Uważaj, co zażywasz
Środki, których główny składnik stanowi paracetamol, przynoszą ulgę w bólach różnego pochodzenia i innych drobnych dolegliwościach, pomagają łagodzić gorączkę i objawy przeziębienia i grypy.
Wszechstronna aspiryna
Aspiryna to pierwszy w historii lek wytworzony całkowicie w laboratorium na drodze syntezy chemicznej. Obecnie, sprzedawana pod różnymi markami, jest jednym z najpopularniejszych preparatów leczniczych na świecie.
Ponad sto lat temu Felix Hoffman opracował i opatentował mechanizm produkcji kwasu acetylosalicylowego (ASA). To wydarzenie uznano za kamień węgielny współczesnego przemysłu farmakologicznego. Od tamtego czasu popularność aspiryny stale rosła. W 1971 roku za odkrycie mechanizmów jej działania przyznano nagrodę Nobla. Prawie 40 lat temu (w roku 1974) po raz pierwszy opisano korzyści wynikające z przyjmowania niskich dawek kwasu acetylosalicylowego w ramach profilaktyki po incydencie zakrzepowym.
Proszki od bólu głowy
Pacjenci bardzo często pytają w aptekach, jak poradzić sobie z bólem głowy. Można im polecić dostępne na rynku preparaty, jednak należy również ostrzec przed ich długotrwałym i nieracjonalnym stosowaniem.
Ból głowy jest dość powszechną przypadłością. Atakuje z różnym nasileniem, częstotliwością i może mieć bardzo wiele przyczyn. Należy przypominać pacjentowi, że preparaty przeciwbólowe trzeba stosować ostrożnie, ponieważ ból głowy – szczególnie jeśli nawraca regularnie – może być sygnałem poważnych schorzeń. W takiej sytuacji pacjent powinien skonsultować się z lekarzem i wykonać potrzebne badania.
Polacy są dobrze leczeni po zawale serca
Osoby po ostrym zawale serca, będące pod stałą opieką, są w Polsce lepiej leczone zalecanymi lekami niż w wielu innych krajach – wykazały niezależne międzynarodowe badania. Część chorych nie jest jednak w ogóle pod kontrolą lekarza i nie zażywa leków.
Prof. Jarosław Drożdż z kliniki kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi twierdzi, że wszyscy zawałowcy powinni zażywać cztery podstawowe leki: kwas acetylosalicylowy, beta blokery, inhibitory konwertazy oraz statyny.
Aspiryna poprawia wyniki operacji serca
Podawanie aspiryny przed operacją serca może być korzystne dla pacjenta – informuje pismo „Annals of Surgery”.
Jak wykazali specjaliści z Thomas Jefferson University oraz University of California Davis Medical Center (USA), u pacjentów, którym w ciągu pięciu dni poprzedzających operację podawano aspirynę, mniejsze jest ryzyko poważnych komplikacji, takich jak niewydolność nerek, długotrwały pobyt na oddziale intensywnej opieki medycznej czy nawet zgon (w ciągu 30 dni po operacji).
Jak stosować leki przeciwbólowe
Najlepszym miejscem zakupu leków przeciwbólowych jest apteka. Kupując tam, mamy pewność, że lek był przechowywany w odpowiednich warunkach. Poza tym możemy zasięgnąć porady farmaceuty.
Gorączka – dobrodziejstwo czy zagrożenie?
Podwzgórze to miejsce, gdzie zlokalizowany jest ośrodek termoregulacji. To właśnie on utrzymuje temperaturę organizmu
na względnie stałym poziomie 36,6°C. Jest to temperatura najbardziej korzystna do przeprowadzania reakcji biochemicznych w naszym organizmie, a przy tym bezpieczna dla białek ustrojowych.
Dieta a skuteczność farmakoterapii
Warto pamiętać o tym, że to, co jemy i pijemy, może zmniejszać, zwiększać lub całkowicie znosić efekt terapeutyczny stosowanych leków. Problem interakcji (czyli fizycznego, chemicznego lub biologicznego wzajemnego oddziaływania) leków z żywnością wynika ze złożonej struktury diety. Jest ona przecież mieszaniną całej gamy związków chemicznych: węglowodanów, białek, tłuszczów, witamin i minerałów. Ponadto w produktach spożywczych znajdują się substancje konserwujące, pozostałości zanieczyszczeń w postaci azotanów, azotynów, pestycydów, węglowodorów aromatycznych, a także naturalnie występujące związki farmakologicznie czynne o własnym działaniu terapeutycznym.
Leki przeciwpłytkowe w praktyce lekarskiej
Trombocyty pełnią ważną funkcję w procesie krzepnięcia krwi. Czasem jednak mogą pośrednio doprowadzić do groźnych dla zdrowia, a nawet życia, incydentów wieńcowych. W ich zapobieganiu pomocne są nowoczesne leki. Powstanie zakrzepu na pękniętej blaszce miażdżycowej oraz aktywacja i agregacja (gromadzenie się) płytek krwi są częstą przyczyną ostrych zespołów wieńcowych (OZW), czyli zawału serca oraz niestabilnej dławicy piersiowej. Dlatego kluczową rolę w leczeniu tych niebezpiecznych dla chorego incydentów (oprócz leczenia inwazyjnego) odgrywa jak najwcześniejsze farmakologiczne zablokowanie funkcji trombocytów (płytek krwi). Leki przeciwpłytkowe stanowią także ważny element terapii w stabilnej chorobie niedokrwiennej serca.
Etofenamat – alternatywa dla ketoprofenu
W maju br. nastąpiła zmiana dostępności ketoprofenu stosowanego miejscowo, ze względu na często występujące działania niepożądane. Lek ten utracił status OTC i może być wydawany wyłącznie na receptę. Wielu pacjentów zaczęło szukać alternatywnej terapii. Lekiem OTC, który warto im polecić, jest etofenamat.
Nadciśnienie skurczowe i objawy ze strony dolnych dróg moczowych. (Studium przypadku)
Nadciśnienie tętnicze bez wątpienia jest najpowszechniejszą chorobą układu sercowo-naczyniowego. W Polsce problem ten dotyczy 1/3 populacji, a odsetek chorych wzrasta wraz z wiekiem. W grupie mężczyzn po 59. roku życia nadciśnienie tętnicze ma ponad 50 proc. badanych, podczas gdy u 70-latków już ponad 70 proc. Podobna prawidłowość charakteryzuje występowanie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BPH, bening prostatic hyperplasia), który występuje u około połowy mężczyzn po 50. roku życia, 60 proc. po 60. roku życia i u 80 proc. osób po 70. Na obie choroby jednocześnie cierpi około 30 proc. starszych pacjentów.
Przeziębienie w natarciu
Okres jesienno-zimowy sprzyja wzmożonej zapadalności na przeziębienia. Wahania temperatur oraz częste załamania pogody wpływają negatywnie na nasz organizm i nasze samopoczucie.
Wakacje bez bólu
Wakacyjny urlop to czas relaksu i odpoczynku, na który czekamy cały rok. Jednak długa podróż, zmiana klimatu i otoczenia często powodują różnego rodzaju bóle.
Farmaceuta radzi… Przeziębienie
W okresie jesienno-zimowym znacznie częściej chorujemy na grypę i przeziębienie. Częściej też kupujemy preparaty, które mają nas „postawić na nogi”. Zwykle są to środki dostępne bez recepty, których skład jest bardzo podobny. Łatwo więc o przedawkowanie któregoś ze składników.
Nie gorączkuj się!
Normalna temperatura ludzkiego ciała waha się w ciągu dnia. Najniższa jest w godzinach porannych, a najwyższa po południu. Może wzrastać po owulacji oraz wysiłku fizycznym. Wykazuje także różne wartości zależnie od miejsca jej pomiaru.
Farmaceuta radzi…
Czy mogę podać Polopirynę swojemu 10-letniemu dziecku? Słyszałam, że u dzieci poniżej 12. roku życia nie powinno się stosować tego leku? Jaki inny, skuteczny i bezpieczny lek mogę zastosować w przypadku pojawienia się gorączki?
Jak uniknąć zawału?
Ponad milion Polaków ma zdiagnozowaną chorobę wieńcową, a około 100 tysięcy osób rocznie ma zawał serca. Styl życia, nawyki i przyjmowane leki mają istotne znaczenie w profilaktyce zawału.
Wieloletnie badania pozwoliły na określenie podstawowych czynników ryzyka choroby niedokrwiennej serca. Są to m.in.: wiek, płeć męska, obciążenia dziedziczne, palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, nadwaga, nadciśnienie tętnicze oraz cukrzyca.
Co warto wiedzieć o gorączce?
Fizjologiczny poziom temperatury naszego ciała waha się w ciągu doby pomiędzy 36 a 37°C. Wzrost ciepłoty ciała powyżej 37°C często jest sygnałem procesu chorobowego. Mówimy wtedy o stanie podgorączkowym lub gorączce – w zależności od jej wartości.
Po zawale: biegiem marsz!
Wbrew przekonaniom co piątego zdrowego Polaka, a nawet samych chorych, którzy często domagają się specjalnego traktowania i rozmaitych przywilejów – sporo. Przecież człowiek leczy się po to, by wrócić do normalnego życia, a normalne życie to m.in. powrót na dawne miejsce pracy, odzyskanie sił i możliwości do uprawiania sportów oraz wszystkiego, co bez uszczerbku dla zdrowia daje w życiu przyjemność. Oczywiście, trzeba na siebie uważać, ale „uważać” to nie znaczy nic nie robić.
Dolegliwości bólowe w urologii
Jednym z objawów towarzyszących schorzeniom urologicznym jest ból. Jego przyczyna powinna być zawsze zdiagnozowana przez lekarza specjalistę – urologa.
Zwalczanie bólu preparatami OTC
Na rynku farmaceutycznym jest bardzo dużo preparatów przeciwbólowych OTC. Przedstawiamy najważniejsze informacje, jakie trzeba przekazać pacjentom na temat poszczególnych grup tych leków.
Serce w ekstremalnych warunkach
Zgodnie z ostrzeżeniami synoptyków nie powinniśmy w ogóle ruszać się z domu. Jak to jest naprawdę? Co szkodzi naszemu sercu?
Równolegle taniej
W ciągu najbliższych tygodni na listę leków refundowanych i sprzedawanych na receptę trafią leki z tzw. importu równoległego.
Jak pisze dziennik “Polska” są to medykamenty sprowadzane z krajów, gdzie ceny są niższe ze względu np. na większą konkurencję. Jakość nie jest jednak gorsza. Produkują je te same zagraniczne koncerny, które działają w Polsce.
Leki te muszą mieć jednak nowe opakowania. W Polsce jest to zwykle proste białe pudełko z nazwą specyfiku i informacją, przez kogo został wyprodukowany i skąd sprowadzony.