hormony tarczycy

Hormony tarczycy – jak wpływają na zdrowie kości?

Tarczyca – to narząd, który ma bardzo duży wpływ na niemal wszystkie narządy organizmu ludzkiego. Umiejscowiona jest w środkowej części szyi, tuż pod krtanią. Jest to gruczoł wewnątrzwydzielniczy, który produkuje hormony tarczycy. Od jego działania zależy bardzo wiele, m. in. nasz metabolizm, ogólne samopoczucie, silne i zdrowe stawy. 

MenoPrim laureatem Nagrody Profesorów Farmacji –

Przyszedł czas na jubileuszową X edycję Nagrody Profesorów Farmacji.

Jak co roku, poświęcona jest suplementom diety, które w dobie XXI wieku są szeroko rozpowszechniane na polskim rynku farmaceutycznym. W niniejszej edycji konkursu pozytywnie oceniono suplementy diety, które spełniają wszelkie standardy stawiane dobrym produktom i wyróżniają się na tle innych. Są bezpieczne dla zdrowia pacjentów oraz wywierają prozdrowotny wpływ na ludzki organizm. Więcej o Nagrodzie Profesorów Farmacji

Flexagen™ laureatem Nagrody Profesorów Farmacji

Przyszedł czas na jubileuszową X edycję Nagrody Profesorów Farmacji

Jak co roku, poświęcona jest suplementom diety, które w dobie XXI wieku są szeroko rozpowszechniane na polskim rynku farmaceutycznym. W niniejszej edycji konkursu pozytywnie oceniono suplementy diety, które spełniają wszelkie standardy stawiane dobrym produktom i wyróżniają się na tle innych. Są bezpieczne dla zdrowia pacjentów oraz wywierają prozdrowotny wpływ na ludzki organizm. Więcej o Nagrodzie Profesorów Farmacji

Marsjanki Kosmożelki laureatem Nagrody Profesorów Farmacji

Przyszedł czas na jubileuszową X edycję Nagrody Profesorów Farmacji.

Jak co roku, poświęcona jest suplementom diety, które w dobie XXI wieku są szeroko rozpowszechniane na polskim rynku farmaceutycznym. W niniejszej edycji konkursu pozytywnie oceniono suplementy diety, które spełniają wszelkie standardy stawiane dobrym produktom i wyróżniają się na tle innych. Są bezpieczne dla zdrowia pacjentów oraz wywierają prozdrowotny wpływ na ludzki organizm. Więcej o Nagrodzia Profesorów Farmacji

Czy mleko szkodzi?

Czy mleko szkodzi?

Zwolenników picia mleka jest mniej więcej tylu, co jego przeciwników. Pierwsi podkreślają ogromne odżywcze zalety tego produktu, drudzy sygnalizują negatywne konsekwencje jego spożywania. Prawda, jak zwykle, leży pośrodku.

Kalendarz badań - Badania dla kobiet

Kalendarz badań – Badania dla kobiet

Każda kobieta, która skończyła 18 lat lub rozpoczęła współżycie seksualne, powinna raz w roku odwiedzić ginekologa. W trakcie wizyty lekarz oceni stan szyjki macicy, zbada też jajowody, jajniki i macicę. Powinien również zbadać piersi. Każda kobieta powinna robić samobadanie piersi regularnie co miesiąc, najlepiej kilka dni po ostatnim dniu miesiączki. W ramce znajdziesz instrukcję, jak to robić. Regularna kontrola piersi umożliwia wczesne wykrycie zmian – większość z nich jest łagodna. Pamiętaj, że wcześnie wykryty rak piersi jest wyleczalny!

Urazowe uszkodzenia kości i stawów

Urazowe uszkodzenia kości i stawów

Zima jest okresem, który przez szczególne warunki pogodowe sprzyja niektórym urazowym uszkodzeniom kości i stawów.

Kości i stawy, wraz z poruszającymi nimi mięśniami, składają się na tak zwany narząd ruchu. Chodzenie po oblodzonym lub śliskim podłożu jest dla niego sporym obciążeniem. Warto zwrócić uwagę, że uszkodzenia kości i stawów w okresie zimy mogą dotyczyć osób w każdym wieku. Jednak inne będą one u ludzi starszych i mniej sprawnych ruchowo, a inne u młodych, z mocnym układem kostnym.

Osteoporoza – cichy złodziej kości

Osteoporoza – cichy złodziej kości

Obecnie kobiety po 45. roku życia częściej przebywają w szpitalu z powodu osteoporozy niż cukrzycy, zawałów serca oraz raka piersi.

Osteoporoza jest chorobą szkieletu, charakteryzującą się upośledzoną wytrzymałością kości. To powoduje zwiększone ryzyko złamania. Za tak banalną definicją kryje się problem dotykający co najmniej trzech milionów Polaków, źródło gigantycznych kosztów leczenia, rehabilitacji, zwolnień lekarskich i niepełnosprawności. Wbrew powszechnie panującej opinii, zjawisko to nie dotyczy jedynie wąskiej populacji kobiet w podeszłym wieku.

Witamina D  – odkrycie ostatnich lat

Witamina D – odkrycie ostatnich lat

Pierwsze informacje, że ma ona wpływ nie tylko na kości, pochodziły z Japonii. Na Uniwersytecie w Osace leczono z osteoporozy mężczyznę, chorego jednocześnie na łuszczycę. Otrzymywał on kalcytriol, jeden z metabolitów witaminy D – dwuhydroksypochodną witaminy D3. Okazało się, że po jego zażywaniu u chorego zaczęły się zmniejszać również zmiany łuszczycowe!

Nowa kość z drukarki

Uczeni z USA opracowali nowy materiał pozwalający na zastępowanie ubytków kostnych i wzrost naturalnych komórek kości. Ta „sztuczna kość” jest drukowana przy pomocy drukarki 3D – poinformował portal Eurekalert.

Zespół naukowców z Washington State University pod kierownictwem prof. inżynierii materiałowej Susmity Bose, opracował materiał zastępujący kość, który może być używany w implantach dentystycznych i chirurgicznych. Jest on wytwarzany przy użyciu drukarki trójwymiarowej.

Rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość

Na Politechnice Warszawskiej powstaje nowatorski materiał stomatologiczny, który umożliwi odbudowę uzębienia nawet wówczas, kiedy występują znaczne ubytki lub zaniki kości. Zbyt mała objętość kości własnej pacjenta często jest dużą przeszkodą podczas wszczepiania implantu.

Materiał, którego pomysłodawczynią jest Mariola Kucharska, doktorantka PW, można będzie wstrzyknąć do zębodołu. Będzie on stanowił następnie podłoże do rozwoju kości i pozwalał w ten sposób na uzupełnienie jej objętości.

Prawie 3 mln Polaków choruje na osteoporozę

Problem osteoporozy dotyczy 30 proc. Polek i 8 proc. Polaków po 50. roku życia. Jest to blisko 3 mln osób – tak wynika z danych zaprezentowanych podczas konferencji „Razem nie damy się złamać”, która odbyła się niedawno w Warszawie.

Krzem – pierwiastek życia (Inwex)

NOMINACJA „ZŁOTY OTIS 2012”, KATEGORIA EKOHIT

Suplement diety Silor+B jest połączeniem organicznego krzemu i boru, pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania każdego żywego organizmu. Skuteczność preparatu jest zasługą zastosowanej w nim formuły rozdrobnionych cząstek. Charakteryzują się one dużą przenikalnością przez błony komórkowe, znakomitą wchłanialnością i przyswajalnością przez organizm.

Leczenie bólu w dysfunkcji układu szkieletowego

Leczenie bólu w dysfunkcji układu szkieletowego

Ból ostrzega człowieka przed działaniem silnych bodźców zewnętrznych uszkadzających tkanki, a jednocześnie jest jednym z objawów choroby. Od prawidłowego rozpoznania przyczyn bólu zależy powodzenie terapii. Ból dotyczący narządu ruchu często prowadzi do dysfunkcji mięśniowo-stawowej i odwrotnie, dysfunkcja stawowo-mięśniowa prowadzi wtórnie do pojawienia się bólu. Przyczyn bólu jest bardzo dużo. Mogą to być: uraz, zmiany zwyrodnieniowe, zmiany zapalne, zmiany przeciążeniowe, zabieg operacyjny, choroby nowotworowe. Charakter bólu też może mieć różnorodny obraz.

Leczenie urazów mięśni

Leczenie urazów mięśni

Mięśnie osób prowadzących siedzący tryb życia nie są przyzwyczajone do długotrwałego wysiłku fizycznego. Kiedy idziemy na kilkugodzinny spacer po górach, następuje przeciążenie mięśni podudzia. A to powoduje obrzęk łydek. Krew żylna dobrze nie odpływa, mięśnie puchną, pojawia się ból z powodu przekrwienia. Wskutek przeciążenia dochodzi do tzw. przewlekłego zespołu przedziałów powięziowych. Objawia się to piekącym bólem. Najlepiej wówczas zastosować zimne okłady, odciążenie, uniesienie bolących nóg, by krew szybciej z nich odpływała. Jeśli dolegliwości są silne, można przez 2-3 dni stosować leki przeciwbólowe oraz miejscowo – maści przeciwbólowe.

Męska sprawa

Rak gruczołu krokowego to niekontrolowany rozrost chorobowo zmienionych komórek w obrębie tego gruczołu. Rak może szerzyć się przez ciągłość – czyli na otaczające gruczoł krokowy narządy oraz dając przerzuty odległe – do węzłów chłonnych, kości, płuc, wątroby.
Dane epidemiologiczne wskazują, że rak gruczołu krokowego zaliczany jest, zaraz po raku płuc, do najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn w Polsce. Najnowsze dane Krajowego Rejestru Nowotworów pokazują, że w Polsce rak prostaty dotyka ponad 8 tys. mężczyzn rocznie,

Wapń pierwiastek życia

Wapń pierwiastek życia

Wapń jest materiałem budulcowym kości i zębów. Bierze udział m. in. w procesie skurczu mięśni, krzepnięciu krwi, w prawidłowym przewodnictwie nerwowo-mięśniowym. Ma też znaczenie w profilaktyce otyłości,
cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego czy nowotworów.

Choroby stawów

Choroby stawów

Niektórzy uważają, że skoro prawie przez cały dzień nie ruszają się sprzed telewizora, to ich stawy nie są praktycznie używane. Myślą, że choroby stawów im nie grożą. Są w błędzie! Stawy lubią ruch, a szkodzi im nadwaga i urazy.

Zalecenia w cukrzycy

Zalecenia w cukrzycy

Cukrzyca nie stanowi ograniczeń w życiu codziennym, ale wprowadza pewne zmiany, których trzeba być świadomym. Wymaga przestrzegania zdrowego trybu życia i wypracowania pewnych nawyków niezbędnych do prawidłowego leczenia. Należy stosować się do zaleceń lekarza, obserwować swoje samopoczucie i wykonywać badania kontrolne.

Na bóle stawów pracujemy sami

Na bóle stawów pracujemy sami

Najczęstszym powodem bólów kręgosłupa jest tzw. zespół przeciążeniowy. Powstaje z biegiem lat, gdy mamy nieprawidłowo obciążony kręgosłup przez wiele godzin dziennie. Wraz z wiekiem pojawiają się też bóle innych stawów. Są one zwykle związane z postępującymi zmianami zwyrodnieniowymi. Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyczy większości osób po 50. roku życia i może rozwijać się różnym tempie. Oprócz predyspozycji genetycznych na jej powstanie mają wpływ czynniki środowiskowe, takie jak: sposób odżywiania, nadwaga, czy też brak aktywności fizycznej. U młodszych osób przyczyną bólów może być młodzieńcze zapalenie stawów. Czasami zmiany zwyrodnieniowe rozwijają się jako następstwo przebytych urazów, złamań dostawowych. Jeżeli dochodzi do uszkodzenia chrząstki, która tworzy powierzchnie stawowe, pojawia się ból.

Cywilizacyjne uwarunkowania bólów kręgosłupa

Cywilizacyjne uwarunkowania bólów kręgosłupa

Człowiek podlega stałemu wpływowi środowiska, w którym żyje. Zmiany zachodzące w otoczeniu, związane z postępem cywilizacyjnym, prowadzić mogą do rozwoju wielu chorób. W obrębie narządu ruchu na pierwsze miejsce w tym zakresie wysuwają się zespoły bólowe kręgosłupa. Liczba ludzi cierpiących na bóle kręgosłupa stale się zwiększa wraz z zachodzącymi przemianami cywilizacyjnymi, poprawą standardu życia oraz spadkiem ogólnej aktywności fizycznej. Doniesienia naukowe sygnalizują, że skala tego zjawiska narasta i przybiera rozmiary epidemii. Problem ten pociąga za sobą poważne skutki ekonomiczne i socjalne. Bóle kręgosłupa stanowią więc nie tylko problem medyczny, ale również społeczny.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH