ciąża_PAP

Przyszła mamo, łykaj witaminę D!

Suplementowanie witaminy D w ciąży może zapobiec otyłości u dziecka. Tymczasem większość Polek, w tym również te w wieku rozrodczym, cierpi z powodu zbyt niskiego poziomu tej substancji w organizmie.

Witamina D nie tylko odpowiada za prawidłowy rozwój kości, ale przede wszystkim za prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Ocenia się, że w Polsce niedobór witaminy D ma około 90 proc.

Kobieca płodność pod lupą

Kobiety coraz później decydują się na dziecko. Niestety, wraz z wiekiem obniża się tzw. rezerwa jajnikowa. A co za tym idzie stopniowo zmniejsza się szansa na zajście w ciążę. Aby określić swój potencjał rozrodczy warto wykonać badanie hormonu AMH.

Większość kobiet, które naturalnie zaszły w ciążę, nigdy nie spotka się z pojęciem AMH.

Biopsja jąder – na czym polega i kiedy się ją stosuje?

Jak zdiagnozować przyczynę męskiej niepłodności kiedy nie ma plemników w ejakulacie? Należy zbadać czy w jądrze zachowana jest produkcja plemników. Najskuteczniejszą metodą jest wykonanie małego zabiegu chirurgicznego, jakim jest biopsja.

dr n. med. Jan Domitrz, specjalista położnictwa, ginekologii i endokrynologii z centrum medycznego Artemida w Białymstoku i Olsztynie:

Biopsja jąder to nieskomplikowany zabieg chirurgiczny,

Tylko co 3 Polka wykonuje cytologie systematycznie

Największy odsetek pań wykonujących badanie systematycznie to kobiety przed ciążą lub w ciąży. Często kobiety wykonują wtedy to badanie po raz pierwszy w życiu (39%) – pokazały wyniki badania przeprowadzonego przez Kwiat Kobiecości, we współpracy z agencją badawczą IQS.

Na raka szyjki macicy chorują głównie pacjentki, które nie wykonują cytologii regularnie. Badaniem zostały objęte kobiety w tzw.

Czy tyjemy przez tabletki antykoncepcyjne?

Żadne z badań, przeprowadzonych dotychczas przez naukowców, nie potwierdziło bezpośredniego wpływu tabletek antykoncepcyjnych na przyrost masy ciała. Mimo to wśród kobiet wciąż istnieje przekonanie o ich negatywnym wpływie na linię. Z czym mogą być związane wahania wagi, występujące u niektórych kobiet, w trakcie przyjmowania antykoncepcji?

Bezpieczny Poród – szkolenia dla personelu medycznego

Z początkiem lutego rozpoczęły się bezpłatne szkolenia „Bezpieczny Poród”. Korzysta z nich personel medyczny oddziałów położniczo-ginekologicznych i noworodkowych szpitali tworzących Związki Wzajemności Członkowskiej w TUW PZUW.

Szkolenia odbywają się w nowo otwartym Centrum Symulacji Położniczych. Daje to możliwość przećwiczenia zabiegów położniczych w sytuacji porodu powikłanego oraz przeprowadzenia scenariuszy klinicznych w sytuacji zagrożenia życia matki.

Trwają badania nowego środka antykoncepcyjnego

Spółka Gedeon Richter oraz firma Pantarhei pracują nad wprowadzeniem na rynek
nowego środka antykoncepcyjnego.

Spółki podpisały umowę licencyjną w celu wprowadzenia na rynek złożonego środka antykoncepcyjnego (ang. combined oral contraceptive, COC).  Badania kliniczne II fazy zakończyły się powodzeniem. Obecnie produkt jest gotów do dalszych badań klinicznych wymaganych, aby uzyskać dopuszczenie do wprowadzenia na rynek.

Czy można zapobiec bolesnemu miesiączkowaniu?

Bolesne miesiączkowanie jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością. Cierpi na nią ok. 40 procent kobiet. Wśród najmłodszych odsetek wynosi nawet 70 procent. Czy można im zapobiec?

Bóle podczas okresu nie należą do rzadkości. Wiele kobiet nie przyznaje się do odczuwanego dyskomfortu, uważając, że trzeba je przeżyć bez wsparcia farmakologicznego nawet jeśli zaburzają codzienne funkcjonowanie. Bóle miesiączkowe są efektem podwyższonego stężenia prostaglandyn,

Rak szyjki macicy – niechlubne polskie statystyki, czyli choroba wykryta za późno

Rak szyjki macicy (RSM) to choroba, z którą zmaga się prawie półtora miliona kobiet na całym świecie. W Polsce każdego roku diagnozuje się ją u ponad 3000 pacjentek. Niestety, nowotwór często wykrywany jest w zaawansowanym stadium klinicznym, kiedy leczenie staje się bardzo trudne.

Konieczne jest budowanie świadomości wśród kobiet i zwrócenie uwagi na kluczową rolę profilaktyki.

Antykoncepcja szyta na miarę

Z badań przeprowadzonych przez NEUROHM wynika, że kobiety uważają tabletki antykoncepcyjne za najlepszą metodę antykoncepcji. Chcą mieć wpływ na wybór wspólnie z ginekologiem. Jenak nie do końca wiedzą, jakie czynniki powinny lub mogą być brane pod uwagę przy dobieraniu tabletek antykoncepcyjnych. Jak więc dobrać tabletki antykoncepcyjne?

Zawsze w konsultacji z ginekologiem

Antykoncepcja hormonalna powinna być zawsze dobierana podczas wizyty u lekarza ginekologa.

Symulacja porodu

W Warszawie powstało Centrum Symulacji Położniczych „Bezpieczny Poród”. Przeznaczone jest do szkolenia lekarzy, położnych, pielęgniarek, innych przedstawicieli personelu medycznego i służb ratunkowych. Instruktorami są położnicy, perinatolodzy i neonatolodzy.

Budowa Centrum Symulacji Położniczych „Bezpieczny Poród” WUM została sfinansowana z Programów Prewencyjnych PZU Życie SA i TUWPZU. Celem współpracy WUM, PZU i PTGP jest poprawa opieki okołoporodowej w Polsce.

Późne macierzyństwo Polek

Polki coraz później rodzą pierwsze dziecko. Z najnowszych danych Eurostat wynika, że Polki zostają matkami przeciętnie w wieku 27 lat . Oznacza to, że średni wiek kobiet w Polsce zostających po raz pierwszy matkami wzrósł przez dwie dekady o trzy lata.

Według najnowszych danych Eurostat (obejmujących dane za 2015 rok) Polki rodzą zazwyczaj pierwsze dziecko w wieku 27 lat,

pigułki antykoncepcyjne

Pigułki antykoncepcyjne – czy mogą wpływać na samopoczucie?

Czy pigułki antykoncepcyjne mogą mieć wpływ na samopoczucie? Okazuje się, że 61 % kobiet jest pewnych, że tabletki antykoncepcyjne mogą mieć w tej kwestii pozytywne działanie. Specjaliści przeprowadzili badanie wśród kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną. Padły pytania na temat nastawienia i odczuć względem stosowanych przez nie metody antykoncepcyjnej. 

 Czy pigułki antykoncepcyjne mogą poprawiać samopoczucie?

antykoncepcja tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne odpowiednio dobrane – czyli jakie?

Jedną z najpopularniejszych metod zabezpieczania się przed niechcianą ciążą są tabletki antykoncepcyjne. Mimo, że od lat są dostępne na rynku i powszechnie stosowane, to jednak ich odpowiedni, indywidualny dobór pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Mimo, że wiele kobiet, które tę metodę stosuje, deklaruje, że przed przepisaniem konkretnych tabletek, lekarz powinien przeanalizować wiele różnych aspektów oraz wykonać odpowiednie badania,

Pigułka "Dzień po" - zapobieganie ciąży

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej – jak postępować?

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej to duży stres dla tych kobiet, które korzystają z tej metody zapobiegania ciąży.  Dzieje się tak z różnych powodów: nadmiar obowiązków, tempo życia lub nagła zmiana  w typowym rozkładzie dnia. To powoduje, że czasem zapominamy o ważnych rzeczach, a jedną z nich jest przyjęcie tabletki antykoncepcyjnej. Gdy to się zdarzy, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach,

Dębski Clinic

Dębski ClinicDiagnostyka medycznaEndokrynologiaGinekologiaOpis placówki Dębski Clinic to placówka medyczna skupiająca najlepszych specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Poprzez skuteczne łączenie wiedzy medycznej, doświadczenia i nowoczesnych metod diagnostycznych zapewniamy profesjonalną opiekę pacjentom z różnymi problemami zdrowotnymi. Głównym profilem naszej działalności jest ginekologia, ultrasonografia, położnictwo i diagnostyka prenatalna. Mamy w naszej ofercie profesjonalną i nowoczesną szkołę rodzenia, która [...]

W ginekologii i położnictwie jest wiele do zrobienia

Rozmowa z prof. DR. HAB. n. med. Mirosławem Wielgosiem, kierownikiem I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, konsultantem krajowym w dziedzinie Perinatologii, prezesem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Co ostatnio udało się zrealizować Polskiemu Towarzystwu Ginekologicznemu?

Udało nam się uporządkować szereg spraw organizacyjnych, m.in. statut. Poza tym został zmniejszony skład zarządu głównego z 60 do 30 osób,

Zakażenia układu moczowego

Rozmowa z prof. dr. hab. n. med. Maciejem Kinalskim, ordynatorem Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie położnictwa i ginekologii dla województwa podlaskiego.

Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia układu moczowego?

Zakażenia układu moczowego to obecność drobnoustrojów w drogach moczowych. W warunkach prawidłowych,

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH