90 procent do sieci

Około 10 proc. szpitali zostanie prawdopodobnie zlikwidowanych, przekształconych lub sprywatyzowanych w wyniku powstania tzw. sieci szpitali – ocenia wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.

Szpitale, które znajdą się w sieci, mają mieć gwarantowany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Z kolei los tych, które znajdą się poza siecią, będzie zależał od ich organów prowadzących, czyli samorządów – wojewódzkiego i powiatowych.

Madejowe łoże

Ciężko chorych pacjentów, którzy nie mogą podnosić się z łóżek, Narodowy Fundusz Zdrowia skazuje na kolejne cierpienia, twierdzi “Dziennik Łódzki”. Każe im nawet pół roku czekać na refundację specjalnych materaców przeciwodleżynowych.

Władze Funduszu tłumaczą się brakiem pieniędzy. Przedstawiciele łódzkiego oddziału NFZ nie kryją, że problem istnieje i dotyczy przynajmniej kilkuset osób w województwie.

Trafić do sieci

Nie tylko lokalizacja i kondycja finansowa, ale też m.in. rodzaj świadczonych usług zdecyduje o tym, które szpitale znajdą się w sieci tych placówek

W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad projektem ustawy o sieci szpitali. Założenia dokumentu mają być oficjalnie upublicznione po wyborach samorządowych. Ideą projektu jest, aby na podstawie analizy obecnej sytuacji wytypować te szpitale, które zapewnią obywatelom – jak twierdzi resort – bezpieczeństwo zdrowotne.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH