Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”: 8 i 22 października 2020

Na początku września Kapituła Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” podjęła decyzję, że tradycyjna Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTS” – spotkanie środowiska ochrony zdrowia w Polsce – zostanie zamieniona na dwa mniejsze spotkania. Uroczyste wręczanie statuetek odbędzie się 8 i 22 października 2020 o godz. 16.00 w hotelu Sheraton. Laureaci Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” to osoby wybitne i nietuzinkowe. Na ich sukces składają się codzienna praca, wytrwałość, dążenie do celu. Serdeczną atmosferą kameralnych spotkań chcemy zrekompensować Laureatom ponad półroczne oczekiwanie na ceremonię wręczenia Nagród Zaufania „Złoty OTIS 2020”.

Pierwszy polski szpital na giełdzie

**Wiosną przyszłego roku Szpital Powiatowy w Tczewie zamierza zadebiutować na Giełdzie Papierów Wartościowych – informuje polskieradio.pl.**

Najprawdopodobniej już w grudniu tego roku placówka zostanie przekształcona w spółkę akcyjną. Szpital planuje pozyskać na emisji akcji dziesięć milionów złotych, które zostaną przeznaczone na inwestycje. Starosta tczewski Witold Sosnowski liczy na duże zainteresowanie potencjalnych inwestorów. (mp) (*polskieradio.pl*)

Demonopolizacja NFZ  – szanse i zagrożenia

Demonopolizacja NFZ – szanse i zagrożenia

Demonopolizacja NFZ i wprowadzenie konkurencji między publicznymi płatnikami, oraz związana z tym powszechna komercjalizacja służby zdrowia, mogą być receptą na uzdrowienie polskiego systemu opieki zdrowotnej.

Kogel-mogel

Kogel-mogel

Forma własności jest sprawą ważną, ale nie najważniejszą. O tym, czy pacjent płaci za leczenie, czy nie, decyduje fakt posiadania przez placówkę kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Sytuacja ochrony zdrowia i pacjenta poprawi się jednak dopiero po zreformowaniu KRUS i zdemonopolizowaniu NFZ.

Trudne, krótkie życie

Gwałtowna prywatyzacja, jaka nastąpiła po rozpadzie Związku Radzieckiego na początku lat 90., pociągnęła za sobą wzrost bezrobocia i łączy się też ze wzrostem umieralności mężczyzn – wynika z badań opublikowanych w piśmie “The Lancet”.

Autorzy badań analizowali wskaźnik umieralności mężczyzn w wieku produkcyjnym (15-59 lat) w pokomunistycznych krajach Europy Wschodniej i byłego ZSRR w latach 1989-2002.

Siedem funduszy

Normalną rzeczą jest, że w Polsce będą istniały obok siebie prywatna i publiczna służba zdrowia – mówi posłanka PO, kandydatka na nowego ministra zdrowia Ewa Kopacz.

Jej zdaniem prywatyzacji nie należy się bać, kiedy przebiega zgodnie z prawem, a prawo ustala parlament. Istotne jest też, by w takim prywatnym szpitalu nikt od pacjenta nie wziął dodatkowej złotówki.

W rozmowie opublikowanej przez dziennik “Polska” Ewa Kopacz zapowiada zdecentralizowanie NFZ.

Ważne pytanie

Premier Jarosław Kaczyński powiedział, że być może PiS zwróci się do prezydenta w sprawie przeprowadzenia referendum w sprawie prywatyzacji służby zdrowia. Zaznaczył jednak, że decyzja w tej sprawie nie zapadła.

Premier przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że pomysł referendum w sprawie prywatyzacji służby zdrowia był dyskutowany na posiedzeniu komitetu politycznego PiS.

90 procent do sieci

Około 10 proc. szpitali zostanie prawdopodobnie zlikwidowanych, przekształconych lub sprywatyzowanych w wyniku powstania tzw. sieci szpitali – ocenia wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.

Szpitale, które znajdą się w sieci, mają mieć gwarantowany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Z kolei los tych, które znajdą się poza siecią, będzie zależał od ich organów prowadzących, czyli samorządów – wojewódzkiego i powiatowych.

Trudne leczenie

Ponad połowa Polaków uważa, że w polskiej służbie zdrowia powinny nastąpić duże zmiany. Chcemy przede wszystkim zdecydowanej poprawy w dostępie do lekarzy i usług medycznych – wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Na pytanie, czy w obecnym funkcjonowaniu opieki zdrowotnej należy wprowadzić jakieś zmiany, 55 proc. badanych odpowiedziało, że konieczne są duże zmiany. 24 proc. respondentów jest zdania, że służba zdrowia wymaga tylko niewielkich zmian, 8 proc. ocenia sytuację jako niewymagającą żadnych poprawek, a 13 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH