Rysunek jelit/Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Nadwrażliwe jelita: to nie psychika jest tu winna

Dotychczas przyczyn objawów zespołu nadwrażliwego jelita doszukiwano się w psychice chorego. Dziś już wiemy, że winne są zaburzenia mikrobioty jelitowej. W dodatku zespół jelita nadwrażliwego (IBS) to nie jedna choroba, lecz zespół wielu objawów o różnych przyczynach. 

Główne kryteria jego rozpoznania to przewlekłe zaburzenia rytmu wypróżnień i przewlekłe bóle brzucha, ale i inne przyczyny dolegliwości ze strony układu pokarmowego,

Leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna

Rozmowa z dr hab. n. med. Marią Kłopocką z Kliniki Gastroenterologii UMK CM w Bydgoszczy.

Katarzyna Pinkosz: Kiedy w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna konieczne jest zastosowanie leczenia biologicznego?

dr hab. n. med. Maria Kłopocka:

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest to choroba przewlekła, której etiologii nie znamy. Jej patogeneza jest bardzo złożona,

Nowa terapia dla chorych z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego

Rozmowa z prof. dr hab. n. med. Grażyną Rydzewską, prezesem Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, kierownikiem Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii CSK MSWiA w Warszawie.

Katarzyna Pinkosz: Od maja dla chorych z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego jest dostępny w programie lekowym wedolizumab. Jakie są doświadczenia Pani Profesor ze stosowaniem tego leku?

Prof. Grażyna Rydzewska:

Bardzo się cieszymy,

choroby jelit

Choroby jelit dotykają 50% siedemdziesięciolatków

Choroby jelit to schorzenie dotykające dużą część społeczeństwa, a szczególnie osób po 60 roku życia. Obecnie coraz bardziej powszechna staje się choroba uchyłkowa jelit. Jest ona obecnie jedną z większych tajemnic współczesnej medycyny. Cierpi na nią aż 50% siedemdziesięciolatków oraz 30% sześćdziesięciolatków.

Powyższe liczby wskazują, iż mamy do czynienia z czymś więcej niż epidemią.

Przyczyny biegunki

Przyczyna biegunki – czym się można zatruć?

Nasze zwyczaje żywieniowe uległy znacznej zmianie. Coraz częściej zamiast samodzielnie przygotowywać posiłki w domu, jemy w restauracjach i barach. Popularnością cieszą się także food trucki, dzięki którym zjeść można w przeróżnych miejscach. Jedzenie na mieście to duże ułatwienie, ale powinniśmy pamiętać, że nie mając kontroli nad przygotowaniem posiłku, możemy nabawić się problemu w postaci zatrucia pokarmowego.

rak-jelita-grubego-informacje

Rak jelita grubego – co warto wiedzieć

Rak jelita grubego to realne zagrożenie, które rośnie w ogromnym tempie. Rusza ogólnopolska akcja “Servier – wyłącz raka”, która ma na celu uświadomienie zagrożenia związanego z nowotworami jelita grubego. Oto co warto wiedzieć na temat czynników ryzyka oraz profilaktyki. 

Rak jelita grubego – zachorowalność

Nowotwór jelita grubego plasuje się w Polsce na drugim miejscu pod względem częstotliwości występowania nowotworów u kobiet.

Zaparcia – przyczyny oraz leczenie

Leki przeczyszczające na zaparcia stosowane zbyt często lub niewłaściwie potrafią rozregulować prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego. Jak zatem rozmawiać z pacjentem? Kiedy polecić leki, a kiedy odesłać do lekarza?

Zaparcia są najczęściej związane z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi: dieta uboga w błonnik, za mała ilość wypijanej wody dziennie, a także brak aktywności fizycznej. Pacjenci nie zdają sobie sprawy, że czasem wystarczy zmodyfikować tryb życia, aby pozbyć się problemów z zaparciami.

Jelita nie lubią świąt

Gonitwa za świątecznymi prezentami, stres, szybkie, nieregularne posiłki. A wszystko to kończy się wielką ucztą, pełną ciężkostrawnych i wzdymających składników.

Trawienie polega na chemicznym rozkładzie pokarmu przez enzymy hydrolityczne zależne od pH. Dla przypomnienia, węglowodany trawione są do dwucukrów przez amylazy ślinowe i trzustkowe, a następnie do glukozy przez enzymy ściany jelita cienkiego. W obecności kwasu solnego pepsynogen przekształca się do pepsyny, enzymu proteolitycznego rozkładającego białka do krótszych łańcuchów.

Biegunka

Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości atakujących przewód pokarmowy. Jak sobie radzić z biegunką mając do dyspozycji szereg preparatów OTC?

Początek ostrej biegunki jest dosyć nagły, a sama biegunka trwa przez okres 10-14 dni, zwykle jednak do 7 dni. Przyczyną ostrej biegunki są zakażenia bakteryjne, wirusowe, pierwotniakowe, a czynnikami sprzyjającymi wystąpieniu dolegliwości mogą być lęk, stres, zatrucia pokarmowe, przyjmowane leki, a także choroby współistniejące (np. zapalenie trzustki, wrzodziejące zapalenie jelita grubego).

zaparcia

Zaparcia

Częstość występowania zaparć w zdrowej populacji Europy kształtuje się na poziomie 17,1 proc. i najczęściej dotyczy osób w wieku powyżej 70. roku życia, choć oczywiście również dotyczy młodszych grup wiekowych.

ZAPALENIE TRZUSTKI

Zapalenie trzustki

Zapalenia trzustki – o przyczynach, objawach i leczeniu mówi prof. Grażyna Rydzewska – kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii z Pododdziałem Leczenia Nieswoistych Chorób Zapalnych Jelit CSK MSWiA, konsultant krajowy w dziedzinie gastroenterologii.

Biegunka podróżnych – nowa szczepionka

Biegunka podróżnych nie musi być już groźna. Szczepionka chroniąca przed biegunką podróżnych to najnowsze odkrycie brytyjskich naukowców. Preparat ma zapobiegać biegunkom zarówno o łagodnym, jak i ciężkim przebiegu, wymagającym hospitalizacji lub wręcz zagrażającym życiu.

Nowa **szczepionka**, opracowana przez specjalistów z wydziału inżynierii biochemicznej i biotechnologii Uniwersytetu w Cambridge, stymuluje odporność zarówno wobec groźnych enterotoksycznych szczepów Escherichia coli, jak i wobec wywołujących dur brzuszny (tyfus) bakterii Salmonella typhi.

Ból wątroby

Zima to tradycyjny czas biesiadowania. Całe rodziny zbierają się przy suto zastawionych stołach. Jednak trudno cieszyć się wspólnym posiłkiem, gdy w brzuchu coś ciśnie i boli.

Gastric ulcers / Wrzody żołądka

Gastric ulcers / Wrzody żołądka

Patient: I’ve had a strong gastric pain for five days. I used to have stomach ulcers in the past, but I thought I had already gotten rid of them. Is it possible they came back in such a short time? / Pacjent: Od pięciu dni mam silne bóle brzucha. W przeszłości miałem wrzody żołądka, ale sądziłem, że już się ich pozbyłem. Czy możliwe, że wróciły w tak krótkim czasie?

Badania nad przyczynami raka trzustki

Serwis „BBC News/Health” poinformował, że według ostatnich badań zjadanie jednej kiełbaski dziennie zwiększa ryzyko zachorowania na raka trzustki.

Badania te zostały przeprowadzone przez szwedzki Karolinska Institutet. Dotyczyły wpływu przetworzonego mięsa na ryzyko wystąpienia raka trzustki.

Zgaga – piekący problem

Zgaga – piekący problem

Pieczenie w przełyku, ucisk w klatce piersiowej, ból brzucha, uczucie pełności, odbijanie po jedzeniu – te wszystkie objawy mogą świadczyć o zgadze.

Zgaga jest efektem przedostawania się kwaśnych soków żołądkowych do przełyku i może mieć wiele różnych przyczyn. Zwykle jest wynikiem nieodpowiedniej diety i trybu życia, ale może być też skutkiem poważniejszych dolegliwości, do których należy między innymi refluks żołądkowo-przełykowy czy choroba wrzodowa żołądka. Zgaga może nie tylko znacząco obniżyć jakość życia, ale – niezdiagnozowana i nieleczona – może prowadzić do wielu groźnych powikłań.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH