Jerzy Janowicz Wrocław Open

Centrum Medyczne Gamma Partnerem Medycznym Jerzego Janowicza

Centrum Medyczne Gamma została Partnerem Medycznym Jerzego Janowicza.  Podpisanie umowy z Jerzym Janowiczem jest oficjalnym potwierdzeniem współpracy, która rozpoczęła się pod koniec 2016 r. Dr n.med. Konrad Słynarski i CM Gamma zadbają u gwiazdy polskiego tenisa ziemnego o profilaktykę kontuzji oraz jeśli będzie to konieczne – leczenie urazów.

Słodki sposób na próchnicę

Likorycydyna i likoryzoflawan A – substancje znajdujące się w korzeniach lukrecji – silnie hamują rozwój dwóch rodzajów bakterii bytujących w jamie ustnej, które są odpowiedzialne za powstawanie próchnicy oraz paradontozy.

Do takich wniosków doszedł zespół naukowców z Kanady, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Lukrecja powszechnie jest stosowana np. w chińskiej medycynie ludowej oraz przy produkcji słodyczy. Zawiera w sobie glicyryzynę, związek, który jest słodszy niż cukier.

Anita Olejek

Wiedza to szansa i nadzieja…Anita Olejek

W chirurgii ginekologicznej największe znaczenie ma ręka i oko operatora. Każdy zabieg pozwala na lepsze poznawanie siebie i swoich możliwości – zarówno manualnych, jak i psychicznych. Nic nie da się porównać z satysfakcją, jaka towarzyszy wygranej z chorobą pacjenta i własnymi słabościami, ograniczeniami, dylematami, niepokojami.

Propedeutyka medycyny Stefana Krusia

Propedeutyka medycyny Stefana Krusia

Zachęcamy do przeczytania recenzji książki prof. Stefana Krusia „Wiecznym piórem. Na przekór” wydanej przez Media TV Plus. Poniższy tekst ukazał się w magazynie „Puls” (nr 12/1), miesięczniku Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Niedawno ukazał się zbiór słynnych felietonów profesora Stefana Krusia, a już ten tom jest wyczerpany. Widocznie nakład był niewielki. Czas, aby ktoś stanowczo pomyślał o dodruku.

Wnętrzna bezistotność

Wnętrzna bezistotność

Bez moralności obywatelskiej społeczeństwa giną.
Bez moralności osobistej nie są warte przetrwania.
(Bertrand Russell)

Jakże wnikliwie Cyprian Kamil Norwid w „Pieśni od ziemi naszej” ocenił możliwości ludzkiego umysłu stwierdzając, że istnieje:
…. mądrość – kłamstwa
(…)
kłamstwo – wiedzy i błyskotność,
Formalizm prawdy – wnętrzna bez-istotność,
A pycha pych!

Pycha pych i wewnętrzna bezistotność. Coraz częściej odnoszę wrażenie, że dominują one w naszym życiu codziennym, naukowym, politycznym itd.

Ocena prawdy

Gloria Medicinae 2011

Medale Gloria Medicinae 2011 rozdane

Na Zamku Królewskim w Warszawie – jak co roku późną jesienią – odbyła się uroczystość wręczania najwyższego odznaczenia Polskiego Towarzystwa Lekarskiego – Medalu „Gloria Medicinae”, którą zaszczycili m.in. Jego ekscelencja Abp Henryk Hoser (nota bene dr n. med., absolwent warszawskiej Akademii Medycznej, który pracował jako lekarz w Afryce ponad 20 lat), Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Jego Magnificencja prof. Marek Krawczyk, Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Maciej Hamankiewicz, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej Mieczysław Szatanek, wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk i wielu innych.

Droga do przeszczepu twarzy

Droga do przeszczepu twarzy

W grudniu 2008 roku w Cleveland zespół chirurgów kierowany przez Polkę – prof. Marię Siemionow dokonał pierwszego pełnego przeszczepu twarzy. Było to wydarzenie przełomowe, a polska chirurg pojawiła się na pierwszych stronach gazet na całym świecie.

Maria Siemionow, z domu Maria Kusza, urodziła się 3 maja 1950 roku w Krotoszynie. W latach 1968-1974 studiowała na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Poznaniu. Tak wspomina swoje pierwsze kroki na studiach: „Ćwiczenia w prosektorium i studiowanie zwłok były tylko wstępem do anatomii, takim wymoczonym w formalinie przeglądem. Rzeczywista lekcja anatomii zaczyna się, kiedy młody chirurg myje się przed operacją z bardziej doświadczonym kolegą… taki jest początek prawdziwej nauki anatomii, bo nie jest nią sama wiedza o nazwach organów czy ich rozmieszczeniu, ale wiedza o oporze, jaki różne tkanki stanowią dla ostrzy i igieł.”

prof. Maciej Małecki - Pasja i wola działania

prof. Maciej Małecki – Pasja i wola działania

Profesor Maciej Małecki jest współodkrywcą genu predysponującego do cukrzycy typu 2. Uważa, że zdobycze nauki są ważne nie tylko dla tych, którzy się nią zajmują, ale przede wszystkim dla pacjentów.

Za pracę doktorską „Poszukiwanie genów predysponujących do cukrzycy typu 2 w obrębie chromosomu 20q” (najlepszy doktorat roku 1999 w dziedzinie medycyny klinicznej niezabiegowej) otrzymał nagrodę im. Aurelii Baczko. W latach 1996-1999 był na stażu naukowym w Joslin Diabetes Center przy Harvard Medical School w Bostonie. W 2004 roku zrobił habilitację, a w 2009 został profesorem nauk medycznych.

Świnta prawda

Świnta prawda

Przyglądając się obecnemu życiu społecznemu w naszym kraju, zastanawiam się, czy w Polsce są jeszcze prawdziwe elity.

Środowisko naukowe nie jest tylko zbiorowiskiem ludzi przypadkowo żyjących razem. Naukowcy nie żyją też w stanie splendid isolation, lecz w środowisku innych naukowców, w układzie zależności, współzależności, determinującej kondycję moralną całego środowiska naukowego.

Uroczyste wręczenie „Wawrzynu Lekarskiego” prof. Franciszkowi Kokotowi

Prof. Franciszek Kokot – Zawsze dla innych

„Tylko życie poświęcone innym, jest warte przeżycia” – te słowa Alberta Einsteina doskonale opisują postawę prof. Franciszka Kokota. Bo dla niego życie pacjentów jest najważniejsze, warte największych poświęceń.

Kim jest dla mnie prof. Franciszek Kokot? Przede wszystkim człowiekiem, który uratował mi życie – wspomina Urszula Pilśniak. – Kilka miesięcy leżałam na intensywnej terapii. Byłam umierająca. Inni lekarze nie wiedzieli już, jak mnie ratować, ale wiedzieli, kogo wezwać w takiej sytuacji. Prof. Kokot podjął błyskawiczną decyzję i przywrócił mnie życiu. Zawsze będę mu za to wdzięczna. Z kolei prof. Jan Duława dodaje: – Autorytet Franciszka Kokota nie wynika z jakiegokolwiek tytułu, jaki mu nadano, ani z funkcji, którą kiedykolwiek sprawował, ale z powszechnego uznania dla jego metody używania rozumu i głębszego wglądu w sprawy, którym poświęcił życie.

Lekarz sądowy

Lekarz sądowy

W Polsce lekarze sądowi pojawili się na początku 2008 roku. Mimo upływu niemal czterech lat, nadal wiedza na temat ich uprawnień, kompetencji i obowiązków jest niewielka.

Wprowadzenie instytucji lekarzy sądowych miało na celu usprawnienie przebiegu postępowań cywilnych i karnych. Lekarze mieli uwiarygodniać przedstawiane przez uczestników postępowań zaświadczenia usprawiedliwiające ich niestawiennictwo z powodu choroby. Chodziło także o ujednolicenie zasad takiego usprawiedliwiania w przepisach postępowania cywilnego i karnego.

Ustawa o badaniach klinicznych wymaga zmian

Ustawa o badaniach klinicznych wymaga zmian

Ustawa o badaniach klinicznych nadal wzbudza pewne kontrowersje. Konieczne są w niej pewne zmiany, które przyczynią się
do lepszego prowadzenia badań klinicznych oraz zwiększenia bezpieczeństwa pacjentów.

Na stronie Ministerstwa Zdrowia opublikowano nową wersję projektu ustawy o badaniach klinicznych (z dnia 18.04.2011 r.) – do poprzedniej wersji zgłaszałem kilka uwag. Teraz też pozwalam sobie na zgłoszenie ponownie uwag i komentarzy, w nadziei, że ustawa ta ułatwi życie badaczy, komisji etycznych oraz innych osób i instytucji wykonujących lub związanych w jakiś sposób z badaniami klinicznymi.

Co wynika z przeglądu piśmiennictwa?

Co wynika z przeglądu piśmiennictwa?

Przeglądy piśmiennictwa od zawsze były wykorzystywane przez lekarzy jako skondensowane źródło wiedzy na dany temat medyczny. Standardowy przegląd piśmiennictwa jest niczym innym, jak kompilacją danych źródłowych wybranych subiektywnie przez autora przeglądu.

Z punktu widzenia evidence-based medicine (EBM), przegląd piśmiennictwa jest dowodem naukowym na poziomie opinii eksperckiej, czyli dowodem niskiej wiarygodności. Skąd w takim razie wysoka wiarygodność przeglądu systematycznego?

Ajurweda  w kosmetologii

Ajurweda w kosmetologii

Istotą ajurwedy jest świadome dążenie człowieka do pełnej równowagi na poziomie ciała, ducha i umysłu. To także medycyna naturalna praktykowana od tysięcy lat. System medyczny i filozoficzny ajurweda liczy pięć tysięcy lat i wywodzi się ze starożytnych Indii. Jednak jego wpływy – szczególnie te dotyczące leczenia – można dostrzec również w starożytnym Egipcie, w Chinach i w Grecji.

Chwała medycyny

Chwała medycyny

Medal „Gloria Medicinae” jest najwyższym odznaczeniem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Jedynym przyznawanym przez 40-osobową Kapitułę lekarzy tylko dziesięciu wybitnym lekarzom rocznie. Na honorowym dyplomie, który oprócz medalu, dostaje laureat, widnieje taka sentencja: „Za ofiarną służbę ludziom, za najwyższy szacunek dla zdrowia i życia ludzkiego, za sumienne i godne wykonywanie sztuki leczenia, za podtrzymywanie honoru i szlachetnych tradycji stanu lekarskiego, za tworzenie nieprzemijających wartości dla dobra Polskiego Towarzystwa Lekarskiego…”.

Nauka i jej granice

Nauka i jej granice

Wykorzystam frazę ks. Józefa Tischnera – mówić będę o tyfusie, a nie o „tyfuśnikach”. Nie zajmuję się więc chorymi, lecz opisem klinicznych objawów ich chorób. A jest ich niemało. Oczywistością jest, że żadne, nawet kazuistyczne, odstępstwo od zasad moralnych w nauce nie może być bagatelizowane, lecz powinno stać się nie tylko przedmiotem środowiskowej refleksji, ale przede wszystkim zdecydowanej reakcji. Dlaczego tak się nie dzieje?! Banalizacja niewłaściwości i nieprawości oraz bierność jest grzechem śmiertelnym nie tylko wobec nauki.

Puste miejsce na jachcie (dr Józef Hornowski 1916-2011)

Puste miejsce na jachcie (dr Józef Hornowski 1916-2011)

Dr Józef Hornowski uważał, że medycyna jest jak dobry jacht. Potrzebuje sternika (to rola młodych) i balastu (to zadanie dla starych). On sam był takim balastem – który nie obciąża, ale pozwala śmiało płynąć do przodu. O ludziach, których leczył, mówił z szacunkiem: „Cisi bohaterowie dociekań, eksperymentów, ale i pomyłek lekarskich”. Umiał ich słuchać. Doktor Józef Hornowski zawsze powtarzał, że nie może być dobrym lekarzem ktoś, kto nie jest dobrym człowiekiem. On był jednym i drugim.

Nobel w dziedzinie medycyny

Bruce Beutler, Jules Hoffmann oraz Ralph Steinman zostali są tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii.

Beutler i Hoffmann podzielą się połową nagrody w wysokości 10 mln koron szwedzkich (ok. 1,5 mln dolarów). Druga połowa wejdzie w skład spadku po Steinmanie, który zmarł na raka trzustki trzy dni przed ogłoszeniem przyznania mu tego wyróżnienia.

Medyczne walory temperatur kriogenicznych

Medyczne walory temperatur kriogenicznych

Temperatury niższe niż -100ºC coraz częściej są wykorzystywane w medycynie. Popularna jest zarówno kriochirurgia, jak i kriostymulacja, czyli krioterapia miejscowa oraz ogólnoustrojowa.

Bogdan Gajewski – życie powinno służyć innym

Bogdan Gajewski jest informatykiem i prezesem Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię (PSCH). W rozmowie z Katarzyną Pinkosz opowiada o sytuacji chorych na hemofilię w Polsce i walce stowarzyszenia o poprawę ich dostępu do nowoczesnego leczenia.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH