Nadciśnienie tętnicze u seniorów

U osób po 60. roku życia dochodzi do funkcjonalnych zmian w naczyniach krwionośnych, które prowadzą do wzrostu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Wraz z wiekiem tętnice tracą swoją elastyczność, stając się sztywniejsze, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu skurczowego ciśnienia tętniczego, zwiększając ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

Szczepionka na nadciśnienie

###Szczepionka, która będzie obniżać ciśnienie krwi nawet na pół roku – właśnie nad takim przełomowym preparatem pracują naukowcy z Osaka University w Japonii.

Badacze zaprojektowali szczepionkę DNA, obierającą na cel angiotensynę II (angiotensyna II to hormon peptydowy, który wykazuje najsilniejsze działanie kurczące błonę mięśniową naczyń krwionośnych).

Ciśnienie tętnicze należy kontrolować

###Na nadciśnienie tętnicze cierpi w Polsce około 30 proc. dorosłej populacji, a prognozy przewidują, że do 2035 roku liczba chorych zwiększy się o około 2/3.

Pamiętajmy, że podwyższone ciśnienie często nie powoduje żadnych objawów, więc wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy ze swojej przypadłości. Nieleczone lub nieprawidłowo leczone nadciśnienie może prowadzić do zawału serca i udaru mózgu – dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie pomiarów ciśnienia tętniczego krwi.

###Regularne pomiary
Niestety, sporadycznie wykonany pomiar (np.

Hypertension - Nadciśnienie

Hypertension – Nadciśnienie

Patient: Good afternoon, doctor.
Doctor: Good afternoon, madam. What brings you here?
Patient: I developed hypertension when pregnant with my daughter 10 months ago. I thought it had gone away after the birth, but I haven’t felt well recently.
Doctors: What symptoms have you had?
Patient: I have felt tired. I have also suffered from frequent headaches, dizziness, blurred vision, and I have experienced ringing in the ear and palpitation from time to time.

STUDIUM przypadku - nadciśnienie tętnicze - objawy

STUDIUM przypadku – nadciśnienie tętnicze – objawy, badania, leczenie

67-Letni pacjent z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą typu 2, hiperlipidemią, łagodnym rozrostem gruczołu krokowego, zgłosił się do urologa z zaburzeniami potencji, trwającymi od około 6 miesięcy.

Nadciśnienie tętnicze i łagodny rozrost stercza

Nadciśnienie tętnicze i łagodny rozrost stercza

Ponieważ niektóre leki obniżają ciśnienie tętnicze krwi i jednocześnie łagodzą objawy rozrostu prostaty, wydawałoby się, że jest to rozwiązanie idealne – podajemy jeden lek na obie choroby. Okazało się jednak, że nie jest to postępowanie właściwe, gdyż może prowadzić do powikłań.

Leczenie nadciśnienia tętniczego u pacjentów po zawale

Leczenie nadciśnienia tętniczego u pacjentów po zawale

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych na świecie chorób układu sercowo-naczyniowego. Z badania NATPOL-PLUS wynika, że choroba ta występuje u około 30 proc. Polaków, z czego jedynie 10 proc. mężczyzn i 14 proc. kobiet jest leczonych prawidłowo [1].

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze

Wartości ciśnienia w układzie tętniczym powyżej przyjętych norm określamy mianem nadciśnienia tętniczego. Światowa Organizacja Zdrowia wymienia to schorzenie na pierwszym miejscu wśród przyczyn zgonów na świecie.

Nadciśnienie tętnicze a łagodny rozrost stercza

Nadciśnienie tętnicze i łagodny przerost gruczołu krokowego często współistnieją u starszych mężczyzn. W tej grupie wiekowej trzeba zwrócić szczególną uwagę na tolerancję leku hipotensyjnego. Nadmierne obniżenie ciśnienia tętniczego krwi może pogorszyć jej przepływ przez poszczególne narządy, a zwłaszcza mózg, serce i nerki. Przede wszystkim dotyczy to chorych, u których nadciśnienie tętnicze współistnieje z chorobą wieńcową, przebytym udarem mózgowym, upośledzoną wydolnością nerek i miażdżycą zarostową tętnic kończyn dolnych.

W nadciśnieniu żadnej samoterapii!

Na czym polega działanie leków na nadciśnienie tętnicze?
Mówiąc najprościej, leki te obniżają ciśnienie tętnicze krwi. Ale ciśnienie tętnicze u człowieka – czyli siła, z jaką krew naciska na naczynia, popychając krew do przodu – jest regulowane w bardzo skomplikowany sposób. Uczestniczy w tym wiele mechanizmów. Dlatego jest bardzo dużo leków, które je obniżają, a ich poszczególne grupy działają zwykle na jeden z elementów warunkujących to ciśnienie.

Sposoby na nadciśnienie

Światowa Organizacja Zdrowia wymienia nadciśnienie tętnicze na pierwszym miejscu wśród przyczyn zgonów na świecie.

Najczęściej, w 90 proc. przypadków, występuje nadciśnienie pierwotne, którego przyczyny nie jesteśmy w stanie ustalić.

Do rozpoznania schorzenia upoważnia stwierdzenie przynajmniej w dwóch pomiarach ciśnienia tętniczego krwi w wysokości 140/90 mmHg.

Internet na nadciśnienie

Najskuteczniejszym sposobem walki z nadciśnieniem jest systematyczna konsultacja z lekarzem kardiologiem za pomocą Internetu – taki jest wynik obserwacji przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych.

Testy zostały przeprowadzone na grupie 778 pacjentów w średnim wieku. Pacjeńci zostali podzieleni na trzy grupy. Pierwsza z nich chodziła na normalne wizyty do lekarza, drugą grupę odwiedzali lekarze w domu, natomiast trzecia grupa komunikowała się ze swoimi lekarzami poprzez internet.

Świadomość ciśnienia

Choć dostępne są skuteczne leki przeciw nadciśnieniu, dobrze leczonych jest tylko kilkanaście procent Polaków, podczas gdy w USA – około 40 procent.

Prof. Zbigniew Gaciong z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego tłumaczy lepsze wyniki osiągane przez Amerykanów świadomością zdrowotną społeczeństwa, edukowanego zarówno przez lekarzy i farmaceutów, jak i media, a nawet producentów leków, którzy przesyłają pacjentom materiały reklamowo – edukacyjne.

Zabójcze nadciśnienie

Na nadciśnienie tętnicze, główny czynnik ryzyka udaru mózgu i zawału serca, cierpi 30 proc. Polaków, a drugie tyle jest nim zagrożonych.

O nadciśnieniu mówimy wtedy, gdy ciśnienie krwi pacjenta jest przeważnie wyższe lub równe 140/90 mm Hg (milimetrów słupka rtęci).

Tzw. wysokie prawidłowe ciśnienie krwi wiąże się z zagrożeniem dalszym rozwojem nadciśnienia. W tym przypadku ciśnienie skurczowe waha się między 130-139 mmHg, a rozkurczowe – od 85 do 89 mmHg.

Groźne ciśnienie

Rozmowa z Prof. Tomaszem Grodzickim, koordynatorem krajowym akcji „Servier dla Serca”

– Czy nadciśnienie tętnicze słusznie nazywane jest chorobą społeczną?

– Jak najbardziej. Na nadciśnienie tętnicze choruje ponad 8 milionów dorosłych Polaków. Prawie drugie tyle jest w grupie ryzyka i najprawdopodobniej zachoruje w ciągu najbliższych kilku lat.

Szczepienie na ciśnienie

Podawana co cztery miesiące szczepionka mogłaby w przyszłości wyeliminować potrzebę codziennego przyjmowania leków na nadciśnienie.

O nadciśnieniu mówimy wtedy, gdy ciśnienie krwi pacjenta jest wyższe lub równe 140/90 mm Hg (milimetrów słupka rtęci).

Podwyższone ciśnienie krwi jest przyczyna połowy przypadków choroby wieńcowej i około 75 procent udarów mózgu. Szacuje się, że na nadciśnienie cierpi 25 procent ludności świata, zaś w Polsce – niemal 30 proc. dorosłych.

Ciśnienie życia

Zbyt wysokie ciśnienie tętnicze ma co czwarty dorosły mieszkaniec Ziemi.
W Polsce problem dotyczy około 8 milionów osób.

W roku 2000 na świecie były 972 miliony osób z nadciśnieniem. Niezdrowy styl życia, typowy dla współczesnego człowieka sprawia, że do roku 2025 ich liczba może przekroczyć 1,56 miliarda pisze – „The Lancet „

Ciśnienie po amerykańsku

Wcześniej rozpoczynając leczenie i prowadząc je bardziej agresywnie, amerykańscy lekarze osiągają lepsze od Europejczyków wyniki w leczeniu nadciśnienia – informuje pismo „Archives of Internal Medicine.”

Badania oparte na obserwacji klinicznej ponad 21 053 pacjentów z nadciśnieniem z USA i Europy Zachodniej przeprowadzili naukowcy z uniwersytetów Temple i Stanford oraz Univeresity of Chicago.

12

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH