radioterapia onkologiczna

Radioterapia onkologiczna – dostęp do leczenia

Radioterapia jest metodą leczenia, której potrzebuje coraz więcej pacjentów. Jednak dostęp do niej jest ograniczony dla dużego grona pacjentów. Mazowiecki oddział NFZ ogłosił konkurs na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej właśnie w zakresie radioterapii. Przystąpiły do niego dwa podmioty, jeden z Warszawy, drugi zaś z Otwocka. Owe podmioty otrzymały kontrakty na realizację usług, co jest zgodne z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia oraz raportem,

Ministerstwo-Zdrowia

Marcin Czech nowym wiceministrem zdrowia

Od 1 sierpnia do kierownictwa Ministerstwa Zdrowia dołączy dr Marcin Czech. Jak potwierdziło nam biuro prasowe MZ nowy wiceminister będzie zajmował się polityką lekową, nad którą pieczę po odejściu Krzysztofa Łandy sprawował Marek Tombarkiewicz.

Dr hab. ekon., dr n. med. Marcin Czech jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie, Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej (International MBA),

Filip Diks, e-recepta elektroniczna recepta

Ministerstwo Zdrowia wprowadzi e-recepty?

Ministerstwo Zdrowia prowadzi prace nad wprowadzeniem w Polsce recept elektronicznych, zwanych w skrócie e-receptami. To rozwiązanie ma zakończyć erę recept wypisywanych ręcznie przez lekarzy. Jakie korzyści niosą ze sobą e-recepty i kiedy możemy spodziewać się ich w powszechnej praktyce?

E-recepty w 2020 roku

Ministerstwo Zdrowia planuje w 2020 roku wycofać tradycyjne,

Nowa ustawa o refundacji leków - bunt lekarzy

Nowa ustawa o refundacji leków – bunt lekarzy

Jeśli nie pojawi się kompromis pomiędzy przedstawicielami samorządu lekarskiego, Ministerstwem Zdrowia i NFZ, to lekarze od 1 stycznia na receptach przystawiać będą pieczątki z adnotacją „Refundacja do decyzji NFZ”. Czy pierwszy na taką skalę społeczny sprzeciw lekarzy przyniesie efekt? Czy lekarze wygrają z urzędnikami i pojawią się postulowane przez środowisko zmiany w ustawie?

W chwili, gdy zamykamy ten numer „Świata lekarza”, nadal trwa spór, czy lekarze mają sprawdzać uprawnienia pacjenta do refundacji i za ich niezweryfikowanie ponosić karę finansową. W ten spór – oprócz lekarzy, reprezentowanych przez samorząd lekarski, Ministerstwa Zdrowia i NFZ – został zaangażowany m.in. Trybunał Konstytucyjny, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Pacjenta, premier. Przypomnijmy, jak do tego doszło.

import docelowy

Import docelowy

Dla ratowania zdrowia lub życia pacjenta lekarz może, w określonych przypadkach, zlecić sprowadzenie z zagranicy leku niedopuszczonego do obrotu w Polsce. Zgodnie z przepisami Prawa farmaceutycznego1, żeby móc sprzedawać produkty lecznicze na terenie naszego kraju, konieczne jest uzyskanie pozwolenia właściwego organu administracji, czyli Prezesa Urzędu Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (Prezesa Urzędu)2. Stanowi o tym również Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty3 (UZL). Według art. 45 ust. 1 UZL lekarz może zalecać produkty lecznicze, które są dopuszczone do obrotu w Rzeczypospolitej Polskiej na zasadach określonych w odrębnych przepisach, oraz wyroby medyczne, wyposażenie wyrobów medycznych, wyroby medyczne do diagnostyki in vitro, wyposażenie wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro oraz aktywne wyroby medyczne do implantacji, w rozumieniu przepisów ustawy o wyrobach medycznych.

Na nocnym posterunku

Na nocnym posterunku

W wielu miastach coraz większym problemem staje się zapewnienie pacjentom dostępu do leków w porze nocnej. Naprzeciw zawodowej misji niesienia pomocy staje kalkulacja ekonomiczna, której wyniki nie nastrajają optymistycznie. Dyżury nocne aptek z reguły są nieopłacalne.

Medyczna strefa Schengen – e-Recepta

Wszystko wskazuje na to, że e-zdrowie nabiera wiatru w żagle. Do 2020 roku 23 kraje Unii Europejskiej planują wdrożenie innowacyjnych rozwiązań informacyjno-komunikacyjnych, które umożliwią swobodny przepływ danych medycznych pacjentów. W Polsce trwa już pilotażowa realizacja systemu e-Recepty.

Reumatoidalne zapalenie stawów - Nierozwiązane problemy terapii

Reumatoidalne zapalenie stawów – Nierozwiązane problemy terapii

W terapii biologicznej jest nowy lek IL-6 (tocilizumab). Posiada rekomendację AOTM. Wprowadzenie tego leku do terapii RZS może umożliwić skuteczne leczenie chorych, którzy nie mogą być leczeni dostępnymi metodami terapii biologicznej.
Jednak mimo rekomendacji AOTM lek nie został wprowadzony do programu terapeutycznego. Praktycznie jest więc dla chorych niedostępny.

Nowe programy terapeutyczne

Nowe programy terapeutyczne

Kontynuując publikacje na temat sytuacji pacjentów onkologicznych w Polsce, postanowiliśmy sprawdzić, na jakim etapie są prace Ministerstwa Zdrowia, związane z wdrażaniem programów terapeutycznych dotyczących chorób onkologicznych. Obchodzony w marcu Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego skłonił nas do zbadania sytuacji chorych na ten nowotwór. Z wiceministrem zdrowia Adamem Fronczakiem oraz dyrektorem Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Arturem Fałkiem rozmawiała Katarzyna Pinkosz.

Zmiany w Prawie farmaceutycznym

Zmiany w Prawie farmaceutycznym

Nowa ustawa istotnie zmienia kompetencje organów administracji – Ministra Zdrowia oraz Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, m.in. dostosowując przepisy krajowe do regulacji unijnych w zakresie rejestracji produktów leczniczych oraz badań klinicznych. Doprecyzowano także przepisy regulujące sprzedaż wysyłkową lekarstw przez internet. W dniu 1 maja b.r. weszła w życie ustawa – o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych1. Według nowych przepisów prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (Prezes Urzędu) przejmuje od Ministra Zdrowia obowiązki w zakresie dopuszczania produktów leczniczych do obrotu. Konieczne było też dostosowanie polskiego prawa do dyrektyw unijnych oraz orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Letnie warzywa i owoce na talerzu

Nadchodzą gorące dni i upały. Sezon letni jest bogaty w rodzime warzywa i owoce, z których warto korzystać. Najlepiej sięgajmy po świeże warzywa, owoce oraz pijmy zdrowe i orzeźwiające soki. Warzywa komponujmy w sałatki, grillujmy je, gotujmy lekkie zupy lub jedzmy jako przekąski. Mają dużo błonnika, witamin i minerałów. Spróbujmy prostych przepisów na podstawie zasady „5 porcji warzyw, owoców lub soku” dziennie.

Latem wykorzystujmy w kuchni świeże warzywa, owoce i zioła. Krajowe i sezonowe warzywa oraz owoce mają wiele wartości odżywczych.

Zakażenia szpitalne w Polsce

Aż 5 do 10 osób ze 100 hospitalizowanych może nabawić się zakażenia podczas pobytu w polskim szpitalu. Bezpośrednie koszty leczenia chorych z zakażeniami szpitalnymi sięgają 800 mln złotych rocznie. Gdy weźmie się jeszcze pod uwagę koszty pośrednie, z których najbardziej dotkliwe to przedwczesne zgony, staje się jasne, że zainteresowanie oznaczające edukację i inwestycje finansowe w obszarze kontroli zakażeń szpitalnych powinno być naturalnym kierunkiem działania i rozwoju ochrony zdrowia.

Pomóż – podpisz wniosek do minister zdrowia

**W ubiegłym roku Kapituła Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” zainaugurowała akcję zbierania podpisów pod petycją do minister zdrowia Ewy Kopacz o wpisanie chorób nerwowo-mięśniowych do wykazu chorób przewlekłych. W przypadku chorych na choroby nerwowo-mięśniowe brak takiego wpisu oznacza, że zostają oni pozbawieni możliwości stałej rehabilitacji, która w ich przypadku jest szansą na przedłużenie życia i poprawienie jego jakości.**

Zebraliśmy już ponad 20 tysięcy podpisów i wciąż czekamy na realizację naszych postulatów w tym zakresie.

Koniec leków za złotówkę

Sejm RP po rozpatrzeniu licznych poprawek Senatu RP przyjął 12 maja br. ustawę o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Na podkreślenie i uznanie zasługuje przeprowadzona w Senacie RP forma pracy i styl debaty nad ustawą. Rozpatrywano ją bez pośpiechu i presji czasu z udziałem zainteresowanych podmiotów

Wytyczne oceny  technologii medycznych

Wytyczne oceny technologii medycznych

Aby zapewnić przejrzystość i powtarzalność procesu oceny technologii medycznych, pod kierownictwem AOTM opracowano „Wytyczne oceny technologii medycznych (HTA)”. Obejmują one analizy: efektywności klinicznej, bezpieczeństwa stosowania, ekonomiczną oraz wpływu na system opieki zdrowotnej.

Nowości terapeutyczne w leczeniu cukrzycy typu 2

Nowości terapeutyczne w leczeniu cukrzycy typu 2

Nowe leki mogą znacznie zmniejszyć ilość powikłań towarzyszących cukrzycy. Kiedy będą w pełni dostępne dla polskich pacjentów i co zrobić, by zmniejszyć narastającą epidemię cukrzycy – zastanawiali się lekarze wspólnie z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia na pierwszej debacie eksperckiej zorganizowanej przez Świat Lekarza, która odbyła się 20 grudnia 2010 roku.

Andrzej Włodarczyk wiceministrem zdrowia

**Dr n. med. Andrzej Włodarczyk, ponownie został wiceministrem zdrowia. Zastąpił na tym stanowisku Marka Twardowskiego, który w grudniu ubiegłego roku podał się do dymisji.**

Andrzej Włodarczyk był wiceministrem zdrowia w latach 2007-2008. Był wówczas gorącym zwolennikiem dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Według zapowiedzi minister zdrowia, nowo wybrany wiceminister będzie odpowiedzialny m.in. za realizację projektu ustawy dotyczącej tego zagadnienia. Ponadto, Andrzej Włodarczyk będzie zajmował się m.in. organizacją ochrony zdrowia i przekształceniami szpitali.

Powstanie e-recepta

**Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.**

Apteki zostaną objęte Systemem Informacji Medycznej (SIM), czyli elektroniczną platformą wymiany informacji o pacjentach, świadczeniach, placówkach służby zdrowia. Uruchomienie SIM planuje się na lata 2011-2014. W SIM zaczną działać tzw. e-recepty.

Projekt ustawy budzi wątpliowści

**Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt nowej ustawy refundacyjnej. Znajdą się w niej nie tylko nowe zasady refundacji leków (w tym ustalanie limitów).**

Mają zniknąć też wykazy leków podstawowych i uzupełniających oraz wykazy chorób przewlekłych i leków w nich stosowanych. Pojawi się za to jeden wykaz, z określeniem przy jakich kryteriach zdrowotnych występujących u osoby uprawnionej refundacja jest należna.

Co dalej z chorymi na dystrofię mięśniową Duchenne’a?

**W maju tego roku, wspólnie z Towarzystwem Chorób Nerwowo-Mięśniowych, przekazaliśmy petycję do minister Ewy Kopacz w sprawie wpisania na listę chorób przewlekłych dystrofii Duchenne’a i rdzeniowego zaniku mięśni. Niestety, wciąż nie doczekaliśmy się odpowiedzi. Być może dzięki interwencji posła Jarosława Matwiejuka chorzy i ich rodziny zostaną potraktowani poważnie przez Ministerstwo Zdrowia.**

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH