Potrafi zepsuć najbardziej romantyczną randkę, utrudnia kontakty towarzyskie i biznesowe. Nieprzyjemny zapach z ust można likwidować za pomocą gumy do żucia, miętowych cukierków albo… natki pietruszki. Ale te metody tylko maskują problem, zamiast go rozwiązać.
Przykry zapach z ust to zespół objawów, często utrzymujący się latami, fachowo nazywany halitozą. Nie jest chorobą,
ale wyraźnym sygnałem, że coś niedobrego dzieje się w organizmie. Przeprowadzone badania wykazały, że na halitozę cierpi co ósmy pacjent.
Ta przypadłość dotyka w zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Ponad połowa badanych skarży się na tzw. halitozę poranną, czyli nieprzyjemny zapach z ust pojawiający się tuż po przebudzeniu. Powodem jest zmniejszone wydzielanie śliny podczas snu, gromadzenie się resztek pokarmowych oraz wzrost pH śliny.
W takich warunkach bez ograniczeń mnoży się flora bakteryjna, zaczynają się procesy gnilne i oddech nabiera nieprzyjemnego zapachu. Taka woń może utrzymywać się przez cały dzień, a bywa, że nasila się o różnych porach dnia. Osoby, u których występuje ten problem, nie zawsze zdają sobie z tego sprawę. Halitoza to wstydliwa przypadłość utrudniającą kontakty międzyludzkie.
Poznaj przyczyny
Pierwszym krokiem do postawienia diagnozy powinna być wizyta u stomatologa. Przyczyny brzydkiego zapachu z ust aż w 87 proc. tkwią w jamie ustnej. Najczęstszym powodem jest obecność bakterii na tylnej ścianie języka, jak również niedostateczna higiena zębów, zbyt duża ilość nagromadzonej płytki nazębnej czy choroby zębów i dziąseł. Nieprawidłowo założone, nieszczelne wypełnienia w zębach oraz niektóre protezy mogą nasilać halitozę.
Niekiedy problem tkwi głębiej. W 8 proc. nieprzyjemny zapach z ust jest wynikiem na przykład przewlekłego zapalenia migdałków lub zatok, anginy, infekcji przewodu pokarmowego, refluksu, przepukliny rozworu przełykowego, zakażenia bakterią Helicobacter pylori lub niewydolnością wątroby. Charakterystyczny słodki zapach z ust często towarzyszy chorobom nerek, zwłaszcza niewydolności. Udowodniono, że przyjmowanie niektórych leków, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, cukrzyca
czy nadmierny stres również są powodem halitozy.
Jednak w 5 proc. przypadków przyczyny tego dyskomfortu nie udaje się ustalić.
Główni sprawcy
Za powstawanie nieprzyjemnej woni z ust odpowiedzialne są lotne związki siarki. Powstają one w wyniku rozkładu flory bakteryjnej, która znajduje się przeważnie na tylnej ścianie języka. Panują tutaj doskonałe warunki do takich procesów. W ustach jest idealne beztlenowe środowisko do tego, by procesy wytwarzania lotnych związków siarki mogły następować błyskawicznie. Ponadto obniżone jest stężenie dwutlenku węgla, występuje też suche podłoże oraz podwyższone pH śliny.
Problem z głowy
Niegdyś, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, płukano usta wywarami ziołowymi, żuto gałązki eukaliptusa lub inne rośliny o intensywnym zapachu. Do potraw dodawano duże ilości aromatycznych przypraw. Jednak te metody tylko maskowały prawdziwy
problem, nie eliminowały jego przyczyny. Dzisiejsze metody stosowane doraźnie również nie są idealne. Gumy do żucia o mocnym zapachu mięty lub eukaliptusa lub orzeźwiające dropsy do ssania pomagają tylko na kilka minut. Dlatego zaleca się środki, które działają przyczynowo, a nie tylko objawowo. Najważniejsze jest dążenie do redukcji flory bakteryjnej. Pomocne jest tu systematyczne czyszczenie tylnej ścianki języka za pomocą szczoteczki. Jednak u wielu osób tak dokładna higiena tych miejsc kończy się nieprzyjemnym odruchem wymiotnym.
Jednym z preparatów dostępnych w aptekach, który wyleczy przyczynę dolegliwości, są sole cynku w formie chelatu. Mają one działanie bakteriobójcze, skutecznie obniżają poziom lotnych związków siarki i hamują ich powstawanie. Ich dodatkową zaletą jest to, że nie są toksyczne i można je stosować przez długi czas. Nie wpływają także na kolor zębów i nie powodują odkładania się kamienia nazębnego. Nawet po zaprzestaniu ich stosowania problem nieświeżego oddechu długo nie powraca. Można stosować cynk organiczny w postaci tabletek do ssania.
Proste badania
By sprawdzić, czy cierpimy na halitozę, można wykonać proste testy. Służą one także do postawienia profesjonalnej diagnozy lekarskiej. Ale można je także przeprowadzić na własną rękę.
- Zamknij usta na około 3 minuty, na pół minuty wstrzymaj oddech, następnie chuchnij na dłoń i powąchaj ją.
- Za pomocą nitki dentystycznej sprawdź zapach, jaki wydziela się z przestrzeni międzyzębowych.
- Dotknij językiem grzbietu dłoni, po chwili powąchaj ją.
- Za pomocą patyczka do badania gardła potrzyj tylną część języka. Po kilku sekundach sprawdź, czy patyczek wydziela nieprzyjemną woń.
Specjaliści mają do dyspozycji bardziej dokładne badania, które pozwalają dotrzeć do źródeł problemu i definitywnie się z nim rozprawić. Należy do nich m.in. badanie z użyciem halimetru.
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.