Jak uśmierzyć ból nowotworowy

Jak uśmierzyć ból nowotworowy

Ból jest subiektywnym odczuciem dotyczącym sfery emocjonalnej i czuciowej, pojawiającym się na skutek działania bodźców, które uszkadzają lub mogą uszkodzić tkanki. Natężenie bólu odczuwane przez daną osobę zależy nie tylko od siły bodźca, ale również od stanu fizycznego i psychicznego, w jakim ta osoba się znajduje.

Tkanka nowotworowa świeci na czerwono

Tkanka nowotworowa świeci na czerwono

Diagnostyka i terapia fotodynamiczna są nieinwazyjne i wykazują się bardzo dużą czułością i skutecznością w rozpoznawaniu oraz leczeniu wielu zmian nowotworowych.

Wśród możliwości wczesnego wykrywania schorzeń nowotworowych na czoło wysuwają się markery oznaczane w surowicy krwi, przyżyciowa detekcja tkanki oraz badanie histopatologiczne. Niezbędne jest w tym celu zastosowanie nowoczesnych technik obrazowania tkanek, np. metody badania autofluorescencji bądź metody fotodynamicznej. Charakteryzują się one wysoką czułością i dają możliwość wykrycia nowotworów we wczesnej fazie rozwojowej. Nie bez znaczenia jest również fakt niewielkiej inwazyjności tych form diagnostyki. Zasada ich działania opiera się na ocenie i analizie światła wyemitowanego przez tkankę poddaną działaniu promieniowania ultrafioletowego (UV) lub widzialnego. Pozwala to na postawienie precyzyjnego rozpoznania, prowadzenie celowanej terapii oraz monitorowanie chorych po zakończonym leczeniu.

Męska sprawa

Rak gruczołu krokowego to niekontrolowany rozrost chorobowo zmienionych komórek w obrębie tego gruczołu. Rak może szerzyć się przez ciągłość – czyli na otaczające gruczoł krokowy narządy oraz dając przerzuty odległe – do węzłów chłonnych, kości, płuc, wątroby.
Dane epidemiologiczne wskazują, że rak gruczołu krokowego zaliczany jest, zaraz po raku płuc, do najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn w Polsce. Najnowsze dane Krajowego Rejestru Nowotworów pokazują, że w Polsce rak prostaty dotyka ponad 8 tys. mężczyzn rocznie,

Polska Koalicja na rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy

Rak szyki macicy (RSM) to wciąż nierozwiązany problem zdrowotny w Polsce. Mimo szeregu działań prowadzonych przez instytucje państwowe, pozarządowe i inne podmioty zaangażowane w ochronę zdrowia, dramat kobiet trwa, a statystyki od lat nie ulegają poprawie. Aby skutecznie walczyć z RSM, konieczna jest efektywna współpraca wszystkich podmiotów na każdym poziomie systemu opieki zdrowotnej.

„Bezcenny Dar”

Około połowa osób badanych przez TNS OBOP nie słyszała w ogóle o komórkach macierzystych i nie wie, że można je wykorzystać w leczeniu ludzi. W odpowiedzi na potrzebę edukacji społeczeństwa w tym zakresie rusza kampania edukacyjna na rzecz komórek macierzystych z krwi pępowinowej „Bezcenny Dar”. Inauguracja kampanii zbiega się z informacją o piątym przeszczepieniu krwi pępowinowej z rodzinnego banku – Polskiego Banku Komórek Macierzystych (PBKM).

Jest między nami chemia

Stowarzyszenie Wspierania Onkologii UNICORN prowadzi kampanię społeczną, która podkreśla, jak ważne są nasze relacje w chorobie zagrażającej życiu.

Leki to nie wszystko. Walka z rakiem wymaga czegoś więcej. Psychologowie zwracają uwagę, że w leczeniu choroby nowotworowej ważny jest nie tylko aspekt medyczny.

Poradnia Amazonki dla chorych na czerniaka

**Dzięki współpracy organizacji Polskie Amazonki Ruch Społeczny (PARS) ze Stowarzyszeniem Chorych na Czerniaka, Poradnia Amazonki uruchamia konsultacje internetowe i telefoniczne dla osób chorych na ten nowotwór. W ten sposób, PARS wraz ze Stowarzyszeniem Chorych na Czerniaka chce pomagać osobom chorującym na raka oraz działać na rzecz poprawy stanu polskiej onkologii.**

Dzień Hakowicza

**Po raz pierwszy w Polsce młodzież wyszła na ulice i głośno powiedziała o profilaktyce chorób nowotworowych.**

4 lutego to nowe wydarzenie w kalendarzach uczestników programu edukacyjnego Mam Haka na Raka. Tego dnia po raz pierwszy na ulicach całej Polski młodzież realizowała szereg działań o charakterze edukacyjno-informacyjnym. Wszystko po to, by nagłośnić problematykę nowotworu płuca i podkreślić znaczenie wczesnej profilaktyki.

Szansa dla chorych na białaczkę

**Szczepionka stworzona przez lekarzy z Southampton University może być szansą na wyleczenie dla tysięcy chorych na białaczkę.**

Białaczka jest złośliwym nowotworem komórek szpiku. W jej przebiegu dochodzi do niekontrolowanego powstawania w szpiku dużych ilości białych krwinek o nieprawidłowym wyglądzie i upośledzonych funkcjach, które wypierają prawidłowe elementy komórkowe krwi. Rozróżnia się postać ostrą i przewlekłą tej choroby.

Lek, w którym naukowcy upatrują szansę, ma wkrótce zostać przetestowany na grupie ochotników, którzy cierpią na którąkolwiek postać białaczki.

Dostęp do leczenia onkologicznego w Polsce

**W Polsce i w Europie wzrasta liczba osób chorujących na nowotwory. W Polsce również od kilku lat rosną wydatki na chemioterapię i leczenie onkologiczne, jednak liczba pacjentów, u których nowotwór daje się wyleczyć jest znacznie mniejsza niż w większości krajów europejskich. W naszym kraju odsetek ten wynosi ok. 30 proc., w Europie, np. w Rumunii i Bułgarii 60 proc.**

Rak nie boli

**3 grudnia w krakowskich Fortach Kleparz odbył się wieczór rozpoczynający jedną z największych akcji prospołecznych, organizowanych w województwie małopolskim. Wieczór ten przebiegał pod hasłem „Rak nie boli. Badaj się i żyj”. Swoją obecnością tę specjalną okazję uświetnili artyści, gwiazdy show biznesu, świata mody, przedstawiciele nauki.**

Cudowny cynamon

**Nanocząstki złota są używane w przemyśle elektronicznym i farmaceutycznym, do produkcji leków zwalczających raka.**

Produkcja nanocząsteczek złota jest jednak bardzo toksyczna, wykorzystuje bowiem szkodliwe dla środowiska substancje chemiczne. W związku z tym, naukowcy wciąż poszukiwali metody, która pozwoliłaby wytwarzać te niezwykle cenne cząsteczki, a jednocześnie nie oddziaływałaby negatywnie na środowisko.

Oswoić raka. A co Ty wiesz o raku jelita grubego?

**Słowo „rak” straszy do tego stopnia, że niektórzy wolą unikać badań profilaktycznych, aby nie narażać się na stres związany z ryzykiem usłyszenia, tzw. „trudnej diagnozy”. Fakty dotyczące zachorowalności są jednak alarmujące i jasno wskazują kierunek edukacji społeczeństwa, nt. tego nowotworu – wcześnie wykryty rak jest wyleczalny.**

Oswoić raka – taki cel postawiły przed sobą Stowarzyszenia Europacolon Polska i POL-ILKO w nowej kampanii edukacyjnej dotyczącej raka jelita grubego.

Nagroda dla krakowskich lekarzy

**Publikacja naukowa dr. Wacława Lipczyńskiego, lek. med. Leszka Michalskiego, dr Barbary Glazar i dr. Roberta Chrzana z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego zdobyła I nagrodę podczas X Kongresu Urologów Europy Centralnej w Bratysławie. To wielki sukces polskich naukowców, bowiem do konkursu zgłoszono aż 180 prac lekarzy z całej Europy.**

Wkładka domaciczna uchroni przed rakiem trzonu macicy?

**Naukowiec z uniwersyteckiego szpitala w Madrycie, Lucas Minig, przeprowadził badania na czternastu kobietach cierpiących na raka endometrium oraz dwudziestu kobietach dotkniętych przerostem endometrium. Zauważył on, że wkładka domaciczna, tzw. spirala, może być pomocna w leczeniu tych schorzeń.**

Komórki macierzyste ratują życie

**W 2009 roku w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy ilość przeszczepień komórek macierzystych z krwi pępowinowej była wyższa niż ilość przeszczepień pochodzących ze szpiku, mimo że porcji krwi pępowinowej zgromadzonych w bankach jest około czterdziestokrotnie mniej niż zarejestrowanych dawców szpiku.**

Pomiar gęstości piersi prognostykiem raka

**Kobiety, które mają jędrny biust, znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowań na raka piersi. Dlaczego?**

Nowotwory są wówczas trudniejsze do wykrycia w czasie prześwietlania, bo piersi mają dużą porcję tkanki gruczołowej (zamiast tłuszczowej), a ta może przysłaniać guzy. W związku z tym, w Filadelfii trwają prace nad wykorzystaniem podwójnej energii mammograficznej.

Rażenie raka

Ta metoda walki z nowotworami to spełnienie marzeń pacjentów i lekarzy. Impulsami prądu elektrycznego można zniszczyć komórki rakowe, zachowując nietkniętą zdrową tkankę.-

Wykorzystanie prądu do zniszczenia guza pozwala dokładnie usunąć komórki raka, zmniejszając ryzyko nawrotu choroby. Na dodatek z zabiegu bez uszkodzeń wychodzą najmniejsze nawet naczynia krwionośne, co oznacza, że tkanka łatwiej się regeneruje i chory szybciej wraca do zdrowia.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH