Chirurgiczne leczenie rogówki oka

Rogówka przypomina szkiełko zegarkowe wprawione w twardówkę. Jest główną częścią układu optycznego oka. Musi być przezroczysta, idealnie przepuszcza światło, bierze udział w załamywaniu promieni świetlnych. Rogówkę może dotknąć wiele chorób. Jakie to schorzenia i jak je leczyć?

Stożek rogówki

To choroba, w której rogówka zmienia kształt z eliptycznego na stożkowaty. Prawdopodobnie ma podłoże genetyczne.

Operacja w 3D – nowa era w chirurgii oka

Wzrok jest naszym najważniejszym zmysłem. Aż 80% informacji o otoczeniu dociera do nas za jego pośrednictwem. Niestety, jak każdy ludzki narząd, oko narażone jest na schorzenia, które nieleczone mogą pogorszyć jakość widzenia lub nawet doprowadzić do ślepoty. Najpowszechniejsze z nich to zaćma, jaskra czy zwyrodnienie plamki. Nowoczesna okulistyka potrafi jednak coraz skuteczniej je leczyć.

Nieocenioną pomocą dla chirurgów-okulistów jest zaś system wizualizacji 3D,

Leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna

Rozmowa z dr hab. n. med. Marią Kłopocką z Kliniki Gastroenterologii UMK CM w Bydgoszczy.

Katarzyna Pinkosz: Kiedy w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna konieczne jest zastosowanie leczenia biologicznego?

dr hab. n. med. Maria Kłopocka:

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest to choroba przewlekła, której etiologii nie znamy. Jej patogeneza jest bardzo złożona,

Nowoczesne techniki przeszczepów rogówki

Rozmowa z prof. dr. hab. n. med. Jackiem P. Szaflikiem, kierownikiem Katedry i Kliniki Okulistyki II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Katarzyna Pinkosz: Jakie są obecnie stosowane techniki operacyjne w operacjach przeszczepienia rogówki?

prof. dr. hab. n. med. Jacek P. Szaflik:

W przeszłości głównie były stosowane przeszczepy drążące,

Przerwanie terapii płytkowej śmiertelnie niebezpieczne!

Polski system leczenia Ostrych Zespołów Wieńcowych (OZW) w ostrej fazie jest w światowej czołówce. Dlaczego więc w ciągu pierwszego roku po przebytym zawale umiera co piąty pacjent?

Obecnie w Polsce jest 156 ośrodków kardiologicznych, podejmujących leczenie interwencyjne OZW. Leczenie za pomocą zabiegów przezskórnej interwencji wieńcowej (PCI) osiągnęło poziom 93%. Jednak, mimo wspaniałych wskaźników i efektów leczenia interwencyjnego OZW,

Powikłania cukrzycy – nefropatia

Rozmowa z prof. dr. hab. n. med. Władysławem Grzeszczakiem, kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nefrologii i Diabetologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Bożena Stasiak: Przeglądając różne doniesienia z konferencji poświęconych diabetologii spotkałam się z doniesieniami, że nefropatia, będąca jednym z powikłań cukrzycy, jakby wyhamowała, co zapewne jest jednoznaczne z tym, że również jest mniej przypadków schyłkowej niewydolności nerek.

Współpraca onkologów i urologów dla dobra pacjentów

Z prof. Piotrem Chłostą, prezesem Polskiego Towarzystwa Urologicznego, i prof. Piotrem Wysockim, prezesem Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, rozmawia Katarzyna Pinkosz.

 

Katarzyna Pinkosz: Urologia i onkologia: te dwie specjalności się zazębiają?

Prof. Piotr Chłosta:

Są to wzajemnie uzupełniające się specjalności, dlatego że większość chorych, którzy są podmiotem działania urologa (około 80 proc.),

Technologie w służbie leczenia zaćmy

Rozmowa z prof. dr. hab. n. med. Jerzym Szaflikiem, właścicielem Centrum Mikrochirurgii Oka w Warszawie

Urszula Piasecka: Jako światowej klasy specjalista w dziedzinie operacji zaćmy obserwował Pan postęp dokonujący się w tej dziedzinie. Jak zmieniły się techniki i metody prowadzenia tego zabiegu?

prof. dr. hab. n. med. Jerzy Szaflik:

Postęp w zakresie technik operacyjnych zaćmy jest ogromny.

Urologia nowoczesna ale niedoinwestowana

Rozmowa z dr. hab. n. med. Arturem A. Antoniewiczem, FEBU, Krajowym Konsultantem w dziedzinie urologii, Ordynatorem Oddziału Urologii i Onkologii Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie, byłym szefem Komitetu Egzaminacyjnego European Board of Urology.

Bożena Stasiak: Urologia w Polsce świętuje 70 lat istnienia. Jak Pan, jako urolog z dużym doświadczeniem i krajowy konsultant w tej dziedzinie,

Nowa terapia dla chorych z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego

Rozmowa z prof. dr hab. n. med. Grażyną Rydzewską, prezesem Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, kierownikiem Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii CSK MSWiA w Warszawie.

Katarzyna Pinkosz: Od maja dla chorych z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego jest dostępny w programie lekowym wedolizumab. Jakie są doświadczenia Pani Profesor ze stosowaniem tego leku?

Prof. Grażyna Rydzewska:

Bardzo się cieszymy,

Jakość życia pacjentów z rakiem jelita grubego

Rak jelita grubego jest drugim po raku płuca najczęściej występującym nowotworem w Polsce. Mimo że liczba zachorowań naszym kraju rośnie, to dzięki nowym terapiom rak jelita grubego staje się chorobą przewlekłą. Czy pacjenci w Polsce mają dostęp do takich terapii, które umożliwiają przedłużanie życia oraz życie w dobrej jakości nawet z zaawansowanym rakiem jelita grubego?

Nowa generacja leków przeciwcukrzycowych

Z prof. Maciejem Małeckim, prezesem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, rozmawia Katarzyna Pinkosz.

Katarzyna Pinkosz: W diabetologii dużo powinno się zmienić?

Prof. Maciej Małecki:

Tak. Sądzę, że czas na zmiany w diabetologii, na stworzenie narodowego programu walki z cukrzycą, na edukację diabetologiczną pacjentów, dostęp do nowych leków i technologii diabetologicznch,

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH