dieta

O czym warto wiedzieć zanim przejdziesz na dietę?

Zamiast szukać kolejnych powodów i wymówek, przez które wciąż nie jesteśmy zadowoleni ze swojego wyglądu, poznajmy najpopularniejsze przyczyny nieskutecznego odchudzania i pozbądźmy się zbędnych kilogramów raz na zawsze.

Mit nr 1:

Dieta owocowo-warzywna skutecznie odchudza i jest bardzo zdrowa

Warzywa i owoce to bardzo ważny element zdrowej diety, jednak menu bazujące wyłącznie na owocach i warzywach jest dietą niedoborową i nie polecają jej dietetycy.

soki warzywne

Dlaczego kuracje sokowe są tak popularne?

Coraz cieplejsze dni często motywują nas do zadbania o siebie i swój wygląd. Decydujemy się na rozpoczęcie zdrowej diety, większą aktywność fizyczną, czasami wiosenny detoks. Bycie fit to już nie tylko siłownia i zmiana nawyków żywieniowych, to zdrowy styl życia. Dlaczego?

Stan naszego zdrowia aż w 80% zależy od sposobu odżywiania się, jakości snu,

burak_PAP

Test buraczkowy pomaga sprawdzić szczelność jelit?

To MIT! Po wpisaniu takiego zapytania w popularną wyszukiwarkę internetową znaleźć można setki publikacji i wzmianek zachęcających do wykonania testu buraczkowego. Tylko czy to w ogóle ma sens? Sprawdźcie co na ten temat mówi nauka.

Na wielu popularnych stronach internetowych można wyczytać, że czerwona lub różowa barwa moczu, która pojawia się po zjedzeniu buraków lub wypiciu soku z buraków,

kobieta w ciąży

Dieta w ciąży – obalamy mity

Zakaz picia kawy, jedzenia słodyczy i przekąsek, konieczność rezygnacji z diety wegetariańskiej oraz „jedzenia za dwoje” to tylko niektóre z popularnych mitów na temat diety w ciąży. Czego faktycznie unikać, a co należy spożywać w czasie tego szczególnego okresu?

Dieta przyszłej mamy budzi wiele kontrowersji, głównie z powodu sprzecznych informacji na temat spożywania niektórych produktów.

Zdrowe i smaczne odżywianie

W zabieganej codzienności proste sposoby są na wagę złota. Jeśli twój tryb życia jest daleki od zdrowego, albo chciałabyś jeszcze bardziej się postarać, pomyśl o drobiazgach, których zmiana nie będzie uciążliwa, a może zdziałać wiele dobrego.

Jeśli twoja dieta odbiega od zdrowej, zacznij od małych zmian. Zamiast gotować ziemniaki do obiadu i polewać masłem,

Śniadania z różnych stron świata

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Musi zapewnić nam porządną dawkę pełnowartościowej energii, abyśmy mogli stawić czoła codziennym wyzwaniom.

O tym, jak wielką wagę przykładamy do jedzenia śniadania, mówią zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych. Wśród popularnych hasztagów, którymi posługujemy się przy oznaczaniu zdjęć naszych śniadań, królują #breakfast (użyty ponad 80 mln razy) oraz #śniadanie,

Prawidłowy stan wapnia we krwi

Wapń jako jeden z podstawowych budulców organizmu powinien być mu dostarczany na odpowiednim poziomie przez całe życie. Niedobory tego składnika mineralnego mogą przyczyniać się do osteoporozy, nadciśnienia czy zaburzenia pracy układu nerwowego. Dlaczego wapń jest taki ważny i jak dostarczać go do organizmu?

Jak powszechnie wiadomo wapń jest podstawowym elementem budulcowym szkieletu człowieka.

Otyłość – jedna z chorób cywilizacyjnych

Według Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego w Polsce cierpi na nią ponad 25 procent społeczeństwa. Jakie są prawdziwe przyczyny otyłości oraz sposoby walki z nią?

Wszystkie organizacje zajmujące się tematyką zdrowia w Polsce i na świecie biją na alarm i publikują wstrząsające wyniki badań. Mimo to odsetek osób chorujących na nadwagę i otyłość rośnie w zatrważającym tempie.

Korzyści ze spożywania ryb

Wszystkim dobrze znane są korzyści wynikające ze spożycia ryb. Szczególnie tłuste ryby, takie jak łosoś czy makrela
są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. Czy wiedzieliście jednak, że niedobór jodu wśród kobiet w wieku rozrodczym może być przyczyną potencjalnego kryzysu zdrowotnego w społeczeństwie?

Chude, białe ryby, takie jak dorsz, czarniak i plamiak to jedne z najlepszych naturalnych źródeł jodu.

Żywienie medyczne wspiera leczenie onkologiczne

Na wynik terapii onkologicznej, poza głównymi metodami leczenia, bardzo istotny wpływ ma także tzw. leczenie wspomagające. Jego zastosowanie opiera się m.in. na prowadzeniu wsparcia żywieniowego chorych.

Żywienie medyczne stosuje się w celu poprawy lub utrzymania stanu odżywienia, co może przyczynić się do poprawy tolerancji i efektów leczenia, jakości życia oraz zwiększyć szanse na powrót do zdrowia pacjenta.

Nieświadomie zjadamy cukier

Ile zjadamy cukru? W rok zapewne worki. Cukier spożywamy nie tylko słodząc herbatę czy kawę. Znajdziemy go ukrytego w wielu produktach.

Dosładzane są soki, jogurty, serki, sosy… W niewidocznej formie znajduje się w większości przetworzonych produktów. Jak go znaleźć?

Justyna Mizera, dietetyk sportowy, autorka bloga www.zMizerami.pl:

Tu kłania się czytanie etykiet i sprawdzanie ile jest węglowodanów,

Wsparcie organizmu w oczyszczaniu z toksyn

Detoks to obecnie bardzo modne słowo – używa się go do marketingu diet, suplementów czy urządzeń. Jednak jak naprawdę jest z detoksem?

W naszym ciele cały czas działa „detoks”. Na bieżąco usuwamy toksyny, które wdychamy, zjadamy czy nakładamy na skórę. W obecnych czasach jesteśmy narażeni na setki toksyn. Wiele z nich pochodzi z kosmetyków i innych produktów stosowanych na skórę.

Czas urozmaicić dietę

Narzekasz na nudę w swojej kuchni? Nie musisz wywracać do góry nogami swojego jadłospisu i kulinarnych przyzwyczajeń. Wystarczy, że stopniowo zaczniesz wprowadzać do diety nowe produkty.

Przedstawimy dziesięć produktów, które urozmaicą nawet najbardziej tradycyjną kuchnię. Nazwy większości z nich zapewne obiły ci się już o uszy. Teraz masz okazję do wypróbowania ich smaku.

Zdrowie na talerzu

System odpornościowy dziecka, zwłaszcza w okresie zimowo-wiosennym, wymaga troski i wsparcia. To właśnie on odpowiada za ochronę organizmu przed wirusami i bakteriami. Jednak to, czy będzie spełniał swoje zadanie, w dużej mierze zależy od codziennego menu naszych pociech. Co dawać maluchowi, aby zminimalizować objawy wiosennego przesilenia?

Kryzys związany ze zmianą pór roku, czyli tzw.

Dieta na miarę

Zdrowy styl życia, dieta bogata w świeże, nieprzetworzone produkty lub odpowiednia dawka ruchu. Codziennie staramy się dokonywać świadomych wyborów, które pomogą cieszyć się dobrym samopoczuciem i idealną sylwetką. Jak jednak znaleźć wygodny program dietetyczny skrojony pod siebie?

Odpowiedzią na te pytania jest Peater – nowa platforma online, która proponuje całkowicie innowacyjne, w pełni spersonalizowane podejście do żywienia.

Znaczenie kwasów tłuszczowych w naszej diecie

Tłuszcz – słowo, na którego dźwięk przechodzą nas dreszcze. Kojarzymy je głównie
z żywnością niezdrową i nadprogramowymi kilogramami. Tak naprawdę tłuszcze pełnią istotną funkcję w naszej codziennej diecie.

Tłuszcze można podzielić na te „złe” i „dobre”. Te pierwsze powinniśmy ograniczyć. Są one odpowiedzialne za wzrost ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Sprzyjają także rozwojowi cukrzyc oraz obniżają płodność.

Ciecierzyca – afrodyzjak z Egiptu

Ciecierzyca to jedna z pierwszych roślin z rodziny bobowatych uprawianych przez człowieka. Najbardziej popularna jest w krajach basenu Morza Śródziemnego. Dawniej używano jej również w kuchni staropolskiej. Masowe zainteresowanie społeczeństwa zdrowym odżywianiem sprawiło, że cieciorka wróciła do łask. W Egipcie nadal uważają ją za afrodyzjak ze względu na swoje walory smakowe i pobudzające. Co można przygotować z cieciorki?

Jedzenie ryb sprzyja zdrowiu

Wyższa inteligencja, dobry sen i większa zdolność koncentracji – a to wszystko znajdziesz na swoim… talerzu. Brzmi niewiarygodnie?

Nie od dziś wiadomo, że dieta ma znaczący wpływ na funkcjonowanie organizmu. Dotyczy to również ryb, co potwierdzają naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii. Dzieci, które spożywają je raz w tygodniu, osiągają nawet o 4 punkty więcej w testach na inteligencję i mają lepszy sen.

Żywienie chorych na nowotwory

Aż 70% chorych onkologicznie w trakcie chemio- i radioterapii odczuwa zmiany smaku czy nadwrażliwość na zapachy. Zaburzenia te z kolei mogą prowadzić do rozwoju niedożywienia. Żywienie chorych onkologicznych z zaburzeniami czucia smaku – tylko potrzeba czy realna konieczność?

Jak wynika z badań, zaburzenia odczuwania smaku mają niekorzystny wpływ na stan odżywienia. W konsekwencji prowadzą do zwiększonej utraty masy ciała chorych w porównaniu do grupy bez zaburzeń smaku.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH