Aspiryna poprawia wyniki operacji serca

Podawanie aspiryny przed operacją serca może być korzystne dla pacjenta – informuje pismo „Annals of Surgery”.

Jak wykazali specjaliści z Thomas Jefferson University oraz University of California Davis Medical Center (USA), u pacjentów, którym w ciągu pięciu dni poprzedzających operację podawano aspirynę, mniejsze jest ryzyko poważnych komplikacji, takich jak niewydolność nerek, długotrwały pobyt na oddziale intensywnej opieki medycznej czy nawet zgon (w ciągu 30 dni po operacji).

Zwolnić

Bezoperacyjne leczenie guzów mózgu metodą Gamma Knife refundowane przez NFZ

**Od 5 sierpnia 2011r. Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje leczenie guzów mózgu bezoperacyjną metodą radiochirurgii stereotaktycznej stosowaną w Centrum Gamma Knife Allenort w Warszawie. Dzięki temu wielu pacjentów uniknie klasycznej operacji neurochirurgicznej, która wymaga otwarcia czaszki.**
Na świecie ponad 50 tysięcy pacjentów rocznie leczonych jest tą precyzyjna, bezpieczną i komfortową metodą. Od 5 sierpnia 2011r. dzięki kontraktowi, który Narodowy Fundusz Zdrowia podpisał z Centrum Radiochirurgii Allenort, metoda jest dostępna również dla pacjentów w Polsce.

Pół roku intensywnej pracy da Vinci

Już od pół roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu operuje robot da Vinci. Dotychczas przeprowadzono kilkanaście operacji w asyście urządzenia – wiele przy współpracy z uznanymi autorytetami z zagranicy. Jak wygląda obraz polskiej chirurgii po tym okresie czasu?

Robot chirurgiczny da Vinci to specjalistyczny system, zbudowany z konsoli sterowniczej, za pomocą której chirurg kieruje czterema interaktywnymi ramionami, wyposażonymi w narzędzia chirurgiczne i kamerę endoskopową.

Zakażenia szpitalne w Polsce

Aż 5 do 10 osób ze 100 hospitalizowanych może nabawić się zakażenia podczas pobytu w polskim szpitalu. Bezpośrednie koszty leczenia chorych z zakażeniami szpitalnymi sięgają 800 mln złotych rocznie. Gdy weźmie się jeszcze pod uwagę koszty pośrednie, z których najbardziej dotkliwe to przedwczesne zgony, staje się jasne, że zainteresowanie oznaczające edukację i inwestycje finansowe w obszarze kontroli zakażeń szpitalnych powinno być naturalnym kierunkiem działania i rozwoju ochrony zdrowia.

Modnie być sobą!

Chirurgia plastyczna jest jedną z najstarszych gałęzi medycyny. Swoje pierwsze zastosowanie znalazła już w czasach starożytności, kiedy to wykonywano zabiegi odcinania poszczególnych narządów ciała w ramach stosowania kar cielesnych. Kolejne zabiegi miały zastosowanie podczas II wojny światowej. Podejmowano się wówczas zrekonstruowania elementów twarzy i ciała u żołnierzy poszkodowanych podczas walk na wojnie.

Najbardziej dynamiczny rozwój chirurgii plastycznej przypada jednak na wiek XIX i XX. Dziś chirurgia plastyczna staje się metodą pozbycia kompleksów.

Prywatne bloki

W niektórych szpitalach buduje się nowe bloki operacyjne. Dla lekarzy mających prywatne praktyki

Blok operacyjny w szpitalu miejskim w Bydgoszczy wzbudza zazdrość. Mamy najlepsze aparaty do znieczulania, zestawy laparoskopowe, aparaty rentgenowskie i nowoczesny stół operacyjny – wygodny dla pacjenta, bo nie powoduje odleżyn, i dla lekarza, bo pozwala dowolnie zmieniać poziom leżenia chorego – mówi reporterowi “Gazety Wyborczej” doktor Lech Piotrowski.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH