Bartosz Arłukowicz nowym ministrem zdrowia

Premier Donald Tusk przedstawił skład nowego rządu. Ministrem zdrowia, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, ma zostać poseł PO Bartosz Arłukowicz. Zdaniem ekspertów to „polityk z dużym potencjałem”.

„Zadanie, które będzie stało przed nowym ministrem, jest trudne. Jest trochę spraw do uporządkowania w związku z nowymi ustawami, które wprowadzała minister Ewa Kopacz. Chodzi np. zarówno o ustawę o działalności leczniczej czy o ustawę refundacyjną” – powiedział Marek Balicki, były minister zdrowia. Zaznacza, że Arłukowicz, jako minister, będzie musiał nadrobić czas stracony w ostatnich czterech latach, jeżeli chodzi o funkcjonowanie NFZ, unormowanie sytuacji pacjentów, związanych chociażby z kolejkami i wieloma innymi znanymi powszechnie problemami.

„Arłukowicz jest politykiem z dużym potencjałem. Wprawdzie nie ma większego doświadczenia w zarządzaniu w ochronie zdrowia, ale przecież minister to jest stanowisko polityczne, więc jeśli dobrze dobierze sobie współpracowników, czyli wiceministrów i doradców, to ma szansę na odniesienie sukcesu, czego mu życzę” – podkreślał Balicki.
Nie jest jednak pewien, czy Bartosz Arłukowicz będzie prostym kontynuatorem działań poprzedniego ministra. Jego zdaniem, z taką opinią trzeba jeszcze poczekać.

„(…) ostatnie cztery lata to był znakomity okres do reform. Była stabilna większość parlamentarna i nie było jeszcze kryzysu, tylko, jak tłumaczył premier – zielona wyspa. W tym okresie nie dokonano jednak zasadniczych zmian, jakie są potrzebne w zakresie decentralizacji NFZ, uzdrawiania zasad rozliczeń między szpitalami a oddziałami wojewódzkim płatnika itp. To są niektóre z zadań do wykonania dla kolejnego ministra” – wskazał były minister zdrowia.

Z kolei Ewa Kopacz, pytana o ocenę kandydatury Bartosza Arłukowicza na ministra zdrowia, powiedziała, że zna go z pracy na sali sejmowej i komisji zdrowia. Oceniła go „jako człowieka bardzo odważnego, pracowitego i zdeterminowanego”’.
„Wierzę w to, że te wszystkie projekty, które były rozpoczęte w resorcie zdrowia, będą miały swój szczęśliwy dalszy bieg i na to liczę. I wiem, że się sprawdzi na tym stanowisku” – powiedziała była minister zdrowia.

Bartosz Arłukowicz z wykształcenia jest lekarzem pediatrą. Od ukończenia studiów pracował w Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Od 2007 roku zasiada w ławach sejmowych.

(Źródło: rynekzdrowia.pl)

4.9/5 - (51 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH