Nadciśnienie tętnicze u seniorów

U osób po 60. roku życia dochodzi do funkcjonalnych zmian w naczyniach krwionośnych, które prowadzą do wzrostu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Wraz z wiekiem tętnice tracą swoją elastyczność, stając się sztywniejsze, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu skurczowego ciśnienia tętniczego, zwiększając ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

Szczepionka na nadciśnienie

Szczepionka, która będzie obniżać ciśnienie krwi nawet na pół roku – właśnie nad takim przełomowym preparatem pracują naukowcy z Osaka University w Japonii.

Badacze zaprojektowali szczepionkę DNA, obierającą na cel angiotensynę II (angiotensyna II to hormon peptydowy, który wykazuje najsilniejsze działanie kurczące błonę mięśniową naczyń krwionośnych).

Ciśnienie tętnicze należy kontrolować

Na nadciśnienie tętnicze cierpi w Polsce około 30 proc. dorosłej populacji, a prognozy przewidują, że do 2035 roku liczba chorych zwiększy się o około 2/3.

Pamiętajmy, że podwyższone ciśnienie często nie powoduje żadnych objawów, więc wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy ze swojej przypadłości. Nieleczone lub nieprawidłowo leczone nadciśnienie może prowadzić do zawału serca i udaru mózgu – dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie pomiarów ciśnienia tętniczego krwi.

Regularne pomiary
Niestety, sporadycznie wykonany pomiar (np.

Hypertension - Nadciśnienie

Hypertension – Nadciśnienie

Patient: Good afternoon, doctor.
Doctor: Good afternoon, madam. What brings you here?
Patient: I developed hypertension when pregnant with my daughter 10 months ago. I thought it had gone away after the birth, but I haven’t felt well recently.
Doctors: What symptoms have you had?
Patient: I have felt tired. I have also suffered from frequent headaches, dizziness, blurred vision, and I have experienced ringing in the ear and palpitation from time to time.

STUDIUM przypadku - nadciśnienie tętnicze - objawy

STUDIUM przypadku – nadciśnienie tętnicze – objawy, badania, leczenie

67-Letni pacjent z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą typu 2, hiperlipidemią, łagodnym rozrostem gruczołu krokowego, zgłosił się do urologa z zaburzeniami potencji, trwającymi od około 6 miesięcy.

Nadciśnienie tętnicze i łagodny rozrost stercza

Nadciśnienie tętnicze i łagodny rozrost stercza

Ponieważ niektóre leki obniżają ciśnienie tętnicze krwi i jednocześnie łagodzą objawy rozrostu prostaty, wydawałoby się, że jest to rozwiązanie idealne – podajemy jeden lek na obie choroby. Okazało się jednak, że nie jest to postępowanie właściwe, gdyż może prowadzić do powikłań.

Leczenie nadciśnienia tętniczego u pacjentów po zawale

Leczenie nadciśnienia tętniczego u pacjentów po zawale

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych na świecie chorób układu sercowo-naczyniowego. Z badania NATPOL-PLUS wynika, że choroba ta występuje u około 30 proc. Polaków, z czego jedynie 10 proc. mężczyzn i 14 proc. kobiet jest leczonych prawidłowo [1].

Nadciśnienie tętnicze a łagodny rozrost stercza

Nadciśnienie tętnicze i łagodny przerost gruczołu krokowego często współistnieją u starszych mężczyzn. W tej grupie wiekowej trzeba zwrócić szczególną uwagę na tolerancję leku hipotensyjnego. Nadmierne obniżenie ciśnienia tętniczego krwi może pogorszyć jej przepływ przez poszczególne narządy, a zwłaszcza mózg, serce i nerki. Przede wszystkim dotyczy to chorych, u których nadciśnienie tętnicze współistnieje z chorobą wieńcową, przebytym udarem mózgowym, upośledzoną wydolnością nerek i miażdżycą zarostową tętnic kończyn dolnych.

W nadciśnieniu żadnej samoterapii!

Na czym polega działanie leków na nadciśnienie tętnicze?
Mówiąc najprościej, leki te obniżają ciśnienie tętnicze krwi. Ale ciśnienie tętnicze u człowieka – czyli siła, z jaką krew naciska na naczynia, popychając krew do przodu – jest regulowane w bardzo skomplikowany sposób. Uczestniczy w tym wiele mechanizmów. Dlatego jest bardzo dużo leków, które je obniżają, a ich poszczególne grupy działają zwykle na jeden z elementów warunkujących to ciśnienie.

Pomiar ciśnienia tętniczego krwi

Prawidłowy pomiar ciśnienia jest podstawą rozpoznania i właściwego leczenia nadciśnienia tętniczego. Brak precyzji pomiaru może prowadzić do groźnych następstw związanych z wdrożeniem niepotrzebnego lub nieskutecznego leczenia, może być również źródłem błędnych wniosków klinicznych i epidemiologicznych.

Sposoby na nadciśnienie

Światowa Organizacja Zdrowia wymienia nadciśnienie tętnicze na pierwszym miejscu wśród przyczyn zgonów na świecie.

Najczęściej, w 90 proc. przypadków, występuje nadciśnienie pierwotne, którego przyczyny nie jesteśmy w stanie ustalić.

Do rozpoznania schorzenia upoważnia stwierdzenie przynajmniej w dwóch pomiarach ciśnienia tętniczego krwi w wysokości 140/90 mmHg.

Internet na nadciśnienie

Najskuteczniejszym sposobem walki z nadciśnieniem jest systematyczna konsultacja z lekarzem kardiologiem za pomocą Internetu – taki jest wynik obserwacji przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych.

Testy zostały przeprowadzone na grupie 778 pacjentów w średnim wieku. Pacjeńci zostali podzieleni na trzy grupy. Pierwsza z nich chodziła na normalne wizyty do lekarza, drugą grupę odwiedzali lekarze w domu, natomiast trzecia grupa komunikowała się ze swoimi lekarzami poprzez internet.

Świadomość ciśnienia

Choć dostępne są skuteczne leki przeciw nadciśnieniu, dobrze leczonych jest tylko kilkanaście procent Polaków, podczas gdy w USA – około 40 procent.

Prof. Zbigniew Gaciong z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego tłumaczy lepsze wyniki osiągane przez Amerykanów świadomością zdrowotną społeczeństwa, edukowanego zarówno przez lekarzy i farmaceutów, jak i media, a nawet producentów leków, którzy przesyłają pacjentom materiały reklamowo – edukacyjne.

Zabójcze nadciśnienie

Na nadciśnienie tętnicze, główny czynnik ryzyka udaru mózgu i zawału serca, cierpi 30 proc. Polaków, a drugie tyle jest nim zagrożonych.

O nadciśnieniu mówimy wtedy, gdy ciśnienie krwi pacjenta jest przeważnie wyższe lub równe 140/90 mm Hg (milimetrów słupka rtęci).

Tzw. wysokie prawidłowe ciśnienie krwi wiąże się z zagrożeniem dalszym rozwojem nadciśnienia. W tym przypadku ciśnienie skurczowe waha się między 130-139 mmHg, a rozkurczowe – od 85 do 89 mmHg.

Szczepienie na ciśnienie

Podawana co cztery miesiące szczepionka mogłaby w przyszłości wyeliminować potrzebę codziennego przyjmowania leków na nadciśnienie.

O nadciśnieniu mówimy wtedy, gdy ciśnienie krwi pacjenta jest wyższe lub równe 140/90 mm Hg (milimetrów słupka rtęci).

Podwyższone ciśnienie krwi jest przyczyna połowy przypadków choroby wieńcowej i około 75 procent udarów mózgu. Szacuje się, że na nadciśnienie cierpi 25 procent ludności świata, zaś w Polsce – niemal 30 proc. dorosłych.

Ciśnienie po amerykańsku

Wcześniej rozpoczynając leczenie i prowadząc je bardziej agresywnie, amerykańscy lekarze osiągają lepsze od Europejczyków wyniki w leczeniu nadciśnienia – informuje pismo “Archives of Internal Medicine.”

Badania oparte na obserwacji klinicznej ponad 21 053 pacjentów z nadciśnieniem z USA i Europy Zachodniej przeprowadzili naukowcy z uniwersytetów Temple i Stanford oraz Univeresity of Chicago.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH