awokado

Chcesz mieć piękny uśmiech? Wybieraj zielone produkty!

Nasi praprzodkowie mieli mocne i silne zęby, nie tylko dlatego, że rozszarpywali nimi mięso, ale również częściej niż współczesny człowiek żywili się… roślinami i warzywami. Im bardziej zielone i chrupiące, tym zdrowsze dla zębów!

Jarmuż

Jeśli chcesz rzadziej odwiedzać dentystę, postaw na zielone warzywa liściaste w diecie np. jarmuż. To jedno z najbardziej hipsterskich warzyw to obok szpinaku znakomite roślinne źródło m.in.

lek. stom. Marcin Kopeć

Mity związane z pastą do zębów

Pasta do zębów to niezbędnik w trosce o zdrowy i piękny uśmiech. Na jej temat krąży jednak wiele sprzecznych informacji. Czy fluor jest szkodliwy? Rzeczywiście wybiela zęby? A co z pastami eko?

Mit nr 1. Wszystkie pasty do zębów są takie same.

Fakty: Nie można generalizować. Nie wszystkie pasty do zębów zawierają choćby fluor,

próchnica

Próchnica niszczy nie tylko zęby

Próchnica to najpowszechniejsza choroba zębów. Jak alarmują lekarze dentyści z Naczelnej Rady Lekarskiej blisko 100% czterdziestolatków cierpi na to schorzenie. Wielu z nich wciąż odwleka wizytę u dentysty.

Jama ustna to integralna część organizmu, która stanowi bramę do jego dalszych struktur. Choroby przyzębia są źródłem niezliczonej ilości bakterii, które bez problemu mogą przedostać się do krwioobiegu i doprowadzić do rozwoju wielu chorób.

nieświeży oddech

Problem nieświeżego oddechu

Ponad 40% Polaków przynajmniej raz zrezygnowało z jakiejś znajomości z powodu nieświeżego oddechu rozmówcy. Unikanie dialogu na temat tego problemu, nie jest dobrym rozwiązaniem. Uświadomienie sobie przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust nie tylko poprawi relacje z otoczeniem, ale może pozwolić uniknąć wielu poważnych chorób.

Pierwszym krokiem w drodze do zdrowej jamy ustnej jest uświadomienie sobie zaistniałego problemu.

Jak wybielić zęby?

Przebarwienia na zębach przybierają na sile wraz z wiekiem, ale również na skutek naszych złych nawyków. Jak zachować biały uśmiech na dłużej?

Kolor zębów zależy nie tylko od nawyków, ale również genów. To jaki kolor będzie miała zębina odpowiedzialna za odcień zęba, to kwestia genetyki. Wtedy sprawdzą się tylko profesjonalne metody stosowane u dentysty.

Objawy recesji dziąseł

W większości zwracamy uwagę tylko na stan zębów. Czy nie ma próchnicy?Czy są równe i białe? Równie ważna jest tkanka okalająca ząb, czyli przyzębie. Pierwsze sygnały to nadwrażliwość zębów, a także widoczne obniżenie linii dziąseł. Recesja dziąseł, bo tak fachowo nazywa się ta dolegliwość, ma kilka przyczyn. Jak zapobiegać i leczyć recesję dziąseł?

Jeśli zaobserwujemy,

Jak się pozbyć halitozy?

Halitoza, przypadłość objawiająca się nieprzyjemnym zapachem z ust. Może skutecznie pokrzyżować życie towarzyskie, uczuciowe, a nawet stać się źródłem kompleksów i zaburzeń lękowych. Szacuje się, że problem dotyczy nawet 1 na 4 osoby. Tymczasem z halitozą można dziś skutecznie walczyć.

Rada 1: Lecz schorzenia

Z nieprzyjemnym zapachem można jednak skutecznie walczyć.

Co kolor języka mówi o zdrowiu?

Język jest niezbędny do mówienia, jedzenia czy odczuwania smaku. Co więcej, jego wygląd np. kolor czy obecność nalotów może wiele powiedzieć o twoim zdrowiu.

Język to nie jeden mięsień, ale konglomerat wielu oddzielnych mięśni, które się przeplatają tworząc strukturę podobną do macek ośmiornicy czy trąby słonia. Dlatego język jest jak wielofunkcyjne narzędzie, jest elastyczny,

Czeka nas ruch anty-kanałowy?

Środowisko medyczne od lat zmaga się z ruchem antyszczepionkowym, który przyczynia się do znaczącego wzrostu zachorowań na dawno zapomniane choroby zakaźne. Czy teraz będzie musiało zmagać się także z ruchem sprzeciwiającym się leczeniu kanałowemu zębów? Problem narasta – alarmują dentyści.

Na całym świecie, także w Polsce, rosną w siłę ruchy negujące nowoczesną stomatologię.

7 powodów, dla których nie należy ignorować krzywych zębów

Nierówne zęby to coś więcej niż tylko kwestia estetyki. Ma to wpływ na wiele innych aspektów m.in. zdrowotnych, z których możesz nie zdawać sobie sprawy! Dlaczego prosty zgryz jest tak istotny?

Dokładna higiena jamy ustnej u osób z nieprawidłowym zgryzem to wyzwanie. Wady takie jak np. stłoczenia zębów powodują, że trudniej dotrzeć szczoteczką,

Czy przepracowanie może mieć wpływ na jamę ustną?

Niestety, wiele osób każdego dnia jest narażonych na sytuacje stresujące. Najczęściej są one spowodowane pracą, ale także życie prywatne i rodzinne nas nie oszczędza. Permanentny stres jest szkodliwy dla naszego zdrowia, także dla … jamy ustnej!

Dzisiejsze tempo życia wymaga od nas ciągłej koncentracji i mobilizacji przy wykonywanych zadaniach. Mnogość obowiązków odbija się na naszym zdrowiu.

Niebezpieczny amalgamat

Rtęci nie znajdziemy już w termometrach ale nadal możemy znaleźć ją w naszych zębach.

Amalgamaty są jednym ze sposobów zabezpieczenia ubytków próchnicowych. Wypełnienia amalgamatowe mają ostatecznie zniknąć z gabinetów do 2030 roku. Z uwagi na ich szkodliwość warto rozważyć jak najszybsze usunięcie takich wypełnień. Należy jednak zrobić to bezpiecznie.

lek. stom.

Higiena jamy ustnej w pracy

Dbanie o higienę jamy ustnej wydaje się proste, jednak popełniamy wiele błędów w codziennej profilaktyce. Nie zdajemy sobie zwłaszcza sprawy, że godziny spędzone w pracy również destrukcyjnie wpływają na stan jamy ustnej. Szczególnie gdy mamy nawyki, które nie służą naszym zębom.

Jednym z najczęstszych niekontrolowanych nawyków w pracy jest podpieranie brody rękami. Ten pozornie nic nieznaczący odruch powoduje mocniejsze zaciskanie zębów,

W jakiej kondycji są zęby dzieci w Polsce?

Według danych Zakładu Stomatologii Dziecięcej WUM, z próchnicą zmaga się 89% 7-latków i prawie 94% 18-latków.

Dane dotyczące stanu zdrowia zębów wśród polskich dzieci są alarmujące. Szczególnie zaniedbane są mleczaki. Wyniki badań epidemiologicznych pokazują, że z próchnicą zmaga się blisko 77% 5-latków i 89% 7-latków. Niestety, w społeczeństwie wciąż krąży mit, że skoro zęby mleczne wypadają,

Zęby barometrem zdrowia

Bakterie wywołujące próchnicę sieją spustoszenie w całym organizmie. Zmiany skórne, problemy z oczami, choroby serca, nerek czy stawów mogą być spowodowane ogniskami zapalnymi w jamie ustnej. Zaniedbane zęby prowadzą do rozwoju groźnych schorzeń. Niektóre z nich mogą powodować zagrożenie dla życia, rzadko jednak zdajemy sobie z tego sprawę.

Mocne i zdrowe dziąsła – jak o nie dbać?

Myśląc o zdrowej jamie ustnej najczęściej bierzemy pod uwagę zęby. Nie powinniśmy zapominać również o dziąsłach. Jak o nie dbać i co powinno nas zaniepokoić, jeżeli chodzi o ich stan?

Choroby dziąseł często zaczynają się bardzo niewinnie, przez co łatwo zignorować ich pierwsze objawy. Niestety zaniedbanie tej części jamy ustnej może przysporzyć wielu problemów w przyszłości Może dojść do zapalenia dziąseł czy przyzębia.

Zdrowe zęby dla dojrzałych

Sposób na piękne i mocne zęby dla dojrzałych

W Polsce, 8 maja tego roku po raz pierwszy wszczepiono implant będący repliką całego zęba. Jest to nowa alternatywa dla tradycyjnych implantów oraz trójpunktowych mostów dentystycznych. Nowy zabieg charakteryzuje się minimalną inwazyjnością, zredukowaniem ryzyka powikłań do minimum oraz natychmiastowym efektem estetycznym. Jest to z pewnością świetny i praktycznie bezbolesny sposób na piękne i zdrowe zęby dla dojrzałych. 

menu dla dzieci zdrowe dla zębów

Menu dla dzieci zdrowe dla zębów

Profilaktyka i przestrzeganie zasad higieny to podstawa dbania o zdrowy i piękny uśmiech, który jest naszą wizytówką. Trzeba to robić od najmniejszych lat, dlatego zaleca się rodzicom, by odpowiednio kontrolowały nawyki żywieniowe swoich pociech. Oto kilka ważnych zasad, które warto poznać, by pomóc stworzyć menu dla dzieci, które jest zdrowe dla ich zębów. 

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH