Biopsja jąder – na czym polega i kiedy się ją stosuje?

Jak zdiagnozować przyczynę męskiej niepłodności kiedy nie ma plemników w ejakulacie? Należy zbadać czy w jądrze zachowana jest produkcja plemników. Najskuteczniejszą metodą jest wykonanie małego zabiegu chirurgicznego, jakim jest biopsja.

dr n. med. Jan Domitrz, specjalista położnictwa, ginekologii i endokrynologii z centrum medycznego Artemida w Białymstoku i Olsztynie:

Biopsja jąder to nieskomplikowany zabieg chirurgiczny,

Bezpieczny Poród – szkolenia dla personelu medycznego

Z początkiem lutego rozpoczęły się bezpłatne szkolenia „Bezpieczny Poród”. Korzysta z nich personel medyczny oddziałów położniczo-ginekologicznych i noworodkowych szpitali tworzących Związki Wzajemności Członkowskiej w TUW PZUW.

Szkolenia odbywają się w nowo otwartym Centrum Symulacji Położniczych. Daje to możliwość przećwiczenia zabiegów położniczych w sytuacji porodu powikłanego oraz przeprowadzenia scenariuszy klinicznych w sytuacji zagrożenia życia matki.

Pielęgnacja ciemiączka

U noworodka, niemowlaka i małego dziecka do około 18 miesiąca życia wybadać można na czubku głowy ciemię. Budzi ono niepokój wielu rodziców, ponieważ jest delikatne i można obserwować jak pulsuje. Co to jest, kiedy się zrasta, a tym bardziej, jaka jest jego rola?

Kiedy dobrze zbadamy główkę noworodka okazuje się, że ciemiączka są dwa,

Fachowe wsparcie w trudnych początkach laktacji

Pierwsze dni karmienia piersią mają istotny wpływ na to, jak potoczy się mleczna droga mamy i dziecka. Pomoc w początkach laktacji niejednokrotnie ma wpływ na jej powodzenie w kolejnych tygodniach i miesiącach. Mama, która otrzyma fachowe wsparcie i pomoc, ma szansę karmić wyłącznie piersią nie tylko w pierwszym półroczu życia dziecka, ale i kontynuować karmienie piersią w następnych miesiącach.

wymioty w ciąży

Wymioty w ciąży – rzadka przypadłość “hyperemesis gravidarum”

Poranne mdłości, nudności i wymioty to nierzadka nieodłączny element ciąży. Doświadcza ich ok. 80 % kobiet spodziewających się dziecka. Zdarza się, że wymienione dolegliwości przyjmują ekstremalny przebieg. Mamy wtedy do czynienia z tzw. hyperemesis gravidarum (HG). Cierpi na nie 0,2-2% ciężarnych kobiet i oznacza to niepowściągliwe wymioty w ciąży. Omawiana przypadłość zyskała rozgłos za sprawą brytyjskiej księżnej,

USG bioderek - zapisz niemowlę

USG bioderek – zapisz swoje dziecko

Rozwojowa dysplazja stawów biodrowych dotyczy w Polsce 6 proc. dzieci. Leczenie daje dobre rezultaty, jeśli dziecko objęte jest odpowiednią profilaktyką i wczesną diagnostyką. Dlatego obecnie na USG bioderek kierowane są wszystkie noworodki urodzone w polskich szpitalach. Ważne, by badanie wykonać w odpowiednim czasie, dlatego warto zapisać maluszka do poradni preluksacyjnej od razu po otrzymaniu skierowania.

mleko-matki-10-faktow

Mleko matki – 10 faktów, których prawdopodobnie nie wiesz

Każde dziecko ma swoje indywidualne potrzeby, które zmieniają się z dnia na dzień. Wątpliwości kobiet karmiących dotyczące tego czy dziecko się najada oraz czy pokarm mamy ma odpowiednie wartości odżywcze są rzeczą naturalną. To pytania, która zadaje sobie każda mama karmiąca piersią. Jakie naprawdę jest mleko matki?

Jak nawodnić organizm podczas ciąży

Jak nawodnić organizm podczas ciąży i karmienia?

Prawidłowe nawodnienie organizmu podczas ciąży i karmienia piersią ma wpływ na szereg procesów zachodzących w tym wyjątkowym okresie. W ciąży odpowiednie nawodnienie zabezpiecza prawidłową produkcję płynu owodniowego. W okresie karmienia piersią zabezpiecza produkcję mleka na poziomie potrzebnym do prawidłowego rozwoju dziecka. Jak nawodnić organizm podczas ciąży i karmienia, by pozostać zdrowym?

Jakie suplementy na początek ciąży?

Jakie suplementy na początek ciąży brać najlepiej?

Właściwą suplementację podczas planowania ciąży powinna rozważyć każda przyszła mama. Zarówno niedobór, jak i nadmiar takich składników jak kwas foliowy, kwasy tłuszczowe Omega-3, witamina D, wapń, jod, magnez czy żelazo, mogą być groźne dla zdrowia i rozwoju płodu. Jakie suplementy na początek ciąży warto włączyć do swojej diety?

Choroba podczas laktacji

Choroba podczas laktacji nie oznacza konieczności odstawienia dziecka od piersi. Dobranie odpowiednich leków pozwala na skuteczną dla mamy i bezpieczną dla karmionego dziecka farmakoterapię.

Mleko kobiece wytwarzane jest w gruczołach piersiowych ze składników dostarczanych z krwią i limfą. Proces ten rozpoczyna się już w 16.-22. tygodniu ciąży, a po porodzie, pod wpływem wydzielanych hormonów, ulega nasileniu.

Chcę być mamą

Jak przygotować się do ciąży? Publikujemy kilka podstawowych porad, które pomogą uporządkować postępowanie w tym pełnym emocji okresie życia.

Wizyta ginekologiczna
Przygotowania do zajścia w ciążę warto rozpocząć na kilka miesięcy przed planowanym poczęciem. Najpierw przyszła mama powinna udać się do ginekologa. Wizyta ta ma na celu określenie jej ogólnego stanu zdrowia oraz ustalenie czynników, które ewentualnie mogłyby zagrażać ciąży. Po konsultacji, należy wprowadzić w życie wskazówki lekarza i wykonać zlecone badania. Może to być np. morfologia czy USG narządu rodnego.

Ciąża dzięki zamrożonej tkance jajnikowej

Po wykorzystaniu usuniętej wcześniej i mrożonej przez lata tkanki jajnikowej kobieta w Belgii została matką. To pierwsze takie dokonanie medyczne na świecie.

27-letniej kobiecie pochodzącej z Afryki w dzieciństwie usunięto jeden jajnik. Drugi przestał funkcjonować w wyniku leczenia ciężkiej choroby – anemii sierpowatej.

Belgijscy lekarze zamrozili jednak fragmenty usuniętego jajnika i teraz – po kilkunastu latach – wykorzystali tę tkankę. Wszczepili ją do różnych części ciała kobiety, w tym do nieczynnego jajnika, który dzięki tej transplantacji zaczął na nowo funkcjonować.

Fundacja Rodzić po Ludzku skarży bierne szpitale

Fundacja Rodzić po Ludzku wysłała do wojewódzkich sądów administracyjnych skargi na 42 szpitale, które odmówiły udzielenia informacji publicznej na temat funkcjonowania oddziałów położniczo-ginekologicznych i noworodkowych.

Fundacji chodziło o zaktualizowanie danych, które publikuje w portalu GdzieRodzic.info po to, by dostarczać kobietom wiarygodnych i porównywalnych informacji o procedurach i statystykach szpitalnych. Baza danych prowadzona jest od trzech lat. Ułatwia kobietom świadomy wybór szpitala, w którym chcą rodzić.

Jesteś w ciąży? Jedz brokuły!

Sposób odżywiania kobiety w ciąży ma kluczowe znaczenie na wzrastanie i rozwój płodu. Niedobór składników odżywczych, witamin oraz minerałów w tym okresie, może mieć trwały wpływ na zdrowie dziecka, także po jego przyjściu na świat.

Należy zadbać więc o to, by dieta przyszłej mamy była bogata w odżywcze i wartościowe składniki. Jednym z tych, który warto wcielić do jadłospisu, jest zdecydowanie brokuł.

Dobro z natury
Ciążą to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Niejednokrotnie wiąże się ze zmianą dotychczasowego stylu życia, zwłaszcza w obszarze odżywiania.

In vitro – będzie taniej!

Jest długo oczekiwana wiadomość dla par, które borykając się z problemem niepłodności zdecydowały się na próbę in vitro.

Wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki zapowiedział, że może już w lipcu leki stosowane podczas terapii hormonalnej towarzyszącej zabiegowi zapłodnienia in vitro trafią na listę leków refundowanych. Tym samym koszt zabiegu znacznie się obniży.

Kosmetyki dla kobiet w ciąży

Huśtawki hormonalne, które towarzyszą przyszłej mamie, powodują szereg zmian w jej organizmie. Zmiany te dotyczą także skóry.

**Kosmetyki dla kobiet w ciąży** są przygotowane specjalnie dla nich. Należy pamiętać, że w czasie ciąży skóra staje się bardziej wrażliwa i to, co do tej pory jej nie szkodziło, może wywołać np. reakcję alergiczną. Dodatkowo niektóre składniki kosmetyków mogą okazać się wręcz niedopuszczalne.

Najczęstsze problemy
W czasie ciąży typowe jest pojawianie się cellulitu nawet u pań, które nigdy nie miały takiego problemu.

Idziemy w dobrym kierunku

Idziemy w dobrym kierunku

Rozmowa z prof. Stanisławem Radowickim, konsultantem krajowym w dziedzinie ginekologii i położnictwa.

**Panie profesorze, jest pan członkiem Rady Naukowej programu leczenia niepłodności metodą in vitro. Jak pan ocenia funkcjonowanie tego programu?**
Leczenie niepłodności metodami wspomaganego rozrodu, w tym metodą in vitro jest powszechnie uznanym sposobem zwalczania niepłodności. Metody te stosowane są w ściśle określonych przypadkach, gdzie leczenie standardowe nie zakończyło się ciążą.

Polki palą i piją w czasie ciąży

Ponad 7 proc. ciężarnych Polek nałogowo pali papierosy, co piąta jest bierną palaczką, a co 10. pije alkohol. Przyszłe mamy sięgają także po leki uspokajające i nasenne. Sytuację ma poprawić program profilaktyczny w zakresie przeciwdziałania uzależnianiu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych.

Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego za 2012 r. wynika, że środki uspokajające lub nasenne w ciąży przyjmuje ponad 2 proc. kobiet.

Kwas foliowy w ciąży

Kwas foliowy jest witaminą z grupy B (folacyna, kwas pteroiloglutaminowy, wit. B9). Nasz organizm nie wytwarza go jak np. witaminy D3 i musi być on dostarczony z pożywienia, bądź preparatów prozdrowotnych.

Jest niezbędny do powstawania krwinek czerwonych. Reguluje rozwój komórek nerwowych, wpływa na prawidłową funkcję układu nerwowego, przewodu pokarmowego, narządów płciowych. Kwas foliowy jest niezbędnym czynnikiem wzrostu i rozwoju. Jest konieczny dla syntezy DNA, co ma znaczenie przy szybkim wzroście komórek tworzących nowe tkanki i organy we wczesnym okresie ciąży.

Rośnie liczba cesarskich cięć

W Polsce wykonywanych jest coraz więcej cesarskich cięć. Ich odsetek sięga u nas średnio 36 proc., a w niektórych placówkach przez cesarskie cięcie na świat przychodzi nawet ponad 90 proc. dzieci.

Tymczasem według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), odsetek tych zabiegów nie powinien przekraczać 15 proc.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH