Astma najczęstszą chorobą przewlekłą wśród młodych

Astma jest najczęstszą chorobą przewlekłą i głównym czynnikiem ryzyka zgonu u dzieci i ludzi młodych do 30. roku życia – powiedział prof. Piotr Kuna z Polskiego Towarzystwa Alergologicznego podczas konferencji prasowej zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Astmy.

W Polsce na astmę choruje prawdopodobnie około 4 mln osób, najwięcej zachorowań jest wśród dzieci do 5. roku życia. Wykrytą chorobę ma jedynie co drugi pacjent.

-Liczba chorych na astmę stale się zwiększa, ale niepokoi nas również to, że u wielu pacjentów schorzenie to nie jest właściwie kontrolowane – powiedział dr Piotr Dąbrowiecki, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Specjalista podkreślał, by zwracać uwagę przede wszystkim na duszność, świsty i kaszel, bo mogą być to pierwsze objawy astmy. – Nie wstydźmy się zapytać swego lekarza, zwróćmy mu uwagę na swoje dolegliwości, to może być pierwszy krok do wykrycia astmy, którą przy odpowiednim prowadzeniu można skutecznie leczyć (…) – zapewniał specjalista.

Dr Dąbrowiecki powiedział, że sam jest tego przykładem: – Choruję od drugiego roku życia, jestem uczulony na większość pyłków roślin, mimo to mogę normalnie żyć.

Prof. Piotr Kuna dodał, że nie trzeba poddawać pacjentów specjalistycznym badaniom, żeby wykryć astmę, wystarczy jedynie ich obserwować. – Dobrym potwierdzeniem choroby jest podanie choremu odpowiedniego leku, który spowoduje ustąpienie dolegliwości. Mamy wtedy pewność, że to faktycznie astma, a nie inna choroba – wyjaśnił.

4 maja w trasę po Polsce wyruszył spirobus, w którym będzie można bezpłatnie poddać się spirometrii, badaniom służącym wykrywaniu astmy oskrzelowej i obturacyjnej choroby płuc. Pojazd odwiedzi 100 miejscowości na terenie całego kraju (szczegółowa trasa i terminy dostępne są na stronie Fundacji NEUCA).

(Źródło: rynekzdrowia.pl)

4.4/5 - (57 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH