Krem na raka

Według szacunków Skin Cancer Fundation, najczęściej występującym rodzajem nowotworu złośliwego na świecie jest rak podstawnokomórkowy skóry (BBC).

Każdego roku zapada na niego ok. 800 000 osób. Na szczęście ten typ nowotworu charakteryzuje się niskim stopniem złośliwości, rzadko również skutkuje przerzutami. Te jego cechy sprawiły, że naukowcy na całym świecie od wielu lat pracowali nad jak najmniej inwazyjnym sposobem jego zwalczania.

Droga do przeszczepu twarzy

Droga do przeszczepu twarzy

W grudniu 2008 roku w Cleveland zespół chirurgów kierowany przez Polkę – prof. Marię Siemionow dokonał pierwszego pełnego przeszczepu twarzy. Było to wydarzenie przełomowe, a polska chirurg pojawiła się na pierwszych stronach gazet na całym świecie.

Maria Siemionow, z domu Maria Kusza, urodziła się 3 maja 1950 roku w Krotoszynie. W latach 1968-1974 studiowała na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Poznaniu. Tak wspomina swoje pierwsze kroki na studiach: „Ćwiczenia w prosektorium i studiowanie zwłok były tylko wstępem do anatomii, takim wymoczonym w formalinie przeglądem. Rzeczywista lekcja anatomii zaczyna się, kiedy młody chirurg myje się przed operacją z bardziej doświadczonym kolegą… taki jest początek prawdziwej nauki anatomii, bo nie jest nią sama wiedza o nazwach organów czy ich rozmieszczeniu, ale wiedza o oporze, jaki różne tkanki stanowią dla ostrzy i igieł.”

Powstaje pierwsze w Polsce Akademickie Centrum Badań Klinicznych

Władze Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) i firma farmaceutyczna AstraZeneca podpisały list intencyjny w sprawie współpracy w tworzeniu pierwszego w Polsce Akademickiego Centrum Badań Klinicznych.

Centrum ma być pierwszym w naszym kraju ośrodkiem współpracy środowiska akademickiego i biznesu, mającym na celu rozwój badań klinicznych. Ośrodek będzie tworzony na wzór podobnych instytucji istniejących w wielu krajach europejskich.

Nobel w dziedzinie medycyny

Bruce Beutler, Jules Hoffmann oraz Ralph Steinman zostali są tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii.

Beutler i Hoffmann podzielą się połową nagrody w wysokości 10 mln koron szwedzkich (ok. 1,5 mln dolarów). Druga połowa wejdzie w skład spadku po Steinmanie, który zmarł na raka trzustki trzy dni przed ogłoszeniem przyznania mu tego wyróżnienia.

Piknik w ramach kampanii “Bezcenny Dar”

**Szanowni Państwo,**

Ponad trzysta par spodziewających się dziecka wzięło udział w pierwszym pikniku edukacyjnym organizowanym w ramach kampanii edukacyjnej na rzecz komórek macierzystych z krwi pępowinowej ”Bezcenny Dar”. Uczestnicy pikniku na miejscu mogli otrzymać rzetelną wiedzę na temat komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej oraz skorzystać z porad ekspertów m.in. transplantologa, ginekologa, położnej. Ponadto mamy spodziewające się dziecka mogły bezpłatnie wykonać badanie USG 3D.

Muskowiscydoza

Muskowiscydoza – objawy i leczenie

Mukowiscydoza to choroba polegająca na nadmiernej produkcji i zaleganiu gęstego, lepkiego śluzu, szczególnie w obrębie układu oddechowego oraz przewodu pokarmowego. Stąd jej najczęstszymi objawami są zapalenia płuc i oskrzeli oraz dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Na bóle stawów pracujemy sami

Na bóle stawów pracujemy sami

Najczęstszym powodem bólów kręgosłupa jest tzw. zespół przeciążeniowy. Powstaje z biegiem lat, gdy mamy nieprawidłowo obciążony kręgosłup przez wiele godzin dziennie. Wraz z wiekiem pojawiają się też bóle innych stawów. Są one zwykle związane z postępującymi zmianami zwyrodnieniowymi. Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyczy większości osób po 50. roku życia i może rozwijać się różnym tempie. Oprócz predyspozycji genetycznych na jej powstanie mają wpływ czynniki środowiskowe, takie jak: sposób odżywiania, nadwaga, czy też brak aktywności fizycznej. U młodszych osób przyczyną bólów może być młodzieńcze zapalenie stawów. Czasami zmiany zwyrodnieniowe rozwijają się jako następstwo przebytych urazów, złamań dostawowych. Jeżeli dochodzi do uszkodzenia chrząstki, która tworzy powierzchnie stawowe, pojawia się ból.

„Bezcenny Dar”

Około połowa osób badanych przez TNS OBOP nie słyszała w ogóle o komórkach macierzystych i nie wie, że można je wykorzystać w leczeniu ludzi. W odpowiedzi na potrzebę edukacji społeczeństwa w tym zakresie rusza kampania edukacyjna na rzecz komórek macierzystych z krwi pępowinowej „Bezcenny Dar”. Inauguracja kampanii zbiega się z informacją o piątym przeszczepieniu krwi pępowinowej z rodzinnego banku – Polskiego Banku Komórek Macierzystych (PBKM).

Miniaturowe wątroby

**Naukowcy prowadzący badania przy Instytucie Medycyny Regeneracyjnej Wake Forest University Baptist Medical Center opracowali metodę pozwalającą wyhodować – w warunkach laboratoryjnych – miniaturowe wątroby z komórek wątroby zwierzęcej.**

Wyhodowane wątroby podczas badania funkcjonowały jak ludzkie organy. W kolejnych etapach eksperymentu naukowcy zamierzają wszczepić nowe wątroby zwierzętom, aby sprawdzić, w jaki sposób zachowują się one w żywym organizmie.

Pierwsze łąkotki przygotowane w Polsce

**Już 27 października lekarze z Kliniki Chirurgii Endoskopowej w Żorach po raz pierwszy dokonają przeszczepu łąkotki stawu kolanowego z użyciem przeszczepów przygotowanych przez polski bank tkanek Homograft.**

Przygotowanie 20 łąkotek sfinansowano ze środków Ministerstwa Zdrowia w ramach realizacji programu Polgraft.

Operacja, której zostaną poddani dwaj młodzi mężczyźni, 17- i 19-latek, pozwoli im na powrót do pełnej sprawności i powstrzyma zwyrodnienie stawu. Brak łąkotki powoduje bowiem większe naciski na powierzchniach stawowych, co z kolei prowadzi do zmian zwyrodnieniowych.

Prof. Religa patronem szkoły

**Szkoła Policealna w Olsztynie, popularny „Medyk”, ma swojego patrona. Jest nim prof. Zbigniew Religa, wybitny kardiochirurg i polityk.**

W tym roku szkoła obchodzi 60-lecie powstania. Placówka cieszy się dużą popularnością.
– Po tegorocznym naborze utworzyliśmy 13 nowych klas, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu szkołą – mówi wicedyrektor Barbara Drygas.

Komórki macierzyste ratują życie

**W 2009 roku w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy ilość przeszczepień komórek macierzystych z krwi pępowinowej była wyższa niż ilość przeszczepień pochodzących ze szpiku, mimo że porcji krwi pępowinowej zgromadzonych w bankach jest około czterdziestokrotnie mniej niż zarejestrowanych dawców szpiku.**

Sztuczne serce u dziecka

**8 września, w watykańskim szpitalu, przeprowadzono pierwszą na świecie operację polegającą na wszczepieniu stałego sztucznego serca dziecku.**

Małe urządzenie, które pełni funkcję serca, umieszczono w lewej komorze chorego organu i połączono z aortą zstępującą. Zasila je akumulator, który pacjent ma cały czas przy sobie. Przewód uruchamiający pompę został poprowadzony wewnątrz ciała chłopca i wychodzi za jego lewym uchem.

Banki organów do przeszczepów

**Czy powstaną banki organów do przeszczepów? Być może wkrótce będzie to możliwe.**

Organy pobierane od dawców muszą być wszczepiane biorcom jak najszybciej. Sukces transplantacji zależy przede wszystkim od właściwego dobrania dawcy i biorcy. Gdy nie uda się tego zrobić w odpowiednim czasie, pobrane organy ulegają zniszczeniu. To samo dzieje się również wtedy, kiedy organy zostają poddane pełnemu zamrożeniu.

Leczenie nerkozastępcze

Uszkodzenie nerek w przebiegu takich chorób, jak cukrzyca, kłębuszkowe zapalenia nerek, nadciśnienie tętnicze, wielotorbielowatość, prowadzi do nieodwracalnej, schyłkowej niewydolności tego narządu. Pojawia się konieczność terapii zastępczej: dializy lub transplantacji.

autor:
Magdalena Durlik

profesor Klinika Medycyny Transplantacyjnej i Nefrologii, Instytut Transplantologii, Warszawski Uniwersytet Medyczny

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH