Droga do przeszczepu twarzy

Droga do przeszczepu twarzy

W grudniu 2008 roku w Cleveland zespół chirurgów kierowany przez Polkę – prof. Marię Siemionow dokonał pierwszego pełnego przeszczepu twarzy. Było to wydarzenie przełomowe, a polska chirurg pojawiła się na pierwszych stronach gazet na całym świecie.

Maria Siemionow, z domu Maria Kusza, urodziła się 3 maja 1950 roku w Krotoszynie. W latach 1968-1974 studiowała na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Poznaniu. Tak wspomina swoje pierwsze kroki na studiach: „Ćwiczenia w prosektorium i studiowanie zwłok były tylko wstępem do anatomii, takim wymoczonym w formalinie przeglądem. Rzeczywista lekcja anatomii zaczyna się, kiedy młody chirurg myje się przed operacją z bardziej doświadczonym kolegą… taki jest początek prawdziwej nauki anatomii, bo nie jest nią sama wiedza o nazwach organów czy ich rozmieszczeniu, ale wiedza o oporze, jaki różne tkanki stanowią dla ostrzy i igieł.”

Maria skłodowska-Curie

Miejsce kobiety jest w laboratorium – Maria skłodowska-Curie

Maria Skłodowska-Curie jest jedyną kobietą, która otrzymała nagrodę Nobla w dwóch różnych dziedzinach. Jej przełomowe odkrycia przyczyniły się do rozwoju nauki, a w szczególności medycyny.

Rok 2011 został uznany przez Sejm RP rokiem Marii Skłodowskiej-Curie, aby uhonorować setną rocznicę przyznania polskiej badaczce nagrody Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie polonu i radu. Z pewnością jest ona jedną z niewielu kobiet, których odkrycia zmieniły oblicze współczesnej nauki. Mało kto jednak wie, jaka była na co dzień. Warto bliżej poznać tę barwną postać.

Uratować życie kobiet

Uratować życie kobiet

W Polsce rocznie z powodu raka szyjki macicy umiera 2 tysiące kobiet. Niedawno powstała Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rsm. Jej celem jest zmiana tych niechlubnych statystyk.

Rak szyjki macicy to podstępna choroba. Pozostaje utajona przeciętnie od 3 do 10 lat. Jest drugą co do częstości przyczyną zgonów wśród kobiet. Co roku rak szyjki macicy zostaje rozpoznany u ponad miliona pacjentek
na świecie. W Polsce rocznie tę diagnozę słyszy prawie 3,5 tysiąca kobiet zgłaszających się do ginekologów. Niestety aż połowa z nich umiera.

Grypa - Niebezpieczna infekcja

Grypa – Niebezpieczna infekcja

Grypa bardzo często jest bagatelizowana. Wydaje nam się, że to typowa infekcja wirusowa, która sama minie. Tymczasem ta choroba może być bardzo groźna dla zdrowia, a nawet życia. Każdego roku umiera do pięciu osób spośród tysiąca chorych na grypę. U starszych pacjentów – po 65. roku życia – śmiertelność z powodu tej infekcji wynosi aż 1 procent. Z kolei wśród chorych hospitalizowanych i leczonych z powodu grypy pandemicznej (i jej powikłań) odsetek zgonów waha się w granicach 7 proc. Przeżywa tylko co czwarty leczony na oddziale intensywnej opieki medycznej.

Oblicza depresji

Oblicza depresji

Depresja to rozpowszechniona choroba, cierpi na nią około 7 proc. Amerykanów. Szacuje się, że w Polsce około 10 proc. dorosłych choruje na depresję. Obniżona energia i zwiększona męczliwość mogą być pierwszymi zwiastunami choroby.

Przez wieki stany nazywane dziś zaburzeniami lękowymi i depresją określano jako melancholia, którą Hipokrates około V wieku p.n.e. zdefiniował jako długotrwały stan lęku i przygnębienia. Koncepcja melancholii była związana z teorią humoralną, która tłumaczyła jej powstawanie nadmiarem czarnej żółci (melanos – czarny, cholos – żółć).

Hipoglikemia przemilczany problem

Hipoglikemia przemilczany problem

Według danych Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą, 81 proc. pacjentów chorych na cukrzycę typu 2 nie informuje lekarzy o epizodach hipoglikemii. Jedna trzecia nigdy nie rozmawiała na ten temat z lekarzem, mimo iż prawie połowa z nich obawia się hipoglikemii.

Zgaga i nadkwaśność - przyczyny i leczenie

Zgaga i nadkwaśność – przyczyny i leczenie

Zgaga występuje okresowo nawet u 20 proc. populacji. Nadmiar pokarmu, mocna kawa, alkohol, papierosy oraz ostro przyprawione pokarmy pobudzające wydzielanie kwasu żołądkowego, to często lekceważone czynniki wywołujące zgagę. Jest ona objawem choroby refluksowej przełyku.

Niebezpieczna angina

Niebezpieczna angina

Zapalenie gardła to jedna z najczęstszych przyczyn wizyty u lekarza rodzinnego. Bakteryjne zapalenie gardła i migdałków występuje u około 15 proc. dzieci i 10 proc. dorosłych. Angina, czyli ostre zapalenie gardła i migdałków jest stanem zapalnym, któremu towarzyszy zajęcie tkanki limfatycznej gardła. Za 90 proc. przypadków bakteryjnego zapalenia gardła i migdałków odpowiada Streptococcus pyogenes (paciorkowiec beta-hemolizujący z grupy A – PBHA). U dzieci zakażenia te występują głównie pomiędzy 5. a 15. rokiem życia.

Wszawica - swędzący problem

Wszawica – swędzący problem

Mimo postępu cywilizacji, choroby pasożytnicze stanowią ciągły problem sanitarno-epidemiologiczny. Wszawicą najczęściej zarażają się dzieci w wieku 3-12 lat, wskutek zabaw kontaktowych i nie w pełni wyrobionych nawyków higienicznych. Szacuje się, że wszawica przewlekła dotyczy w Polsce od 0,6 do 2,0 proc. dzieci w wieku szkolnym.

IN VITRO na medal

IN VITRO na medal

Nagrodę nobla z dziedziny fizjologii i medycyny w tym roku otrzymał robert edwards, jeden z twórców metody zapłodnienia in vitro. Problem z poczęciem dziecka dotyczy co 10. Pary na świecie, w polsce co 7. Od 1978 roku dzięki metodzie in vitro na świat przyszło ponad 4 miliony dzieci.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH