pigułki antykoncepcyjne

Pigułki antykoncepcyjne – czy mogą wpływać na samopoczucie?

Czy pigułki antykoncepcyjne mogą mieć wpływ na samopoczucie? Okazuje się, że 61 % kobiet jest pewnych, że tabletki antykoncepcyjne mogą mieć w tej kwestii pozytywne działanie. Specjaliści przeprowadzili badanie wśród kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną. Padły pytania na temat nastawienia i odczuć względem stosowanych przez nie metody antykoncepcyjnej. 

 Czy pigułki antykoncepcyjne mogą poprawiać samopoczucie?

antykoncepcja tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne odpowiednio dobrane – czyli jakie?

Jedną z najpopularniejszych metod zabezpieczania się przed niechcianą ciążą są tabletki antykoncepcyjne. Mimo, że od lat są dostępne na rynku i powszechnie stosowane, to jednak ich odpowiedni, indywidualny dobór pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Mimo, że wiele kobiet, które tę metodę stosuje, deklaruje, że przed przepisaniem konkretnych tabletek, lekarz powinien przeanalizować wiele różnych aspektów oraz wykonać odpowiednie badania,

Pigułka "Dzień po" - zapobieganie ciąży

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej – jak postępować?

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej to duży stres dla tych kobiet, które korzystają z tej metody zapobiegania ciąży.  Dzieje się tak z różnych powodów: nadmiar obowiązków, tempo życia lub nagła zmiana  w typowym rozkładzie dnia. To powoduje, że czasem zapominamy o ważnych rzeczach, a jedną z nich jest przyjęcie tabletki antykoncepcyjnej. Gdy to się zdarzy, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach,

Dębski Clinic

Dębski Clinic Diagnostyka medyczna Endokrynologia Ginekologia Opis placówki Dębski Clinic to placówka medyczna skupiająca najlepszych specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Poprzez skuteczne łączenie wiedzy medycznej, doświadczenia i nowoczesnych metod diagnostycznych zapewniamy profesjonalną opiekę pacjentom z różnymi problemami zdrowotnymi. Głównym profilem naszej działalności jest ginekologia, ultrasonografia, położnictwo i diagnostyka prenatalna. Mamy w naszej ofercie profesjonalną i [...]

W ginekologii i położnictwie jest wiele do zrobienia

Rozmowa z prof. DR. HAB. n. med. Mirosławem Wielgosiem, kierownikiem I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, konsultantem krajowym w dziedzinie Perinatologii, prezesem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Co ostatnio udało się zrealizować Polskiemu Towarzystwu Ginekologicznemu?

Udało nam się uporządkować szereg spraw organizacyjnych, m.in. statut. Poza tym został zmniejszony skład zarządu głównego z 60 do 30 osób,

Zakażenia układu moczowego

Rozmowa z prof. dr. hab. n. med. Maciejem Kinalskim, ordynatorem Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie położnictwa i ginekologii dla województwa podlaskiego.

Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia układu moczowego?

Zakażenia układu moczowego to obecność drobnoustrojów w drogach moczowych. W warunkach prawidłowych,

Infekcja intymna? Szybka reakcja i możesz uniknąć wizyty u lekarza

Infekcja intymna najczęściej dopada nas w najmniej oczekiwanym momencie.

Która z kobiet, choć raz w życiu nie doświadczyła jej przykrych objawów? Pieczenie, swędzenie, podrażnienie, zaczerwienienie, opuchnięcie, upławy i nierzadko uporczywy ból utrudniający najprostsze czynności. To dla niektórych kobiet dobrze znany scenariusz. Jakie są główne przyczyny infekcji? Jak je leczyć?

###Przyczyny infekcji

Indywidualne terapie – rozmowa z ginekologiem-położnikiem

###Rozmowa z ginekologiem-położnikiem, dr n. med. Grzegorzem Południewskim.

Około 50-80 proc. kobiet cierpi na PMS o różnym nasileniu. Jak można im pomóc?

Napięcie przedmiesiączkowe jest dość trudne do leczenia. Jego etiologia nie jest do końca znana. Faktem jest nieprawidłowy wpływ progestagenów na układ nerwowy, ale nie jest to jedyna przyczyna PMS.

Czy leci z nami Vagical?

###Na wakacjach warto mieć go przy sobie

To pytanie każda z nas powinna zadać sobie przed podróżą. Nie ważne jaki środek transportu wybierzesz. Nie ważne czy będziesz wylegiwać się przy basenie w hotelu pięciogwiazdkowym, czy tropić tygrysa w dżungli, ważne, żebyś dowiedziała się dlaczego warto zabrać ze sobą lek na potencjalne dolegliwości intymne.

Ciąża dzięki zamrożonej tkance jajnikowej

###Po wykorzystaniu usuniętej wcześniej i mrożonej przez lata tkanki jajnikowej kobieta w Belgii została matką. To pierwsze takie dokonanie medyczne na świecie.

27-letniej kobiecie pochodzącej z Afryki w dzieciństwie usunięto jeden jajnik. Drugi przestał funkcjonować w wyniku leczenia ciężkiej choroby – anemii sierpowatej.

Belgijscy lekarze zamrozili jednak fragmenty usuniętego jajnika i teraz – po kilkunastu latach – wykorzystali tę tkankę. Wszczepili ją do różnych części ciała kobiety, w tym do nieczynnego jajnika, który dzięki tej transplantacji zaczął na nowo funkcjonować.

Połowa ciężarnych wybiera prywatne gabinety

###Prawie połowa ciężarnych Polek płaci za wizyty u ginekologa – wynika z szacunkowych danych Instytutu Matki i Dziecka. Rynek wizyt w prywatnych gabinetach może być wart około 168 mln zł rocznie, nie licząc wydatków na badania (np. USG).

Odległe terminy to jedna z przyczyn, dla których kobiety decydują się na prywatną opiekę medyczną w czasie ciąży. Zwłaszcza że pierwsza wizyta musi odbyć się najpóźniej w 10. tygodniu – inaczej nie ma szans na to, by po urodzeniu dziecka otrzymać becikowe.

Joga pomocna przy nietrzymaniu moczu

###Joga może pomóc kobietom zredukować problem nietrzymania moczu – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.

–Joga jest często wymierzona w (…) zwiększenie rozluźnienia oraz usuwanie lęku i stresu. Dlatego stosuje się ją w wielu innych schorzeniach – zespole metabolicznym czy syndromach bólowych. Są jednak powody, by sądzić, że pomoże także przy nietrzymaniu moczu – podkreśla dr Alison Huang.

Idziemy w dobrym kierunku

Idziemy w dobrym kierunku

###Rozmowa z prof. Stanisławem Radowickim, konsultantem krajowym w dziedzinie ginekologii i położnictwa.

**Panie profesorze, jest pan członkiem Rady Naukowej programu leczenia niepłodności metodą in vitro. Jak pan ocenia funkcjonowanie tego programu?**
Leczenie niepłodności metodami wspomaganego rozrodu, w tym metodą in vitro jest powszechnie uznanym sposobem zwalczania niepłodności. Metody te stosowane są w ściśle określonych przypadkach, gdzie leczenie standardowe nie zakończyło się ciążą.

Menopauza – nie bój się jej

###Menopauza to nieunikniony proces fizjologiczny, którego doświadczyć musi każda kobieta. Są jednak preparaty, które umożliwiają złagodzenie lub wyeliminowanie negatywnych objawów menopauzy.

Alergia na męskie nasienie

###Alergię na męskie nasienie może mieć nawet około 12 proc. kobiet – uważają naukowcy z Reproductive Science na Manchester Metropolitan University.

Na łamach „Human Fertility” badacze dowodzą, że objawy **alergia na spermę** często są mylone z symptomami chorób przenoszonych drogą płciową. Alergia objawia się świądem, podrażnieniami, wypryskiem, a nawet bólem przy oddawaniu moczu. Niektórzy eksperci ostrzegają, że może spowodować wstrząs anafilaktyczny.

Problemy kobiece – Indywidualne terapie

Około 50-80 proc. kobiet cierpi na PMS o różnym nasileniu. Jak można im pomóc? Napięcie przedmiesiączkowe jest dość trudne do leczenia. Jego etiologia nie jest do końca znana. Faktem jest nieprawidłowy wpływ progestagenów na układ nerwowy, ale nie jest to jedyna przyczyna PMS.

Rośnie liczba cesarskich cięć

###W Polsce wykonywanych jest coraz więcej cesarskich cięć. Ich odsetek sięga u nas średnio 36 proc., a w niektórych placówkach przez cesarskie cięcie na świat przychodzi nawet ponad 90 proc. dzieci.

Tymczasem według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), odsetek tych zabiegów nie powinien przekraczać 15 proc.

Nasza kobiecość to nie tylko piersi

Dla kobiet piersi są bardzo istotne. Opiewane w sztuce, kojarzą się z macierzyństwem. W mediach są niemal symbolem kobiecości: proszę spojrzeć na wszystkie reklamy. Utrata piersi to dla wielu kobiet obawa: „Może ja już nie jestem kobietą?”. Trzeba im uświadomić, że tak nie jest. Bo przecież naprawdę to ta nasza kobiecość jest gdzie indziej…

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH