Ubezpieczenia na świecie -  Australia

Ubezpieczenia na świecie – Australia

System australijski jest bardzo dobry i efektywny. Od wielu lat WHO uznaje go za jeden z najlepszych systemów opieki zdrowotnej na świecie.

Od XIX wieku do II wojny światowej płatnikami usług medycznych byli sami pacjenci lub ich ubezpieczyciele prywatni. Obowiązywał system kas chorych, były ośrodki miejskie zapewniające opiekę dla swoich mieszkańców. W 1945 roku weszła w życie ustawa wprowadzająca bezpłatne leczenie dla wszystkich żołnierzy i służb pomocniczych biorących udział w II wojnie światowej – fit for heroes. W następnym roku wszystkim zaoferowano bezpłatne leczenie w szpitalach subsydiowanych przez państwo. Stopniowo rozszerzano zakres przysługującej opieki i grupy, które jej podlegały – od emerytów do całego społeczeństwa (w połowie lat 80).

Systemy opieki zdrowotnej na świecie - Hiszpania

Systemy opieki zdrowotnej na świecie – Hiszpania

Nie ma idealnych systemów opieki zdrowotnej. Rządy wszystkich państw stale je modernizują, poprawiają jakość ich funkcjonowania, starają się ograniczyć wzrost wydatków. Nie ma jednej recepty, jak taki system powinien wyglądać. W każdym kraju na kształt opieki zdrowotnej wpływa wiele czynników: historia, sytuacja zdrowotna i ekonomiczna oraz, oczywiście, polityka.

Choroby przewlekłe u dzieci

Choroby przewlekłe u dzieci

W Polsce co roku rodzi się 58 chłopców z dystrofią Duchenne’a i 40 dzieci z rdzeniowym zanikiem mięśni. Na ich choroby nie ma leków, a dzieci jest za mało, by stało za nimi silne lobby. Ale to nie znaczy, że można je skazać na wegetację.

Leki sieroce i choroby rzadkie

Leki sieroce i choroby rzadkie

Osoby cierpiące na choroby rzadkie to w większości pacjenci o specjalnych potrzebach w zakresie opieki zdrowotnej, przewlekle niepełnosprawne fizycznie lub psychicznie, których potrzeby co do rodzaju i zakresu opieki medycznej i okołomedycznej przekraczają potrzeby ogółu chorych. Pacjenci ci mają prawo do takiej samej jakości terapii, stopnia jej bezpieczeństwa oraz efektywności, jak osoby chorujące na schorzenia częściej występujące.

Niepełnosprawni – Życie wśród barier

Niepełnosprawni w Polsce nie mają łatwego życia. Słaba aktywizacja zawodowa, utrudnienia architektoniczne, wykluczenie społeczne to ich szara rzeczywistość. Do tego dochodzi ograniczony dostęp do wyrobów medycznych i środków pomocniczych.

Polskie Stronnictwo Ludowe o farmacji i opiece medycznej

Polskie Stronnictwo Ludowe – farmacja i opieka medyczna

Rola aptek i farmaceutów jest dla Polski podmiotowa. Leczycie nas – to rola podstawowa. Apteki i farmacja tworzą też znaczący sektor polskiej gospodarki, ważny dla finansów kraju. Obracacie dziesiątkami miliardów złotych rocznie w czternastu tysiącach aptek. Jako minister gospodarki, czuję się za was odpowiedzialny. Muszę znać potrzeby i problemy aptek.

Podsumowanie akcji „Nie mam HCV!”

Podsumowanie akcji „Nie mam HCV!”

Zakończył się pierwszy etap największej w tym roku akcji bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku przeciwciał HCV. Przebadaliśmy około 4 tysiące osób w całej Polsce.

Dostęp do badań diagnostycznych

W dniu 1 lipca br. pod Patronatem Polskiej Prezydencji w UE odbędzie się II Forum IVD pt. „Diagnostyka zdrowia a zdrowa diagnostyka”. Dostęp do badań diagnostycznych plasuje Polskę na jedynym z ostatnich miejsc wśród krajów europejskich.

Przy stałym wzroście wydatków na leki, wydatki NFZ na diagnostykę laboratoryjną wykazują tendencje spadkowe, podczas gdy jest ona źródłem 60-90% wszystkich informacji decydujących o postępowaniu z pacjentem. Uczestnicy konferencji ocenią, jak sytuacja ta wpływa na zdrowie Polaków.

Systemy opieki zdrowotnej - Holandia

Systemy opieki zdrowotnej – Holandia

Nie ma doskonałego systemu opieki zdrowotnej. mimo to Holendrzy są bliżej ideału niż ktokolwiek inny. To zdanie nie tylko ekspertów, ale – co ważniejsze – także samych pacjentów. Na czym polega ten fenomen?

Prawa pacjenta w Polsce

**Prawa pacjenta stanowią integralną część praw człowieka. Wyodrębnione zostały ze względu na szczególną sytuację pacjenta, który z uwagi na chorobę wymaga specjalnej ochrony.**

W Polsce prawa pacjenta wynikają z Konstytucji RP, ratyfikowanych umów międzynarodowych i Ustawy z dnia 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Obejmują m.in.:

prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
prawo do świadczeń zdrowotnych,
prawo do informacji,
prawo do wyrażenia zgody,
prawo poszanowania życia prywatnego i rodzinnego,

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH