Terapia fotodynamiczna

Zastosowania kliniczne terapii fotodynamicznej

Terapia fotodynamiczna to prężnie rozwijająca się metoda leczenia zmian przednowotworowych oraz wczesnych postaci nowotworów. Jednak podstawowym problemem jest szerokie jej wdrożenie do standardów postępowania klinicznego.

Pierwsze próby kliniczne z wykorzystaniem substancji fotouczulających zostały podjęte w latach 60. XX wieku, po tym, jak Lipson i Baldes zastosowali porfiryny i światło ultrafioletowe do wywołania zjawiska fluorescencji. Z kolei „mieszanina” porfiryn, przygotowana przez Schwartza, która została nazwana „pochodnymi hematoporfiryn” (HpD), wykazywała większe powinowactwo do tkanek oraz silniejsze działanie fototoksyczne niż właściwe hematoporfiryny.

Potrzebna ścisła współpraca

Rak szyjki macicy – potrzebna ścisła współpraca

Rak szyjki macicy to bodaj jedyny dzisiaj nowotwór, w walce z którym skuteczna profilaktyka i wykorzystanie dostępnych narzędzi (testy cytologiczne, badania DNA, szczepienia HPV) może w praktyce doprowadzić do jego wyeliminowania. Mówiąc o tym, przytaczam tu zazwyczaj przykład walki z polio. Jeszcze nie tak dawno ta choroba zbierała obfite żniwo w postaci zgonów i trwałego kalectwa. Dziś, dzięki szczepieniom, problem choroby Heinego-Mediny zniknął.

Uratować życie kobiet

Uratować życie kobiet

W Polsce rocznie z powodu raka szyjki macicy umiera 2 tysiące kobiet. Niedawno powstała Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rsm. Jej celem jest zmiana tych niechlubnych statystyk.

Rak szyjki macicy to podstępna choroba. Pozostaje utajona przeciętnie od 3 do 10 lat. Jest drugą co do częstości przyczyną zgonów wśród kobiet. Co roku rak szyjki macicy zostaje rozpoznany u ponad miliona pacjentek
na świecie. W Polsce rocznie tę diagnozę słyszy prawie 3,5 tysiąca kobiet zgłaszających się do ginekologów. Niestety aż połowa z nich umiera.

„Czuję się zdrowa, lecz chcę być tego pewna – badam się regularnie”

**„Czuję się zdrowa, lecz chcę być tego pewna – badam się regularnie”**

Dla wczesnego wykrywania raka piersi czy też szyjki macicy ogromne znaczenie mają okresowe i systematycznie prowadzone badania diagnostyczne, które pozwalają wykryć większość chorób w bardzo wczesnej fazie. Co najważniejsze, leczenie ich jest wówczas skuteczniejsze i tańsze.

Każda kobieta powinna wykonywać co 6 miesięcy USG piersi. Istotne jest by minimum raz w roku zrobić badanie podstawowe u ginekologa i cytologiczne.

**Samobadanie**

Ziarnko, do ziarnka…

**Ziarnko, do ziarnka…
Wspólne działanie – drogą do celu**

Rak szyjki macicy to choroba, na którą może zachorować każda kobieta, jednak żadna nie musi na niego umierać. Żeby jednak pacjentki nie umierały, konieczna jest wczesna profilaktyka, zarówno pierwotna (szczepienia przeciwko onkogennym typom wirusa brodawczaka ludzkiego) i wtórna (cytologia i testy na HPV).

Polska Koalicja na rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy

Rak szyki macicy (RSM) to wciąż nierozwiązany problem zdrowotny w Polsce. Mimo szeregu działań prowadzonych przez instytucje państwowe, pozarządowe i inne podmioty zaangażowane w ochronę zdrowia, dramat kobiet trwa, a statystyki od lat nie ulegają poprawie. Aby skutecznie walczyć z RSM, konieczna jest efektywna współpraca wszystkich podmiotów na każdym poziomie systemu opieki zdrowotnej.

Profilaktyka raka szyjki macicy

Profilaktyka raka szyjki macicy

Większość przypadków raka szyjki macicy poprzedza długi okres występowania stanów przedrakowych. Dlatego można wcześnie wykrywać pierwsze symptomy choroby, realizując programy badań cytologicznych lub wdrażając działania edukacyjne i szczepienia profilaktyczne.

Zaproszenie na badania

Do końca czerwca 5 milionów Polek otrzyma od Narodowego Funduszu Zdrowia imienne zaproszenia na bezpłatne badania cytologiczne – poinformował kierownik Centralnego Ośrodka Koordynującego Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, prof. Marek Spaczyński.

Zaproszenia – kierowane do pań w wieku od 25 do 59 lat – zostaną wysłane do kobiet z całej Polski. Bezpłatna cytologia ma być elementem zapobiegania groźnemu rakowi szyjki macicy, który zabija co roku 2 tysiące Polek.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH