Mocne i zdrowe dziąsła – jak o nie dbać?

Myśląc o zdrowej jamie ustnej najczęściej bierzemy pod uwagę zęby. Nie powinniśmy zapominać również o dziąsłach. Jak o nie dbać i co powinno nas zaniepokoić, jeżeli chodzi o ich stan?

Choroby dziąseł często zaczynają się bardzo niewinnie, przez co łatwo zignorować ich pierwsze objawy. Niestety zaniedbanie tej części jamy ustnej może przysporzyć wielu problemów w przyszłości Może dojść do zapalenia dziąseł czy przyzębia.

Zdrowe zęby dla dojrzałych

Sposób na piękne i mocne zęby dla dojrzałych

W Polsce, 8 maja tego roku po raz pierwszy wszczepiono implant będący repliką całego zęba. Jest to nowa alternatywa dla tradycyjnych implantów oraz trójpunktowych mostów dentystycznych. Nowy zabieg charakteryzuje się minimalną inwazyjnością, zredukowaniem ryzyka powikłań do minimum oraz natychmiastowym efektem estetycznym. Jest to z pewnością świetny i praktycznie bezbolesny sposób na piękne i zdrowe zęby dla dojrzałych. 

menu dla dzieci zdrowe dla zębów

Menu dla dzieci zdrowe dla zębów

Profilaktyka i przestrzeganie zasad higieny to podstawa dbania o zdrowy i piękny uśmiech, który jest naszą wizytówką. Trzeba to robić od najmniejszych lat, dlatego zaleca się rodzicom, by odpowiednio kontrolowały nawyki żywieniowe swoich pociech. Oto kilka ważnych zasad, które warto poznać, by pomóc stworzyć menu dla dzieci, które jest zdrowe dla ich zębów. 

Antyseptyczne żele stomatologiczne

W praktyce aptecznej niemal codziennie wydaje się leki przepisywane przez stomatologów, są to najczęściej antybiotyki, środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Niejednokrotnie farmaceuta musi dobrać odpowiedni lek bez recepty, który zmniejszyłby dolegliwości związane ze stanami zapalnymi jamy ustnej.

Postępowanie w nadwrażliwości zębiny

Nadwrażliwość zębiny dotyczy od 8 proc. do 57 proc. populacji osób dorosłych. Najczęściej występuje u ludzi w wieku 30-40 lat. Wielu pacjentów nie zgłasza tego problemu dentyście, lecz udaje się do apteki, by kupić preparat do samodzielnego stosowania w domu.

Nadwrażliwość zęba (ang. tooth hyper-sensitivity) lub nadwrażliwość zębiny (ang. dentine hypersensitivity, dentinal hyper-sensitivity – DH) definiowana jest jako nadmierna odpowiedź na nieszkodliwe bodźce zewnętrzne.

Ząbkowanie

Pojawienie się pierwszych zębów mlecznych u niemowlęcia to czas trudny zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Warto się na ten moment odpowiednio przygotować, aby przebrnąć przez niego jak najmniej boleśnie.

Nowonarodzone dziecko nie posiada jeszcze ząbków, choć oczywiście od tej reguły zdarzają się wyjątki. Nabywa je w ciągu pierwszych trzech lat życia w procesie ząbkowania. Pierwsze mleczne zęby pojawiają się u dzieci zwykle około szóstego miesiąca życia, choć czasem proces ząbkowania może rozpocząć się dużo wcześniej.

Choroby dziąseł u dziecka

Najnowsze doniesienia amerykańskich naukowców zaskakują – paradontoza może mieć swoje praźródło już w łonie matki, a także w pierwszych latach życia dziecka. Jeśli chcemy się przed tym uchronić, dbajmy o dziąsła – w okresie ciąży, w dzieciństwie, przez całe życie. Beztroskie dzieciństwo nie musi być bezmyślne. Lekceważąc stan naszych dziąseł możemy nie powitać dorosłości pełnym uśmiechem.Niestety, paradontoza nie jest chorobą tak znaną jak próchnica.Niewiele mówi się o chorobach przyzębia, wśród których górują choroby dziąseł.

Choroby dziąseł i serce, czyli perio-cardio

Najnowsze badania południowokoreańskich naukowców udowadniają, że zła higiena jamy ustnej może prowadzić do nadciśnienia. Amerykańska Akademia Periodontologii bije na alarm, że to najwyższy czas, aby wziąć nitkę w swoje ręce i zadbać o dziąsła.
Do tej pory wśród czynników ryzyka nadciśnienia wymieniano palenie papierosów, niewłaściwą dietę, alkohol, otyłość, stres, a także brak ruchu – teraz do tej czarnej listy dołącza także słaba higiena jamy ustnej.

Próchnica: najczęstsza choroba zębów u dzieci

Próchnica to najczęstsza choroba zębów występująca u dzieci. Powoduje ją nie tylko zła higiena jamy ustnej, jedzenie słodyczy oraz picie gazowanych i słodkich napojów. Na jej rozwój wpływa też m.in. niedobór witaminy D w okresie ciąży.

Stomatolodzy apelują, by nie bagatelizować próchnicy mleczaków, gdyż ma duży wpływ na uzębienie oraz zdrowie całego organizmu dziecka w przyszłości.

Pracodawcy wolą osoby z białymi zębami

Osoby z białymi, zdrowo wyglądającymi zębami mają większe szanse na lepszą pracę – wynika z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii.

Wybielanie zębów jest tak samo popularne jak zabiegi odmładzające. Większym powodzeniem cieszy się jedynie botoks. Śnieżnobiały uśmiech kojarzy się bowiem ze zdrowiem i młodością.

Podczas symulowanych rozmów kwalifikacyjnych, jakie zorganizował producent pasków wybielających, okazało się, że aż 58 proc. osób mających białe zęby znalazłoby pracę, a 53 proc. miałoby szansę na wyższą pensję.

Wypełnienia amalgamatowe szkodliwe dla zdrowia

Rtęć, która jest jednym ze składników wypełnień amalgamatowych starej generacji, może być przyczyną wielu poważnych chorób, m.in. autoimmunologicznych i neurodegeneracyjnych, jak choroba Parkinsona czy Alzheimera.

W Polsce amalgamat wycofano z użycia kilka lat temu. Trudno jednak określić, ilu Polaków ma do tej pory w zębach toksyczne wypełnienia. Wiadomo tylko, że skala problemu jest ogromna.

Stomatologiczny wzór na cukrzycę

Istnieje związek pomiędzy liczbą ubytków, średnią głębokością kieszonek przyzębnych, średnią utratą przyczepu łącznotkankowego a prawdopodobieństwem występowania cukrzycy – potwierdziły to liczne badania. Ira Lamster z College of Dental Medicine w Columbia University opracował natomiast wzór, który w prosty sposób pozwala określić, kto jest szczególnie zagrożony cukrzycą.

Kolczyk w języku? Uważaj na zęby!

**Modna wśród młodych ludzi ozdoba jest zagrożeniem dla ich zębów – alarmują stomatolodzy.**

Ponad 70 proc. osób posiadających kolczyki w brodzie lub w języku prędzej czy później – z uszkodzonymi zębami – trafia do dentysty. Najczęściej zęby niszczymy sobie nieświadomie podczas snu lub podczas zabawy kolczykiem. „Ofiarami” kolczyków są najczęściej dziewczęta poniżej 18. roku życia. Stanowią one aż 90 proc. wszystkich przypadków uszkodzenia zębów i szkliwa przez kolczyk.

Ozdoba, która niszczy zęby?

Tragiczne skutki niemycia zębów

Szwedzcy naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, że nieprawidłowa higiena jamy ustnej poważnie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory.

Wyniki opublikowano w czasopiśmie „British Medical Journal”. Do takich wniosków naukowcy doszli po przeprowadzeniu w Sztokholmie badań obserwacyjnych. Objęły one prawie 1400 losowo wybranych osób – dorosłych mieszkańców stolicy Szwecji. Obserwowano ich przez 24 lata (1985-2009). W tym czasie, spośród obserwowanych, na nowotwory zmarło 58 osób. 35,6 proc. z nich stanowiły kobiety.

Choroby przyzębia mają wpływ na serce

Choroby przyzębia mają wpływ na serce

Przyczyną stanu zapalnego tkanek przyzębia są bakterie, które znajdują się w płytce poddziąsłowej kieszonki przyzębnej. Mogą one dostawać się do krwiobiegu oraz oddziaływać na komórki immunologicznie kompetentne, które uwalniają cytokiny prozapalne, co może przyczynić się do destabilizacji blaszki miażdżycowej i powodować zawał mięśnia sercowego czy udar mózgu. Oczywiście to bardzo skrócona wersja wydarzeń.

Słodki sposób na próchnicę

Likorycydyna i likoryzoflawan A – substancje znajdujące się w korzeniach lukrecji – silnie hamują rozwój dwóch rodzajów bakterii bytujących w jamie ustnej, które są odpowiedzialne za powstawanie próchnicy oraz paradontozy.

Do takich wniosków doszedł zespół naukowców z Kanady, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Lukrecja powszechnie jest stosowana np. w chińskiej medycynie ludowej oraz przy produkcji słodyczy. Zawiera w sobie glicyryzynę, związek, który jest słodszy niż cukier.

Rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość

Na Politechnice Warszawskiej powstaje nowatorski materiał stomatologiczny, który umożliwi odbudowę uzębienia nawet wówczas, kiedy występują znaczne ubytki lub zaniki kości. Zbyt mała objętość kości własnej pacjenta często jest dużą przeszkodą podczas wszczepiania implantu.

Materiał, którego pomysłodawczynią jest Mariola Kucharska, doktorantka PW, można będzie wstrzyknąć do zębodołu. Będzie on stanowił następnie podłoże do rozwoju kości i pozwalał w ten sposób na uzupełnienie jej objętości.

Polacy boją się dentystów

Główną przyczyną strachu przed wizytą u dentysty jest ból – tak wskazało aż 60 proc. uczestników ankiety „Dentofobia – strach przed dentystą”, przeprowadzonej w Polsce na ponad 3,5 tys. respondentów przez portal Dentysta.eu. Dla 36 proc. największym powodem do strachu jest „nieodpowiednie podejście lekarza”, a dla jednej piątej to „poczucie bezsilności”.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH