Nadciśnienie i BPH – trudne współistnienie

Nadciśnienie i BPH – trudne współistnienie

W 2010 roku eksperci z dziedziny urologii i hipertensjologii zaproponowali algorytm leczenia nadciśnienia tętniczego u pacjentów ze współistniejącym łagodnym rozrostem stercza. Na czym to polega?

Grupą leków wykorzystywanych zarówno w leczeniu nadciśnienia tętniczego, jak i łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, są α-adrenolityki. W związku z tym, przez wiele lat uznawano α-adrenolityki za leki z wyboru w przypadku współistniejącego z nadciśnieniem tętniczym łagodnego rozrostu stercza. Sytuacja ta zmieniła się od czasu ogłoszenia wyników wieloośrodkowego badania ALLHAT, oceniającego skuteczność i bezpieczeństwo różnych grup leków hipotensyjnych. W badaniu wykazano, że stosowanie doksazosyny (α-adrenolityku) wiąże się z istotnie częstszym występowaniem incydentów sercowo-naczyniowych, zwłaszcza niewydolności serca.

STUDIUM przypadku - nadciśnienie tętnicze - objawy

STUDIUM przypadku – nadciśnienie tętnicze – objawy, badania, leczenie

67-Letni pacjent z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą typu 2, hiperlipidemią, łagodnym rozrostem gruczołu krokowego, zgłosił się do urologa z zaburzeniami potencji, trwającymi od około 6 miesięcy.

Armamentarium farmakologiczne w BPH

Armamentarium farmakologiczne w BPH

Armamentarium farmakologiczne stosowane w łagodnym przeroście prostaty jest obecnie bardzo szerokie i obejmuje m.in.: różne alfa-adrenolityki, inhibitory 5-alfa reduktazy, makrolidy polienowe oraz szereg środków roś­linnych, takich jak: wyciągi z kory śliwy afrykańskiej, nasion dyni czy kiełków kukurydzy. O zastosowaniu tych środków w konkretnych przypadkach, po zdiagnozowaniu rozrostu prostaty i potwierdzeniu jego łagodnego charakteru, powinien decydować urolog i to do tych specjalistów należy kierować pacjentów z wymienionymi objawami.

Nadciśnienie tętnicze i łagodny rozrost stercza

Nadciśnienie tętnicze i łagodny rozrost stercza

Ponieważ niektóre leki obniżają ciśnienie tętnicze krwi i jednocześnie łagodzą objawy rozrostu prostaty, wydawałoby się, że jest to rozwiązanie idealne – podajemy jeden lek na obie choroby. Okazało się jednak, że nie jest to postępowanie właściwe, gdyż może prowadzić do powikłań.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH