Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Astma może zabić. Nie lekceważ jej

Są leki, które pozwalają trzymać tę chorobę w ryzach, a jednak spora część pacjentów ich nie stosuje albo robi to wybiórczo, według swojego uznania. To duży błąd: postępując tak niektórzy ryzykują życiem.

Astma to nie tylko pojawiające się co jakiś czas, przejściowe niedogodności w postaci napadów kaszlu, świszczącego oddechu i duszności. Lekarze ostrzegają,

Gruźlica – przeszłość czy współczesne zagrożenie?

Mimo że skuteczne szczepionki na gruźlicę istnieją od lat dwudziestych poprzedniego stulecia, od lat osiemdziesiątych obserwuje się gwałtowny nawrót choroby. Czym właściwie jest ta choroba, jakie regiony są nią najbardziej zagrożone oraz co możemy zrobić, aby zminimalizować ryzyko zachorowania?

Gruźlica jest chorobą zakaźną, wywołaną przez prątki z grupy Mycobacterium tuberculosis. Przenosi się drogą inhalacyjną,

Groźna choroba zabiera nam oddech

POChP od wielu lat znajduje się w czołówce chorób niebezpiecznych. Co godzinę w Polsce z powodu tej nieuleczalnej choroby umierają dwie osoby. Zajmuje 4. miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów. Mimo tych niepokojących statystyk, świadomość Polaków na temat choroby niska.

Jak wynika z danych POChP Skanera, 44,2% badanych deklaruje, że potrafi poprawnie rozwinąć skrót POChP,

Wyzwania w leczeniu mukowiscydozy

Mukowiscydoza to rzadka choroba genetyczna spowodowana mutacją genu odpowiedzialnego za syntezę błonowego kanału chlorkowego CFTR.

W Polsce mediana wieku w momencie zgonu z powodu mukowiscydozy wynosi ok. 24 lata. W Europie Zachodniej mediana zgonu jest wyższa o ponad 10. W  Kanadzie, której system opieki jest wskazywany, jako „złoty standard”, jest to 39 lat.

Jak rozpoznać idiopatyczne włóknienie płuc?

IPF to niezwykle ciężka, wyniszczająca choroba, która rozwija się w pęcherzykach płucnych powodując ich włóknienie. Choroba jest nieuleczalna. Można zmniejszyć nasilenie jej objawów i poprawić jakość życia chorych. Kluczem jest prawidłowe rozpoznanie w krótkim czasie.

Chorymi w większości są wieloletni palacze. Obecnie szacuje się, że w Polsce jest około 6 tys. chorych na idiopatyczne włóknienie płuc.

Współpraca lekarzy POZ i specjalistów – dla dobra pacjenta

Wymiana doświadczeń i wiedzy między lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, a lekarzem specjalistą w danej dziedzinie jest kluczowa dla jak najlepszego leczenia pacjentów. Lekarze POZ często czują się niedoinformowani. Myślą, że nie mają wystarczających kwalifikacji do postawienia rozpoznania, zmiany dawkowania leku lub metody leczenia. Jak budować relacje między lekarzami POZ a specjalistami?

Choroby alergiczne i astma oskrzelowa bardzo często pojawiają się u dzieci,

Co 3 Polak po 35 roku życia ma problemy z płucami

Wyniki testów przeprowadzonych za pomocą aplikacji POChP Skaner, zaskoczyły nawet ekspertów kampanii Płuca Polski. Okazuje się, że co trzeci użytkownik aplikacji, który ukończył 35 lat boryka się z problemami związanymi z oddychaniem.

Eksperci apelują, aby pamiętać o profilaktycznych badaniach płuc, które pozwalają na wczesną diagnozę przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Sprawdź swoje płuca

Możesz sprawdzić,

smog

Smog – najbardziej narażone są dzieci

Smog to kolejny problem nowoczesnego i uprzemysłowionego świata. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stworzyła ranking krajów europejskich o największym stężeniu substancji szkodliwych w powietrzu. Jak z niego wynika, Polska plasuje się w niechlubnej czołówce. Z czym wiąże się to zjawisko w kwestii zdrowotnej? Przede wszystkim z problemami ze strony układu oddechowego. Najbardziej narażone na niekorzystny wpływ smogu są osoby starsze oraz dzieci.

pochp

POChP – leczenie i życie z chorobą

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to schorzenie, które może znacznie utrudniać życie. Ataki kaszlu, duszność i łatwe męczenie się, nawet przy niewielkim wysiłku – to właśnie codzienność chorych na POChP. Lekarze alarmują jednak, że odpowiednio wczesne rozpoznanie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia może znacznie poprawić jakość życia.

W Polsce jedynie 25% chorych ma zdiagnozowaną POChP,

Leczenie POChP - aktywnosc fizyczna

Leczenie POChP – aktywne życie jest możliwe!

Przewlekła obturacyjna choroba płuc powoduje trudności w oddychaniu, a w szczególności wydychanie powietrza  – wymaga ono  dużo  energii i wysiłku. Z tego powodu niełatwe staje się podejmowanie aktywności fizycznej przez chory na tę chorobę.  Jednak ćwiczenia i ruch pomagają poprawie stanu zdrowia i zachowaniu odpowiedniej kondycji. Ich wykonywanie jest możliwe, nawet przez osoby chorujące na POChP.

Chrapanie – nowe metody leczenia

Chrapanie jest objawem chorobowym, dźwiękowym odzwierciedleniem nadmiernej wibracji tkanek gardła podczas snu. Zazwyczaj związane jest z występowaniem zaburzeń przepływu powietrza i drożności górnych dróg oddechowych. Nie powinno być traktowane jako oznaka dobrego, fizjologicznego snu.

Chrapanie to często występująca dolegliwość, dotycząca około 1/3 populacji. Może być przyczyną złego samopoczucia i źródłem konfliktów z rodziną,

Fitoterapia w infekcjach układu oddechowego

W ostatnich latach coraz większym zaufaniem w leczeniu infekcji wirusowych dzieci cieszą się preparaty pochodzenia roślinnego (fitoterapia).

Nowoczesna fitoterapia stała się prawdziwą alternatywą dla substancji syntetycznych. Dziś jest ona klasyfikowana w grupie naukowo udokumentowanej farmakoterapii. Jak sobie zatem poradzić z takimi objawami infekcji wirusowych, jak katar, kaszel czy bolące ucho, wykorzystując siły drzemiące w naturze?
Infekcje

Po pierwsze – nie pal!

Podstawowe zalecenie dla osób, u których wystąpiło podejrzenie POChP, a także dla pacjentów ze stwierdzoną chorobą to jak najszybsze zaprzestanie palenia tytoniu. Według Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc (PTChP), rzucenie palenia ma udowodnioną skuteczność w zapobieganiu postępowi choroby, jest również jedynym, poza domowym leczeniem tlenem, postępowaniem, które wydłuża życie chorych na POChP. Już w pierwszym roku po zaprzestaniu palenia może dojść do poprawy FEV1 (natężona objętość wydechowa pierwszosekundowa), a następnie tempo obniżania FEV1 zbliża się do obserwowanego u osób niepalących.

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POCHP)

Na świecie choruje na nią ok. 210 mln osób, w Polsce – ok. 2 mln, ale jedynie u 20 proc. jest ona rozpoznawana i odpowiednio leczona. Jak przewiduje WHO, w 2020 r. będzie jedną z trzech najczęstszych przyczyn zgonów. Z czego wynika tak ogromna liczba zgonów, czy i jak można im zapobiegać? Na ten temat rozmawiamy z prof. dr hab. med. Pawłem Śliwińskim z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

POChP – choroba nieuleczalna

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) dotyka około 210 mln ludzi na świecie – wynika z ocen Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

W Polsce POChP rozpoznaje się u 10 proc. badanych powyżej 40. roku życia. Liczbę chorych szacuje się na 2 miliony, przy czym aż 80 proc. z nich pozostaje niezdiagnozowana. Choroba występuje dwa razy częściej u mężczyzn niż u kobiet, co jednak – według prognoz ekspertów – w najbliższych latach będzie się zmieniać, wraz z rozpowszechnieniem wśród obu płci nałogu palenia tytoniu. Z powodu POChP umiera co roku około 15 tysięcy Polaków.

Samoistne włóknienie płuc

Wiek to jeden z głównych czynników ryzyka zachorowania na samoistne włóknienie płuc (idiopathic pulmonary fibrosis, IPF). Wraz ze starzeniem się społeczeństw rośnie więc liczba chorych na IPF oraz koszty związane z rentami i absencją chorobową. W Polsce w 2014 roku liczba leczonych na tę chorobę przekroczyła 4,2 tys. osób. Jednocześnie o ponad milion złotych zwiększyła się także wartość świadczeń zdrowotnych udzielonych w 2014 r. w ramach IPF, które Narodowy Fundusz Zdrowia kosztowały blisko 17 mln złotych.

Astma najczęstszą chorobą przewlekłą wśród młodych

Astma jest najczęstszą chorobą przewlekłą i głównym czynnikiem ryzyka zgonu u dzieci i ludzi młodych do 30. roku życia – powiedział prof. Piotr Kuna z Polskiego Towarzystwa Alergologicznego podczas konferencji prasowej zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Astmy.

W Polsce na astmę choruje prawdopodobnie około 4 mln osób, najwięcej zachorowań jest wśród dzieci do 5. roku życia. Wykrytą chorobę ma jedynie co drugi pacjent.

Gruźlica wciąż groźna

Gruźlica nadal jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Zakażona jest nią jedna trzecia mieszkańców Ziemi. Co dziesiąty zakażony zachoruje, wielu z nich umrze.

Groźne bakterie – prątki gruźlicy – często osadzają się w organizmie człowieka; nosiciel zwykle o tym nie wie i nigdy nie zachoruje. Ale co roku diagnozę otrzymuje dziewięć milionów ludzi. Na Zachodzie są szczepionki i leki, ale nieleczona choroba zabija: w skali globu półtora miliona ludzi rocznie.

Nowym problemem jest taka odmiana gruźlicy, która jest oporna na leczenie tradycyjnymi antybiotykami.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH