Kalkulatory BMI nie zawsze mówią prawdę

Kalkulatory BMI nie zawsze powiedzą prawdę

BMI to nic innego niż stosunek wzrostu do masy ciała. Stworzona przez specjalistów tabela pomoże zorientować się, czy mieścimy się w normie, czy musimy nad sobą popracować. Jednak kalkulatory BMI nie zawsze pokazują prawdę. Może zdarzyć się sytuacja, gdzie wg BMI mamy nadwagę, a tak na prawdę wcale jej nie mamy. Podobnie może być w drugą stronę.

Opieka farmaceutyczna w cukrzycy typu 2

Opieka farmaceutyczna w cukrzycy typu 2

Farmaceuta nie tylko wydaje chorym leki. Pełni też ogromną i odpowiedzialną rolę w procesie profilaktyki i edukacji prozdrowotnej.
Cukrzyca przez wielu nazywana jest epidemią XXI wieku. W dodatku to choroba bardzo podstępna. Przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Pacjenci nie zdają sobie sprawy, że na nią cierpią, dopóki nie wystąpią u nich charakterystyczne symptomy: wzmożone pragnienie, poliuria, ciągłe uczucie głodu, utrata wagi, uogólnione zmęczenie oraz zaburzenia widzenia.

Obfite poty – objaw nowotworu?

Zwiększone wydzielanie potu to naturalna odpowiedź organizmu na wzrost temperatury powietrza, dlatego w okresie letnich upałów nawet nadmierna potliwość nie wywołuje naszego niepokoju. Jednak pojawienie się nocnych, bardzo obfitych potów, którym towarzyszy osłabienie, utrata wagi, czy kaszel warto skonsultować z lekarzem. Mogą być one bowiem symptomem rozwijającego się nowotworu układu chłonnego.

Czytaj więcej o ziarnicy złośliwej w artykule Chłoniak Hodgkina

Nadciśnienie skurczowe i objawy ze strony dolnych dróg moczowych. (Studium  przy

Nadciśnienie skurczowe i objawy ze strony dolnych dróg moczowych. (Studium przypadku)

Nadciśnienie tętnicze bez wątpienia jest najpowszechniejszą chorobą układu sercowo-naczyniowego. W Polsce problem ten dotyczy 1/3 populacji, a odsetek chorych wzrasta wraz z wiekiem. W grupie mężczyzn po 59. roku życia nadciśnienie tętnicze ma ponad 50 proc. badanych, podczas gdy u 70-latków już ponad 70 proc. Podobna prawidłowość charakteryzuje występowanie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BPH, bening prostatic hyperplasia), który występuje u około połowy mężczyzn po 50. roku życia, 60 proc. po 60. roku życia i u 80 proc. osób po 70. Na obie choroby jednocześnie cierpi około 30 proc. starszych pacjentów.

Stopy pod lupą

Stopy pod lupą… haluksy

Kiedy palce przestają mieścić się w bucie, a każdy krok staje się udręką, pojawia się podejrzenie haluksów, nazywanych potocznie paluchami koślawymi. Są one wynikiem zaburzeń mięśniowo-więzadłowych prowadzących do trwałych deformacji w obrębie kości przodostopia.

Przybywa chorych na szpiczaka mnogiego

Przybywa chorych na szpiczaka mnogiego

O szpiczaku mnogim wciąż wiemy niewiele i niestety nie ma przeciwko niemu skutecznego lekarstwa. Tymczasem częstość występowania tego nowotworu wzrasta.

Papierosy na wagę

Otyłość lub nadwaga w późnym wieku dojrzewania zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci w tym samym stopniu, co palenie więcej niż 10 papierosów na dzień – twiedzą szwedzcy naukowcy.

Niepalącego z nadwagą, z medycznego punktu widzenia szwedzcy naukowcy uznają za odpowiednik umiarkowanego palacza bez nadwagi, palącego od 1-10 papierosów dziennie.

Wzór dziecka

Ile powinien ważyć 14-letni chłopiec żyjący w mieście i prowadzący aktywny tryb życia? Na to pytanie trudno odpowiedzieć nawet lekarzom, którzy do tej pory przyrównywali polskie dzieci z amerykańskim wzorcem.

Jak pisze “Metro” co siódme dziecko w Polsce ma problem z nadwagą. Lekarzom ciężko jest ustalić prawidłową wagę i właściwe dla niej ciśnienie krwi, bo normy, według których są one oceniane, przywędrowały do nas z USA.

W Polsce nigdy takich wzorów nie opracowano. A te zza oceanu nie pasują do warunków, w jakich żyją polskie dzieci.

Rak lubi tłuszcz

Możliwie niska (ale nie nazbyt niska) masa ciała zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory – wynika z międzynarodowych badań przeprowadzonych przez World Cancer Research Fund.

Naukowcy w ciągu pięciu lat przeanalizowali siedem tysięcy wcześniej przeprowadzonych badań, by uzyskać najpełniejszy, jak dotąd, obraz związków między stylem życia a zagrożeniem nowotworami. Okazało się, że szczególnie duże znaczenie ma nadmiar tkanki tłuszczowej.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH