materiału genetycznego (z ludzkich komórek skóry) i 0,1 proc. zwierzęcego – z pozbawionej jądra bydlęcej komórki jajowej.

Po 14 dniach embriony zostaną zniszczone – nie wyrośnie z nich żaden człowiek-byk w rodzaju mitycznego Minotaura.

Sprawiedliwe serce

Bardziej narażone na choroby serca są osoby przekonane, że traktuje się je niesprawiedliwie – informuje “Journal of Epidemiology and Community Health”.

Naukowcy z University College w Londynie przeprowadzili badania na 8000 osób – pracowników rządowej służby cywilnej. Okazało się, że o 55 procent bardziej narażone na poważne choroby serca były osoby głęboko przekonane o dotykającej je niesprawiedliwości. Naukowcy oceniali stan zdrowia badanych w ostatnich 11 latach oraz sprawdzali, na ile zgadzają się ze stwierdzeniem, że źle się ich traktuje

Słoń na uchu

Kłopoty ze słuchem ma dziś ponad 500 mln ludzi na całym świecie. Ich liczba stale rośnie. Świat głuchnie w zastraszającym tempie – ostrzegają naukowcy.

Pogarszanie się słuchu należy do grupy tzw. cichych plag. Ich rozwój nie jest tak spektakularny jak np. epidemia AIDS czy ptasia grypa, dlatego latami rozwijają się one w ukryciu.

O życiu w hałasie i możliwościach leczenia lub wspomagania osób niedosłyszących debatowali uczeni podczas odbywającego się w San Francisco dorocznego kongresu Amerykańskiego Towarzystwa na rzecz Krzewienia Nauki.

Źródła altruizmu

To, czy zachowamy się altruistycznie czy samolubnie ma związek z aktywnością określonej części mózgu – informuje “Nature Neuroscience.”

Badania nad neurologią altruizmu przeprowadzili naukowcy z Duke University Medical Center. Altruizm to tendencja do poświęcania się na rzecz innych ludzi. Jego przeciwieństwem jest egoizm?- postawa polegająca na kierowaniu się głównie własnym dobrem, korzyścią i przyjemnością bez uwzględniania interesów innych.

Z niejasnych przyczyn niektórzy ludzie zachowują się bardziej altruistycznie, a inni bardziej egoistycznie.

Sposób na cukrzycę

Wystarczy jeden zastrzyk, aby się pozbyć tej cywilizacyjnej choroby. Kanadyjscy naukowcy rozszyfrowali skomplikowany mechanizm powstawania cukrzycy. I znaleźli prosty sposób jej leczenia – informuje “Rzeczpospolita”.

– W całej mojej karierze nigdy nie widziałem czegoś takiego. Chore na cukrzycę myszy w jednej chwili stały się zdrowe. Nie mogłem w to uwierzyć – mówił uradowany dr Hans Michael Dosch ze Szpitala Dziecięcego w Toronto tuż po sprawdzeniu efektu swego przełomowego dla cukrzyków ustalenia.

Wstręt do jedzenia

Polscy naukowcy odkryli gen odpowiedzialny za skłonność do anoreksji. Teraz szukają lekarstwa mogącego go obezwładnić – pisze gazeta “Metro”.

Zaczyna się niewinnie – odchudzaniem czy dietą, ale z dnia na dzień jest gorzej. Coraz mniejsze porcje, unikanie posiłków. W konsekwencji chroniczne głodzenie się, które prowadzi do śmierci 10 proc. wszystkich chorych.

Witamina E pomaga uniknąć astmy

Zbyt małe spożycie witaminy E przez kobiety w ciąży zwiększa ryzyko zachorowania na astmę przez ich dzieci – twierdzą brytyjscy naukowcy, których wyniki badań przytacza BBC.

Witamina E wpływa na prawidłowy rozwój płuc u płodu – informują badacze z Uniwersytetu w Aberdeen. Ich zdaniem przyszłe matki powinny zwrócić szczególną uwagę na jej obecność w diecie w ciągu pierwszych 16 tygodni ciąży.

Terapia botoksem może uzależniać

Podawanie się kuracji botoksem wygładzającej zmarszczki może uzależniać – informuje BBC powołując się na ostatnie badania brytyjskich naukowców.

Botoks jest oczyszczoną i rozcieńczoną formą jadu kiełbasianego, który może być odpowiedzialny za śmiertelnie groźne zatrucia pokarmowe. Jednocześnie jest?używany w kosmetyce do redukcji zmarszczek. Jak zaznacza doktor Carter Singh biorący udział w badaniach, można jednak łatwo zauważyć jak ludzie uzależniają się od botoksu.

Wszystko może być uzależnieniem

“Uzależnienie” to coś co kojarzy się nam najczęściej z narkotykami czy alkoholem, jednak coraz więcej naukowców mówi, że nie musi się ono wiązać z żadną substancją chemiczną. Te same mechanizmy fizjologiczne leżą u podstaw wszelkich uzależnień – psychologicznych czy chemicznych – ostrzega “Przekrój”.

Lepszy los “królika doświadczalnego”

Zwolennicy i przeciwnicy przeprowadzania doświadczeń na zwierzętach toczą niekończącą się wojnę. Front walki to nie tylko dyskusje tych, którzy są za, z tymi co są przeciw, ale również ataki na laboratoria czy zastraszanie naukowców. W laboratoriach stosuje się jednak metody, które mają polepszyć los “doświadczalnych królików” – informuje tygodnik “Przekrój”.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH