Nadciśnienie i BPH – trudne współistnienie

Nadciśnienie i BPH – trudne współistnienie

W 2010 roku eksperci z dziedziny urologii i hipertensjologii zaproponowali algorytm leczenia nadciśnienia tętniczego u pacjentów ze współistniejącym łagodnym rozrostem stercza. Na czym to polega?

Grupą leków wykorzystywanych zarówno w leczeniu nadciśnienia tętniczego, jak i łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, są α-adrenolityki. W związku z tym, przez wiele lat uznawano α-adrenolityki za leki z wyboru w przypadku współistniejącego z nadciśnieniem tętniczym łagodnego rozrostu stercza. Sytuacja ta zmieniła się od czasu ogłoszenia wyników wieloośrodkowego badania ALLHAT, oceniającego skuteczność i bezpieczeństwo różnych grup leków hipotensyjnych. W badaniu wykazano, że stosowanie doksazosyny (α-adrenolityku) wiąże się z istotnie częstszym występowaniem incydentów sercowo-naczyniowych, zwłaszcza niewydolności serca.

Nadciśnienie skurczowe i objawy ze strony dolnych dróg moczowych. (Studium  przy

Nadciśnienie skurczowe i objawy ze strony dolnych dróg moczowych. (Studium przypadku)

Nadciśnienie tętnicze bez wątpienia jest najpowszechniejszą chorobą układu sercowo-naczyniowego. W Polsce problem ten dotyczy 1/3 populacji, a odsetek chorych wzrasta wraz z wiekiem. W grupie mężczyzn po 59. roku życia nadciśnienie tętnicze ma ponad 50 proc. badanych, podczas gdy u 70-latków już ponad 70 proc. Podobna prawidłowość charakteryzuje występowanie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BPH, bening prostatic hyperplasia), który występuje u około połowy mężczyzn po 50. roku życia, 60 proc. po 60. roku życia i u 80 proc. osób po 70. Na obie choroby jednocześnie cierpi około 30 proc. starszych pacjentów.

Łagodny rozrost stercza - Najpopularniejsza męska choroba (część 2)

Łagodny rozrost stercza – Najpopularniejsza męska choroba (część 2)

Najczęściej przyczyną zgłoszenia się chorego do lekarza są nasilone objawy z dolnego odcinka układu moczowego (LUTS – ang. lower urinary tract symptoms). Po diagnostyce potwierdzającej obecność ŁRS, kwalifikujemy chorego – w zależności od stadium zaawansowania choroby – do odpowiedniej grupy leczenia.

Łagodny rozrost stercza - Najpopularniejsza męska choroba

Łagodny rozrost stercza – Najpopularniejsza męska choroba (część 1)

Stałe wydłużanie się okresu życia mężczyzn stawia przed medycyną całkiem nowe wyzwania, przede wszystkim ze względu na o wiele częstsze występowanie chorób w starzejącej się populacji. Takim schorzeniem jest na przykład łagodny rozrost stercza.

STUDIUM przypadku - nadciśnienie tętnicze - objawy

STUDIUM przypadku – nadciśnienie tętnicze – objawy, badania, leczenie

67-Letni pacjent z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą typu 2, hiperlipidemią, łagodnym rozrostem gruczołu krokowego, zgłosił się do urologa z zaburzeniami potencji, trwającymi od około 6 miesięcy.

Nagroda dla krakowskich lekarzy

**Publikacja naukowa dr. Wacława Lipczyńskiego, lek. med. Leszka Michalskiego, dr Barbary Glazar i dr. Roberta Chrzana z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego zdobyła I nagrodę podczas X Kongresu Urologów Europy Centralnej w Bratysławie. To wielki sukces polskich naukowców, bowiem do konkursu zgłoszono aż 180 prac lekarzy z całej Europy.**

Przyczyny

Przyczyny, objawy i leczenie nokturii

Nokturia może być spowodowana przez wiele stanów chorobowych. Na częste mikcje w porze nocnej mogą mieć wpływ takie czynniki, jak: pęcherz nadreaktywny, poliuria nocna czy nawyki dotyczące spożywania płynów.

Armamentarium farmakologiczne w BPH

Armamentarium farmakologiczne w BPH

Armamentarium farmakologiczne stosowane w łagodnym przeroście prostaty jest obecnie bardzo szerokie i obejmuje m.in.: różne alfa-adrenolityki, inhibitory 5-alfa reduktazy, makrolidy polienowe oraz szereg środków roś­linnych, takich jak: wyciągi z kory śliwy afrykańskiej, nasion dyni czy kiełków kukurydzy. O zastosowaniu tych środków w konkretnych przypadkach, po zdiagnozowaniu rozrostu prostaty i potwierdzeniu jego łagodnego charakteru, powinien decydować urolog i to do tych specjalistów należy kierować pacjentów z wymienionymi objawami.

Nadciśnienie tętnicze i łagodny rozrost stercza

Nadciśnienie tętnicze i łagodny rozrost stercza

Ponieważ niektóre leki obniżają ciśnienie tętnicze krwi i jednocześnie łagodzą objawy rozrostu prostaty, wydawałoby się, że jest to rozwiązanie idealne – podajemy jeden lek na obie choroby. Okazało się jednak, że nie jest to postępowanie właściwe, gdyż może prowadzić do powikłań.

Nadciśnienie tętnicze a łagodny rozrost stercza

Nadciśnienie tętnicze i łagodny przerost gruczołu krokowego często współistnieją u starszych mężczyzn. W tej grupie wiekowej trzeba zwrócić szczególną uwagę na tolerancję leku hipotensyjnego. Nadmierne obniżenie ciśnienia tętniczego krwi może pogorszyć jej przepływ przez poszczególne narządy, a zwłaszcza mózg, serce i nerki. Przede wszystkim dotyczy to chorych, u których nadciśnienie tętnicze współistnieje z chorobą wieńcową, przebytym udarem mózgowym, upośledzoną wydolnością nerek i miażdżycą zarostową tętnic kończyn dolnych.

Farmakoterapia w łagodnym przeroście stercza

Farmakoterapia w łagodnym przeroście stercza

Łagodny przerost gruczołu krokowego jest powszechną przyczyną dolegliwości i zaburzeń w oddawaniu moczu u mężczyzn powyżej 50. roku życia. Częstość występowania tego schorzenia wzrasta wraz z wiekiem, co jest naturalną konsekwencją starzenia się organizmu.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH