służba zdrowia

Zranienia pracowników służby zdrowia ostrym sprzętem medycznym

Codziennie w Polsce dochodzi do około stu zranień ostrym sprzętem medycznym.

To zatrważający wynik, mimo tego, że od kilku lat istnieją przepisy gwarantujące pracownikom bezpieczny kontakt ze sprzętem. Niestety, wyniki najnowszego raportu pokazują, że tak się nie dzieje.

Lidia Gądek, lekarz medycyny:

Obecnie w Polsce mamy taką sytuację,

Polska nie jest mekką dla lekarzy

Polska nie jest mekką dla lekarzy

Od lat słyszymy, że w Polsce jest nadmiar lekarzy, a specjaliści zarabiają krocie. Tymczasem, z perspektywy lekarzy sprawa wygląda zupełnie inaczej. Są oni zmuszeni brać dodatkowe dyżury, dorabiać w innych placówkach, szukać pracy za granicą, a nawet zmieniać branżę.

Polskie Stronnictwo Ludowe o farmacji i opiece medycznej

Polskie Stronnictwo Ludowe – farmacja i opieka medyczna

Rola aptek i farmaceutów jest dla Polski podmiotowa. Leczycie nas – to rola podstawowa. Apteki i farmacja tworzą też znaczący sektor polskiej gospodarki, ważny dla finansów kraju. Obracacie dziesiątkami miliardów złotych rocznie w czternastu tysiącach aptek. Jako minister gospodarki, czuję się za was odpowiedzialny. Muszę znać potrzeby i problemy aptek.

Prometeusze walczą z WZW C

Prometeusze walczą z WZW C

Jeszcze niedawno na leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C trzeba było czekać w Polsce kilkanaście lat! W tym czasie wirus nieodwracalnie niszczył wątrobę. Poprawa leczenia to w dużej mierze zasługa „Prometeuszy”.

Diagnostyka WZW C

Diagnostyka WZW C

Leczenie osób zakażonych genotypem 1 wirusa WZW C – a takich jest w Polsce najwięcej – jest bardzo trudne. Trwa ono rok, jest uciążliwe dla pacjenta i niesie wiele objawów ubocznych, a tylko u 50 proc. osób następuje trwałe wyleczenie. Dlatego u osób, które nie mają zmian zapalnych w tkance wątrobowej, ryzyko związane z leczeniem może być większe, niż ryzyko zachorowania na ciężką postać. Czasami zatem lekarz decyduje się na obserwację i odroczenie leczenia. Osoby zakażone innymi genotypami wirusa – 2 lub 3 – leczy się krócej (pół roku), a odsetek wyleczeń wynosi prawie 80 proc.

Teraz najważniejsza jest  diagnostyka

WZW C – Teraz najważniejsza jest diagnostyka

Leczenie osób zakażonych genotypem 1 wirusa WZW C– a takich jest w Polsce najwięcej – jest bardzo trudne. Trwa ono rok, jest uciążliwe dla pacjenta i niesie wiele objawów ubocznych, a tylko u 50 proc. osób następuje trwałe wyleczenie. Dlatego u osób, które nie mają zmian zapalnych w tkance wątrobowej, ryzyko związane z leczeniem może być większe, niż ryzyko zachorowania na ciężką postać.

Paradoksy standardów

Paradoksy standardów

Wspólnym celem i zadaniem każdego społeczeństwa i każdego indywidualnego członka tego społeczeństwa jest ochrona własnego zdrowia. Wspólny cel absolutnie nie warunkuje konieczności jednolitej metody realizacji. Ekonomiczne myślenie zmusza do znalezienia rozwiązania optymalnego spośród wielu możliwych. Na zupełnie inne standardy w ochronie zdrowia stać kraje trzeciego, drugiego i pierwszego świata, mimo że we wszystkich tych krajach ostateczne cele są identyczne.

Kogel-mogel

Kogel-mogel

Forma własności jest sprawą ważną, ale nie najważniejszą. O tym, czy pacjent płaci za leczenie, czy nie, decyduje fakt posiadania przez placówkę kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Sytuacja ochrony zdrowia i pacjenta poprawi się jednak dopiero po zreformowaniu KRUS i zdemonopolizowaniu NFZ.

Siostry w deficycie

O tym jaka będzie minimalna liczba pielęgniarek w szpitalu zadecyduje dyrektor placówki, a nie minister zdrowia – przewiduje rządowy projekt reformy służby zdrowia. Siostry obawiają się jednak, że na niektórych oddziałach zabraknie personelu.

Po przekształceniu szpitali w spółki prawa handlowego przestanie obowiązywać rozporządzenie ministra zdrowia, które określa minimalną liczbę pielęgniarek, zatrudnionych w placówkach medycznych. O tym, ile ich będzie pracowało na danym oddziale, decydowałby prezes spółki.

Własne leczenie

Ostatnie deklaracje premiera Jarosława Kaczyńskiego o blokadzie prywatyzacji w sektorze ochrony zdrowia są mocno spóźnione, twierdzi “Gazeta Prawna”, według której proces przekształceń w tej branży jest już bardzo zaawansowany i w istocie polska służba zdrowia nie jest już państwowa.

Dziennik podaje, że rynek zdrowia jest wart w Polsce 60 mld zł rocznie. Z tej sumy 22 mld zł wydajemy prywatnie: połowę na leki, a resztę na wizyty u lekarzy. W kraju działa aż 107 tys. niepublicznych gabinetów, poradni i oddziałów.

Ważne pytanie

Premier Jarosław Kaczyński powiedział, że być może PiS zwróci się do prezydenta w sprawie przeprowadzenia referendum w sprawie prywatyzacji służby zdrowia. Zaznaczył jednak, że decyzja w tej sprawie nie zapadła.

Premier przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że pomysł referendum w sprawie prywatyzacji służby zdrowia był dyskutowany na posiedzeniu komitetu politycznego PiS.

Obława na medyków

66 szpitali i 2 siedziby Narodowego Funduszu Zdrowia na terenie 13 województw zostało przeszukanych w ramach akcji przeprowadzonej wspólnie przez policję i prokuraturę – podał “Wprost” w swoim internetowym wydaniu.

Według tygodnika, ministerstwo sprawiedliwości o akcji poinformowało ministra zdrowia Zbigniewa Religę.

Według informacji tygodnika, minister zdrowia miał wiele pretensji do przedstawicieli resortu sprawiedliwości po tym, gdy “Wprost” ujawnił aferę lekową. Uspokoił się dopiero, gdy dowiedział się jak bardzo rozległe i poważne jest to śledztwo.

Wolą prywatnie

Niemal 40 procent brytyjskich lekarzy ogólnych woli leczyć się prywatnie, zamiast polegać na tamtejszej służbie zdrowia -? informuje pismo “Hospital Doctor.”

Spośród ankietowanych przez pismo 1723 lekarzy, 28 procent lekarzy ogólnych leczyło się prywatnie. Dla wszystkich ankietowanych lekarzy, w tym konsultantów, odsetek ten wyniósł 22 procent, natomiast dla całej brytyjskiej populacji 12 procent. Kolejne 10 procent lekarzy ogólnych stwierdziło, że chciałoby ubezpieczyć się prywatnie, a 60 procent – że pracodawcy nie dbają dostatecznie o ich zdrowie.

Bezprawne OC?

Ryczałt od OC kierowców na leczenie ofiar wypadków komunikacyjnych, proponowany przez resort zdrowia może być traktowany jak podatek, a to z kolei może być sprzeczne z konstytucją – uważają przedstawiciele firm ubezpieczeniowych.

Na początku grudnia rząd przyjął projekt zakładający, że ubezpieczenie OC kierowców zobowiązuje ubezpieczycieli do zapłacenia za szkody wyrządzone osobom trzecim. Nowe prawo ma obowiązywać od kwietnia 2007 r.

Szacuje się, że nowe przepisy dotyczą prawie 15 mln posiadaczy polis OC.

Grzech zaniedbania

Jeden ze związków zawodowych złożył doniesienie do prokuratury, że komornik, zajmując pieniądze wrocławskiego szpitala, naraził życie i zdrowie pacjentów.

Zdaniem “Rzeczpospolitej” fakty są takie, że ani komornicy, ani wierzyciele szpitali, którzy walczą o swoje pieniądze, prawa nie łamią. Przez całe lata natomiast urzędnicy państwowi, samorządowi, część dyrektorów szpitali lekceważyli problem zadłużania się publicznej służby zdrowia.

Postawił na złą kartę

Według “Rzeczpospolitej” Andrzej Sośnierz, który od niespełna trzech miesięcy zarządza 40 miliardami złotych, wydawanymi na leczenie, zaczyna tracić poparcie polityków PiS.

Zdaniem gazety Sośnierz miał się narazić przede wszystkim Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, kierowanemu przez wicepremiera Ludwika Dorna. Powodem konfliktu są elektroniczne karty ubezpieczenia zdrowotnego, które prezes NFZ chciałby już za rok rozdać pacjentom.

Pielęgniarki uciekają za granicę

Zabrakło pielęgniarek, bo uciekły za granicę? – To nic, wykształcimy sobie nowe – uznało Ministerstwo Zdrowia i zwiększyło limity przyjęć na studia. Owszem, wykształcimy, ale nie sobie – połowa kandydatek już deklaruje wyjazd zaraz po dyplomie – pisze “Metro”.

Brak pielęgniarek to problem, z którym rodzima służba zdrowia boryka się od kilkunastu miesięcy. Sióstr jest za mało niemal w każdym szpitalu – pisze dziennik i zaznacza, że wiele oddziałów jest zamykanych ponieważ brakuje personelu.

Podwyżki dla lekarzy

Nowy prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz zmienił zarządzenie swojego poprzednika Jerzego Millera, dotyczące rozdzielenia pieniędzy na podwyżki dla pracowników służby zdrowia od października tego roku.

“Zakłady dostaną pieniądze szybciej; będzie uproszczony sposób ich przekazania” – powiedział Sośnierz we wtorek na konferencji prasowej. Wyjaśnił, że zmiana polega na przekazaniu ZOZ-om określonej kwoty na podwyżki, a nie – jak było wcześniej – uzależnienie tej sumy od liczby wykonanych przez ZOZ-y świadczeń.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH