Przerwanie terapii płytkowej śmiertelnie niebezpieczne!

Polski system leczenia Ostrych Zespołów Wieńcowych (OZW) w ostrej fazie jest w światowej czołówce. Dlaczego więc w ciągu pierwszego roku po przebytym zawale umiera co piąty pacjent?

Obecnie w Polsce jest 156 ośrodków kardiologicznych, podejmujących leczenie interwencyjne OZW. Leczenie za pomocą zabiegów przezskórnej interwencji wieńcowej (PCI) osiągnęło poziom 93%. Jednak, mimo wspaniałych wskaźników i efektów leczenia interwencyjnego OZW, rokowanie odległe pacjentów z Ostrym Zespołem Wieńcowym pozostawia wiele do życzenia. Czynników składających się na ten niepokojący wynik jest kilka.

Za tak wysoką śmiertelność odpowiedzialne jest przede wszystkim zaniechanie stosowania leczenia przeciwpłytkowego przez pacjentów po przebytym zawale serca. Dzieje się tak, mimo  dostępności w Polsce nowoczesnych leków, zgodnych z wytycznymi europejskich towarzystw naukowych.

prof. Andrzej Budaj, Ordynator Oddziału Kardiologii, Kierownik Kliniki Kardiologii CMKP w szpitalu Grochowskim w Warszawie:

Kardiolodzy nie mają dziś wątpliwości, że o terapii przeciwpłytkowej powinniśmy mówić jako o terapii ratującej życie. Takie sformułowanie zmienia jej postrzeganie z terapii zalecanej na niezbędną. Co ważne, musimy o tym mówić nie tylko pacjentom, ale także lekarzom – kardiologom i lekarzom medycyny rodzinnej, bo to oni bezpośrednio, dzięki skutecznej informacji, mogą ocalić życie pacjenta z OZW.

Przedwczesne zakończenie leczenia

Wielu pacjentów po wyjściu ze szpitala po udanym leczeniu interwencyjnym uważa, że wszystko się dobrze skończyło i chce jak najszybciej zapomnieć o zawale. Wielu chorych nie stosuje się do zaleceń, mówiących o tym, by rzucić palenie, utrzymywać prawidłową masę ciała, dbać o regularne wizyty kontrolne u lekarza oraz utrzymywać dyscyplinę w stosowaniu zaleconej terapii farmakologicznej. Tymczasem to klucz do sukcesu! Zwłaszcza zaniechanie stosowania terapii przeciwpłytkowej, polegającej na stosowaniu leków hamujących „zlepianie się” płytek krwi i tym samym przeciwdziałających tworzeniu się skrzeplin na blaszkach miażdżycowych, może mieć śmiertelne konsekwencje. Zator, zakrzepica w stencie mogą prowadzić do ponownego śmiertelnie groźnego incydentu.

Wina nie leży tylko po stronie pacjentów

Za przerwaną terapię trudno jednak winić wyłącznie pacjentów. Lekarze muszą uświadamiać pacjentom z OZW jaka jest rzeczywista rola terapii przeciwpłytkowej. Kardiolodzy nie mają dziś wątpliwości, że o terapii przeciwpłytkowej powinniśmy mówić jako o terapii ratującej życie. Takie sformułowanie zmienia jej postrzeganie z terapii zalecanej na niezbędną.

Informowanie o skutkach przerwania zaleconej terapii przeciwpłytkowej

Lekarze przekazując zalecenia, podkreślają ich wagę, ale statystyki pokazują, że mamy jeszcze wiele do zrobienia. Poprawy wymaga współpraca środowiska kardiologicznego z lekarzami POZ. Lekarze medycyny rodzinnej nie zawsze wiedzą o najnowszych zaleceniach Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego i dostępnych w Polsce nowoczesnych terapiach. Tymczasem to lekarze rodzinni stanowią pierwszy kontakt dla naszych pacjentów, są w stanie najwcześniej zainterweniować, przestrzec pacjenta, przypomnieć mu o zaleceniach. Po stronie kardiologów kluczową rzeczą jest informowanie swoich kolegów – lekarzy POZ o najnowszych wytycznych naukowych i terapiach, które są zgodne z tymi wytycznymi i są w Polsce dostępne.

Nowoczesna terapia przeciwpłytkowa

W Polsce są dostępne nowoczesne terapie przeciwpłytkowe, zgodne z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Pozwalają one na skuteczne, bezpieczne i dopasowane do profilu danego pacjenta zindywidualizowane leczenie.

Zatrważające statystyki

Ostry zespół wieńcowy (OZW) to zespół kliniczny obejmujący zawał serca i tzw. dławicę niestabilną – czyli stan przedzawałowy. W Polsce każdego roku notuje się około 120 tys. przypadków OZW, w tym 73 tys. zawałów serca.

Okazuje się, że 37% pacjentów z OWZ przerywa terapię przeciwpłytkową po miesiącu stosowania. Po trzech miesiącach odsetek pacjentów zaprzestających leczenia tym preparatem wzrasta do 50%.

prof. Andrzej Budaj, Ordynator Oddziału Kardiologii, Kierownik Kliniki Kardiologii CMKP w szpitalu Grochowskim w Warszawie:

Kluczowa jest świadomość, jakie mogą być konsekwencje zaniechania stosowania terapii przeciwpłytkowej. To my, lekarze, musimy jasno mówić naszym pacjentom o tym, że zaniechanie terapii przeciwpłytkowej może mieć śmiertelne skutki. To może brutalny komunikat, ale trzeba pamiętać, że stawką jest życie pacjentów.

Działania środowiska kardiologicznego

Kardiolodzy zdają sobie sprawę, ze kluczem jest jasna i skuteczna komunikacja mówiąca o tym, czym grozi zaprzestanie stosowania terapii przeciwpłytkowej. Leki ratujące życie w miesiące i lata po zawale działają tylko wtedy, kiedy się je przyjmuje. To główny przekaz, z którym lekarze chcą dotrzeć do chorych.

źródło: informacja prasowa Corporate & Healthcare Practice Dept.
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH