Hemoroidy – wstydliwy i powszechny problem

Hemoroidy to dość powszechna dolegliwość, która według badań dotyka nawet 70% osób powyżej 30. roku życia. Problem w tym, że choroba ta często uznawana jest za temat tabu i wielu pacjentów, zamiast zgłosić się do lekarza, próbuje leczenia powszechnie dostępnymi środkami. Takie podejście może jednak sprawić, że z czasem jedynym rozwiązaniem staje się zabieg chirurgiczny.

Chrapanie – nowe metody leczenia

Chrapanie jest objawem chorobowym, dźwiękowym odzwierciedleniem nadmiernej wibracji tkanek gardła podczas snu. Zazwyczaj związane jest z występowaniem zaburzeń przepływu powietrza i drożności górnych dróg oddechowych. Nie powinno być traktowane jako oznaka dobrego, fizjologicznego snu.

Chrapanie to często występująca dolegliwość, dotycząca około 1/3 populacji. Może być przyczyną złego samopoczucia i źródłem konfliktów z rodziną,

Odleżyny

Odleżyny są jednymi z trudniejszych do leczenia ran. Często powstają w ciągu kilku godzin, za to ich gojenie może trwać tygodniami.

Odleżyny (decubitus) to uszkodzenie skóry i tkanek podskórnych powstające na skutek niedokrwienia. Zaburzenia mikrokrążenia prowadzą do niedotlenienia, niedożywienia i martwicy tkanek. Rana jest zwykle dobrze odgraniczona od zdrowych tkanek, ale często wokół odleżyny toczy się proces zapalny.

Czynniki ryzyka

Jest wiele czynników sprzyjających powstaniu odleżyn. Najważniejszą i najczęstszą przyczyną jest hipokinezja.

Lęk przed stomią

87 proc. stomików odczuwa lęk przed stomią, a ponad połowa zmienia w związku z operacją swoje plany życiowe – wynika z raportu „Personel medyczny o komforcie życia stomików”, przeprowadzonego w ramach kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię”.

Brak dostępu do specjalistycznej wiedzy po opuszczeniu szpitala sprawia, że osoby ze stomią nie radzą sobie z problemami, co w konsekwencji prowadzi do izolacji ich od otoczenia. Aby zabieg oraz okres akceptacji stomii zakończyły się sukcesem, konieczna jest ścisła współpraca personelu medycznego pełniącego opiekę nad pacjentem.

Transfuzja krwi na odmłodzenie?

Białko, naturalnie występujące we krwi, może pomóc odmłodzić nasze ciało i mózg – twierdzą badacze z Uniwersytetów Harvarda i Stanforda.

Wspomniane białko to GDF11, którego stężenie np. we krwi młodych myszy jest znacznie większe, niż u starszych. Wcześniej ogłoszono, że białko to odmładza mięsień sercowy starych myszy, teraz okazuje się, że podobnie działa na ich mięśnie szkieletowe i mózg. Wystarczy przetoczyć krew.

W Polsce co godzinę ktoś traci nogę

W Polsce co godzinę ktoś traci nogę – alarmują chirurdzy naczyniowi. Rocznie w naszym kraju wykonywanych jest aż 9 tysięcy dużych amputacji (tj. wykonywanych powyżej stopy), a liczba ta z roku na rok rośnie.

Około 50 proc. amputacji wykonywanych jest z powodu miażdżycy zarostowej tętnic kończyn dolnych – dotyczy ona w większości mężczyzn palących papierosy. Drugą co do częstości grupą chorych zagrożonych amputacją są diabetycy. Szacuje się, że na miażdżycę w Polsce choruje ponad 1 mln osób, a na cukrzycę około 3 mln osób.

Mało inwazyjna metoda leczenia przepukliny

Mało inwazyjna metoda leczenia przepukliny – to projekt naukowców z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Dwoje naukowców z Zakładu Biomateriałów i Technologii Mikrobiologicznych ZUT: prof. Mirosława El Fray i doktorant Jędrzej Skrobot, opracowało *mało inwazyjną metodę leczenia przepuklin* i nowy materiał wykorzystywany do tego celu.

Metoda pozwala bez dużych cięć chirurgicznych umieścić materiał w ciele pacjenta i naprawić uszkodzoną tkankę. Pomysłodawcą nowej metody jest dr n. med. Labib Zair z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Cyfrowy symulator operacji

Surgery Touch – nowa aplikacja na iPada i iPhone`a – pozwala przyszłym chirurgom na bezdotykowe przejście przez wszystkie etapy operacji. Ten chirurgiczny symulator ma pomóc lekarzom-stażystom poznawać tajniki operacji i jeszcze lepiej przygotować ich do wykonywania operacji na żywych pacjentach.

Droga do przeszczepu twarzy

Droga do przeszczepu twarzy

W grudniu 2008 roku w Cleveland zespół chirurgów kierowany przez Polkę – prof. Marię Siemionow dokonał pierwszego pełnego przeszczepu twarzy. Było to wydarzenie przełomowe, a polska chirurg pojawiła się na pierwszych stronach gazet na całym świecie.

Maria Siemionow, z domu Maria Kusza, urodziła się 3 maja 1950 roku w Krotoszynie. W latach 1968-1974 studiowała na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Poznaniu. Tak wspomina swoje pierwsze kroki na studiach: „Ćwiczenia w prosektorium i studiowanie zwłok były tylko wstępem do anatomii, takim wymoczonym w formalinie przeglądem. Rzeczywista lekcja anatomii zaczyna się, kiedy młody chirurg myje się przed operacją z bardziej doświadczonym kolegą… taki jest początek prawdziwej nauki anatomii, bo nie jest nią sama wiedza o nazwach organów czy ich rozmieszczeniu, ale wiedza o oporze, jaki różne tkanki stanowią dla ostrzy i igieł.”

Operacje plastycznie nie zawsze upiększają

Według najnowszych badań, co piąta osoba, która poddała się operacji plastycznej jest niezadowolona ze swojego wyglądu.

Największym rozczarowaniem dla 20 proc. badanych są efekty, jakie daje lifting twarzy, plastyka brzucha, implanty piersi i liposukcja. Jednak plastyczne porażki to dopiero początek bolesnej drogi. Później ktoś musi naprawić błędy poprzedników, a to wiąże się z dużymi kosztami.

Blizna – problem pacjenta

Wytyczne Międzynarodowego Doradczego Zespołu Ekspertów ds. Leczenia Blizn z 2002 roku mówią, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Źle prowadzona blizna, która w odpowiednim czasie nie zastanie poddana leczeniu, może ulec nieprawidłowemu bliznowaceniu.

**Pacjenci nie są informowani o możliwości terapii blizn**

Zwolnić

Bezoperacyjne leczenie guzów mózgu metodą Gamma Knife refundowane przez NFZ

**Od 5 sierpnia 2011r. Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje leczenie guzów mózgu bezoperacyjną metodą radiochirurgii stereotaktycznej stosowaną w Centrum Gamma Knife Allenort w Warszawie. Dzięki temu wielu pacjentów uniknie klasycznej operacji neurochirurgicznej, która wymaga otwarcia czaszki.**
Na świecie ponad 50 tysięcy pacjentów rocznie leczonych jest tą precyzyjna, bezpieczną i komfortową metodą. Od 5 sierpnia 2011r. dzięki kontraktowi, który Narodowy Fundusz Zdrowia podpisał z Centrum Radiochirurgii Allenort, metoda jest dostępna również dla pacjentów w Polsce.

Pół roku intensywnej pracy da Vinci

Już od pół roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu operuje robot da Vinci. Dotychczas przeprowadzono kilkanaście operacji w asyście urządzenia – wiele przy współpracy z uznanymi autorytetami z zagranicy. Jak wygląda obraz polskiej chirurgii po tym okresie czasu?

Robot chirurgiczny da Vinci to specjalistyczny system, zbudowany z konsoli sterowniczej, za pomocą której chirurg kieruje czterema interaktywnymi ramionami, wyposażonymi w narzędzia chirurgiczne i kamerę endoskopową.

Modnie być sobą!

Chirurgia plastyczna jest jedną z najstarszych gałęzi medycyny. Swoje pierwsze zastosowanie znalazła już w czasach starożytności, kiedy to wykonywano zabiegi odcinania poszczególnych narządów ciała w ramach stosowania kar cielesnych. Kolejne zabiegi miały zastosowanie podczas II wojny światowej. Podejmowano się wówczas zrekonstruowania elementów twarzy i ciała u żołnierzy poszkodowanych podczas walk na wojnie.

Najbardziej dynamiczny rozwój chirurgii plastycznej przypada jednak na wiek XIX i XX. Dziś chirurgia plastyczna staje się metodą pozbycia kompleksów.

Pierwsze łąkotki przygotowane w Polsce

**Już 27 października lekarze z Kliniki Chirurgii Endoskopowej w Żorach po raz pierwszy dokonają przeszczepu łąkotki stawu kolanowego z użyciem przeszczepów przygotowanych przez polski bank tkanek Homograft.**

Przygotowanie 20 łąkotek sfinansowano ze środków Ministerstwa Zdrowia w ramach realizacji programu Polgraft.

Operacja, której zostaną poddani dwaj młodzi mężczyźni, 17- i 19-latek, pozwoli im na powrót do pełnej sprawności i powstrzyma zwyrodnienie stawu. Brak łąkotki powoduje bowiem większe naciski na powierzchniach stawowych, co z kolei prowadzi do zmian zwyrodnieniowych.

Ćwicz z głową

Na oddziałach chirurgii urazowej ciągle przybywa pacjentów. Jak twierdzi dr. n. med. Jacek Kwarecki ze szpitala św. Anny w Warszawie, jest tego kilka powodów.

Po pierwsze, ogromnie szybki rozwój cywilizacyjny, pęd do motoryzacji, transportu i przemieszczania się ludzi powodują zwiększoną ekspozycję na urazy natury komunikacyjnej.

Uratowana dłoń

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu zrekonstruowali i przyszyli wyrwaną przez piłę tarczową dłoń 10-letniego chłopca spod Krosna.

Zabiegu rekonstrukcyjno-replantacyjnego – mimo przeciwwskazań związanych ze zmiażdżeniem i wyrwaniem części tkanek – podjęła się chirurg dziecięcy Anna
Chrapusta. Zabieg trwał prawie 11 godzin. Obecnie ręka chłopca jest już ukrwiona, Artur może poruszać uratowanymi czterema palcami.

Zabójcze biurko

Zbyt długie siedzenie za biurkiem może być niebezpieczne dla życia ze względu na powstawanie zakrzepów – informuje “New Zealand Medical Journal”.

Naukowcy z nowozelandzkiego Medical Research Institute zaobserwowali, że co trzeci pacjent przyjęty do szpitala z powodu zakrzepicy żył głębokich był pracownikiem biurowym, spędzającym przed komputerem długie godziny.

Gry dla chirurgów

Granie w gry wideo pomaga chirurgom udoskonalić umiejętności potrzebne do operacji, przede wszystkim zaś poprawia ich precyzję – informuje najnowszy numer “Archives of Surgery”.

Zaobserwowano wyraźny związek pomiędzy umiejętnością grania w gry wideo a precyzją chirurgów podczas operacji laparoskopowych.

Operacje laparoskopowe polegają na operowaniu instrumentami chirurgicznymi przez małe nacięcie – otwór w ciele. Ruchy chirurga obserwuje się na specjalnym monitorze.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH