Paracetamol przyjmowany w ciąży może szkodzić dziecku

Długotrwałe przyjmowanie paracetamolu w czasie ciąży może być szkodliwe dla dziecka – przekonują naukowcy. To pierwsza tego typu obserwacja; dotychczas uważano, że przeciwbólowe środki z paracetamolem są bezpieczne dla kobiet w ciąży.

Uczeni z University of Oslo, Norwegian Institute of Public Health oraz Hospital for Sick Children w Toronto w Kanadzie zaobserwowali, że długotrwałe (więcej niż 28 dni) przyjmowanie paracetamolu przez ciężarne może negatywnie wpływać na rozwój dziecka. Malec w pierwszych trzech latach życia może mieć problemy behawioralne, słabsze umiejętności motoryczne i komunikacyjne.

Tak wynika z obserwacji, którą naukowcy objęli ponad trzy tysiące dzieci. Autorzy badania interesowali się nie tylko tym, jakie leki przyjmowały kobiety w ciąży, ale również, czy paliły one papierosy i piły alkohol oraz czy przychodziły infekcje z gorączką – wszystko po to, by wykluczyć inne czynniki ryzyka.

Co ciekawe, w badaniu nie zaobserwowano związku miedzy długotrwałym przyjmowaniem ibuprofenu w ciąży a negatywnym wpływem na rozwój dziecka.

Naukowcy podkreślają, że sporadyczne przyjmowanie paracetamolu jest bezpieczne dla ciężarnych. Natomiast ich nowe ustalenia potrzebują jeszcze uściślenia w kolejnych badaniach. Nie wiadomo bowiem, dlaczego paracetamol może zaburzać prawidłowy rozwój płodu.

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach „International Journal of Epidemiology”.

Wcześniejsze badania naukowców z University of California wykazały, że może istnieć związek między przyjmowaniem paracetamolu przez kobietę w ciąży a wystąpieniem ADHD u dziecka.

(Źródło: zdrowie.dziennik.pl)

4.4/5 - (322 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH