Nasze zdrowie zaczyna się na talerzu. To, co jemy ma bezpośredni wpływ na stan naszego organizmu, w tym także zębów. Z okazji Światowego Dnia Jamy Ustnej, który obchodzony jest właśnie 20 marca, przypominamy jak istotna jest odpowiednia dieta w życiu każdego człowieka. A w szczególności, jak na nasze zdrowie wpływa cukier.
Tematem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej są największe wyzwania współczesnej stomatologii, do których należy między innymi nadmierne spożycie cukru. O jego szkodliwości każdego dnia informują nas dietetycy. Pora dowiedzieć się jaki wpływ ma on na naszą jamę ustną.
Problem próchnicy
Jednym z popularniejszych problemów jamy ustnej, z jakim już od najmłodszych lat mierzą się Polacy, jest próchnica. Z powodu swojej powszechności, została uznana za chorobę cywilizacyjną. Czynnikami przyczyniającymi się do powstania próchnicy są skłonności genetyczne, nieodpowiednia dieta z nadmiarem cukru oraz określone gatunki bakterii. Słodkie przekąski utrzymują wysokie stężenie cukrów, co powoduje namnażanie się drobnoustrojów i oblepianie zębów przez bakterie. Jeśli na tym etapie nie usuniemy powstałego nalotu (np. szczoteczką do zębów czy nicią dentystyczną), to bakterie produkujące kwasy zaczną rozmiękczać szkliwo. Dlatego w zapobieganiu próchnicy bardzo ważna jest odpowiednia higiena. Należy pamiętać, że początkowe etapy próchnicy nie są bolesne, co niestety opóźnia naszą wizytę u dentysty. Kiedy ząb zaczyna boleć oznacza to, że sytuacja jest już poważna, gdyż próchnica przeniknęła już przez szkliwo i zębinę, dostając się do unerwionej miazgi zęba. Należy również pamiętać, że niedobór niektórych składników pokarmowych może przyczyniać się do powstawania aft w jamie ustnej. Te bolesne nadżerki nie są groźne dla naszego zdrowia, jednak mogą skutecznie uprzykrzyć codzienne czynności (picie, jedzenie, a nawet mówienie). Mogą mieć nawet do 2 centymetrów średnicy i goić się przez kilka tygodni.
Profilaktyka zdrowie jamy ustnej
Jak w większości przypadków, także i w tym sprawdza się znane powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Szczególnie, że profilaktyka w przypadku zdrowia jamy ustnej jest niezwykle prosta. Odpowiednia higiena – mycie zębów po każdym posiłku, używanie nici dentystycznej oraz płynów do płukania jamy ustnej, a także unikanie oblepiających słodkości (jak np. krówki) oraz regularne wizyty u stomatologa to podstawa, która w zupełności wystarczy do zachowania zdrowego uśmiechu.
Natychmiastowe SOS
W przypadku próchnicy, jedynym wyjściem jest leczenie dentystyczne. Z aftami natomiast możemy walczyć sami, za pomocą środków dostępnych w aptece. Najlepiej zaopatrzyć się w te preparaty, które nie tylko tworzą ochronną warstwę izolującą owrzodzenie od czynników zewnętrznych, ale również sprzyjają procesowi odnowy nabłonka jamy ustnej (np. Sachol Aftigel). Dodatkowo warto również zwrócić uwagę, aby preparat ograniczał bolesne objawy i pieczenie. Taka kuracja może złagodzić objawy aft.
Więcej informacji o zdrowym uśmiechu można znaleźć na stronie www.niemusicitoprzeszkadzac.pl
Sachol Aftigel
Wyrób medyczny przydatny w leczeniu aft, aftowego zapalenia jamy ustnej i mikrozmian w jamie ustnej wywołanych na przykład przez stałe lub ruchome protezy bądź aparaty ortodontyczne. Dzięki skuteczności naturalnych, standaryzowanych ekstraktów wyrób ten tworzy ochronną warstwę przykrywającą mikrozmiany i ogranicza bolesne objawy oraz pieczenie. Ponadto sprzyja on procesowi odnowy nabłonka.
informacja prasowa: 38 PR
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.