Pierwsze łąkotki przygotowane w Polsce

Już 27 października lekarze z Kliniki Chirurgii Endoskopowej w Żorach po raz pierwszy dokonają przeszczepu łąkotki stawu kolanowego z użyciem przeszczepów przygotowanych przez polski bank tkanek Homograft.

Przygotowanie 20 łąkotek sfinansowano ze środków Ministerstwa Zdrowia w ramach realizacji programu Polgraft.

Operacja, której zostaną poddani dwaj młodzi mężczyźni, 17- i 19-latek, pozwoli im na powrót do pełnej sprawności i powstrzyma zwyrodnienie stawu. Brak łąkotki powoduje bowiem większe naciski na powierzchniach stawowych, co z kolei prowadzi do zmian zwyrodnieniowych.

Dotąd nie przeprowadzano rutynowo takich zabiegów ze względu na wysokie koszty przygotowania przeszczepów sprowadzanych zza granicy. Jednak koszt przygotowania jednego preparatu tkankowego w zabrzańskim banku tkanek, pobranego od osoby zmarłej, jest ponad dwukrotnie niższy niż np. w Stanach.

Jak powiedział kierownik Kliniki Chirurgii Endoskopowej, dr Henryk Noga, program przeszczepu łąkotek allogenicznych dopiero się rozpoczyna, trudno więc oszacować, ile przeszczepów będzie możliwych do przygotowania. Do opracowywania i dostarczania przeszczepów łąkotek przygotowują się również inne banki tkanek w Polsce.

Przeszczepiona łąkotka od dawcy zachowuje się identycznie jak łąkotka własna – dla pacjenta, który stracił własną, to jedyna możliwość powrotu do pełnej sprawności. Istotne jest również to, że przeszczep łąkotki nie wymaga przyjmowania leków przeciwko odrzutom, to znacznie odciąża pacjenta. (mp) (naukawpolsce.pl)

4.9/5 - (202 votes)

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH