Bilans zdrowia dziecka

Bilans zdrowia dziecka – co warto wiedzieć?

Bilans zdrowia dziecka to kompleksowe, okresowe badania zdrowia dziecka wykonywane do 18. roku życia. Badania powinny być przeprowadzane przez pediatrę lub lekarza rodzinnego na określonych etapach rozwoju. Mają one na celu dokładnie ocenić rozwój fizyczny i psychiczny dziecka. Zgodnie ze wskazaniami służby zdrowia badane są ogólne cechy rozwoju – wzrok, słuch, mowa. Sprawdza się też sprawność układu ruchu. 

Wiedza Polaków na temat chorób tarczycy

W ramach kampanii „Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy”, rokrocznie przeprowadzane są badania stanu wiedzy naszego społeczeństwa na temat tarczycy i jej schorzeń, począwszy od 2009 r. Niestety, za każdym razem okazuje się, że wiedza ta jest bardzo niewielka lub fragmentaryczna.

Nadciśnienie skurczowe i objawy ze strony dolnych dróg moczowych. (Studium  przy

Nadciśnienie skurczowe i objawy ze strony dolnych dróg moczowych. (Studium przypadku)

Nadciśnienie tętnicze bez wątpienia jest najpowszechniejszą chorobą układu sercowo-naczyniowego. W Polsce problem ten dotyczy 1/3 populacji, a odsetek chorych wzrasta wraz z wiekiem. W grupie mężczyzn po 59. roku życia nadciśnienie tętnicze ma ponad 50 proc. badanych, podczas gdy u 70-latków już ponad 70 proc. Podobna prawidłowość charakteryzuje występowanie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BPH, bening prostatic hyperplasia), który występuje u około połowy mężczyzn po 50. roku życia, 60 proc. po 60. roku życia i u 80 proc. osób po 70. Na obie choroby jednocześnie cierpi około 30 proc. starszych pacjentów.

Zrób badania laboratoryjne

Zrób badania laboratoryjne

Większość Polaków nie zdaje sobie sprawy, jak ważne są badania laboratoryjne, jak często należy je wykonywać i w jaki sposób trzeba się do nich przygotować. Warto wiedzieć, że dzięki diagnostyce laboratoryjnej można wykryć chorobę jeszcze przed pojawieniem się objawów klinicznych.

Na wynik końcowy badań ogromny wpływ ma faza przedanalityczna (dieta, stres, aktywność fizyczna pacjenta, a także sposób pobrania i transportu materiału). Dlatego ważne jest, byśmy rozmawiali o tym, jak przygotować się do badania laboratoryjnego i jak często powinniśmy prosić lekarza rodzinnego o wydanie skierowania na nie.

Co każda kobieta wiedzieć powinna o swoim zdrowiu

Co każda kobieta wiedzieć powinna o swoim zdrowiu

Wiosna to najlepszy czas, by zadbać o siebie. Po zimie nasz organizm jest osłabiony, co sprzyja nasileniu wielu przewlekłych dolegliwości. Skorzystajcie z naszego krótkiego przewodnika po gabinetach lekarskich. Przejrzyjcie proponowaną listę badań, które powinna zrobić dbająca o zdrowie kobieta.
Współczesna medycyna dysponuje arsenałem metod diagnostycznych i środków terapeutycznych. Aby zachować równowagę i odporność psychofizyczną, warto jak najwcześniej zadbać o profilaktykę zdrowotną. Pomogą nam w tym badania diagnostyczne (dobrane odpowiednio do wieku), odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna.

Prawa pacjenta w Polsce

**Prawa pacjenta stanowią integralną część praw człowieka. Wyodrębnione zostały ze względu na szczególną sytuację pacjenta, który z uwagi na chorobę wymaga specjalnej ochrony.**

W Polsce prawa pacjenta wynikają z Konstytucji RP, ratyfikowanych umów międzynarodowych i Ustawy z dnia 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Obejmują m.in.:

prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
prawo do świadczeń zdrowotnych,
prawo do informacji,
prawo do wyrażenia zgody,
prawo poszanowania życia prywatnego i rodzinnego,

To nam dolega

Ponad połowa Polaków (58 proc.) jest niezadowolona z tego, jak funkcjonuje opieka zdrowotna – wynika z sondażu CBOS. Zadowolonych jest w sumie 37 proc. osób, 5 proc. nie ma tej sprawie zdania.

Zadowolenie najczęściej deklarują kobiety, starsi respondenci, mieszkańcy wsi, osoby o niższych dochodach. Niezadowolenie rośnie wraz z poziomem wykształcenia badanych.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH