Niedobór witaminy D sprzyja rakowi trzustki

Wskaźnik zapadalności na nowotwór trzustki jest najwyższy w krajach z najmniejszą ilością światła słonecznego. Ma to ścisły związek z niedoborami witaminy D.

Przed opublikowaniem raportu w „Journal of Steroid Biochemistry and Molecular Biology” naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego przeanalizowali dane ze 107 krajów.

-Jeśli mieszkasz na dużych szerokościach geograficznych albo na obszarze z grubą pokrywą chmur, przez większą część roku nie możesz wytwarzać witaminy D, co skutkuje większym od normalnego ryzykiem nowotworu trzustki – wyjaśnia prof. Cedric F. Garland. – Wśród ludzi żyjących w słonecznych krajach blisko równika standaryzowany dla wieku współczynnik zachorowalności na nowotwory trzustki to zaledwie 1/6 wartości wyliczonej dla osób żyjących daleko od równika. Znaczenie niedoboru światła słonecznego mocno sugeruje, ale nie udowadnia, że niedobór witaminy D może się przyczyniać do ryzyka nowotworu trzustki – dodaje.

Naturalnie witamina D występuje w niektórych pokarmach, m.in. w tłustych rybach (łosoś, tuńczyk), wątrobie wołowej, żółtku jaja i serach. Witaminą D wzbogaca się mleko, płatki śniadaniowe i soki, ale większość ekspertów zgodnie twierdzi, że ludzie potrzebują dodatkowych ilości tej witaminy, wytwarzanych po wystawieniu skóry na działanie słońca, a zwłaszcza promieniowania UVB. Produkcję witaminy D ograniczają zachmurzenie oraz ciemna karnacja.

Już wcześniej specjaliści z San Diego zidentyfikowali związek między dużą szerokością geograficzną a wyższym ryzykiem nowotworu trzustki. Jak tłumaczy prof. Garland, najnowsze studium pozwoliło stwierdzić, że oszacowanie promieniowania UVB z poprawką na grubość pokrywy chmur zapewnia jeszcze bardziej precyzyjne przewidywania odnośnie do ryzyka tego nowotworu.

W ramach wcześniejszych badań zespół prof. Garlanda i dr. Edwarda D. Gorhama stwierdził, że u osób z wystarczającym poziomem metabolitu witaminy D (25-hydroksywitaminy D) w surowicy ryzyko raka piersi i jelita grubego jest znacząco niższe.

Omawiane opracowanie to pierwsze wskazanie na potencjalną rolę niedoboru witaminy D w etiologii nowotworu trzustki.

(Źródło: kopalniawiedzy.pl)

4.6/5 - (115 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH