Suchość pochwy u kobiety

Czy jesteś narażona na suchość pochwy?

W jakich okresach życia kobieta jest szczególnie narażona na wystąpienie dolegliwości, jaką jest suchość pochwy? Czy jesteś narażona na występowanie tej dolegliwości?

Odczucie suchości wejścia do pochwy w codziennym funkcjonowaniu lub w czasie stosunku seksualnego to wrażenie, że nawilżenie w tej okolicy nie jest wystarczające. Na przykład po menopauzie czy krótko po urodzeniu dziecka, czynność jajników w zakresie produkcji estrogenów ustaje. To powoduje, że wilgotna ściana pochwy czy sromu (błona śluzowa) robi się cieńsza i mniej nawilżona.

Suchość pochwy po porodzie

Po porodzie występuje różnie długi okres braku miesiączkowania, im krócej po porodzie tym deficyt hormonalny jest bardziej wyraźny. Niemniej tyko część kobiet może go odczuwać. Aby przeciwdziałać jego objawom wystarczy nawilżanie w związku z aktywnością seksualną (poprzez stosowanie lubrykantów) oraz unikanie czynników drażniących. Z czasem dolegliwości same mijają.

Jeśli natomiast stosunki są bolesne, dolegliwości nie ustępują albo się nasilają, należy poszukać innej przyczyny dyspareunii. Po wykluczeniu przez ginekologa innych przyczyn, u podłoża dolegliwości leży najczęściej dysfunkcja mięśni dna miednicy, pod postacią nadmiernego napięcia (PFMD/hypertonicity). Aby sprawnie przywrócić komfort, konieczna jest terapia mięśni miednicy. Często jednak dolegliwości ustępują samoistnie.

Suchość pochwy w okresie menopauzy

Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety, po której przez rok nie występuje kolejne krwawienie. Średni wiek, w którym kobiety w Polsce przechodzą menopauzę wynosi 51 lat. Naturalna menopauza to wyczerpanie zapasów pęcherzyków jajnikowych, które produkują estrogeny. Cechą okresu okołomenopauzalnego jest początkowo niedobór, potem brak hormonów estrogenowych.

Po menopauzie, co trzecia kobieta odczuwa suchość pochwy, pieczenie czy nadwrażliwość sromu. Czasem ból, spontanicznie lub w związku ze stosunkiem seksualnym (dyspareunia). Najbardziej typową cechą GSM, czyli przejściowych dolegliwości związanych z menopauzalnym niedoborem estrogenów, jest suchość pochwy – występuje u 75% kobiet po menopauzie.

Jakie są rozwiązania?

Podstawowym postępowaniem, którego celem jest usunięcie poporodowej lub menopauzalnej suchości pochwy, jest eliminacja czynników drażniących (golenie sromu, płyny do higieny intymnej, wkładki na stałe noszone, czarna bielizna) i stosowanie lubrykantów oraz emolientów (substancji natłuszczających). W sytuacji braku poprawy, przy braku przeciwwskazań, ginekolog włączy do leczenia ogólną (doustną czy przezskórną), bądź miejscową (na srom czy dopochwowo) terapię estrogenową.

Po wycięciu jajników, czyli menopauzie chirurgicznej, można podjąć próbę terapii testosteronem, co nie jest powszechną praktyką, podobnie jak stosowanie tzw. selektywnych modulatorów receptora estrogenowego (SERM).

Jeśli zastosowane zostały estrogeny dopochwowo lub na srom, lub hormonalna terapia zastępcza ogólna, a mimo to objawy suchości, bólu wejścia do pochwy czy dyspareunii nie ustępują, należy zapytać lekarza, czy objawy nie świadczą o występowaniu problemu, jakim jest wulwodynia.


Źródło: informacja prasowa / feminium.pl

4.5/5 - (2 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH