Pół roku intensywnej pracy da Vinci

Już od pół roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu operuje robot da Vinci. Dotychczas przeprowadzono kilkanaście operacji w asyście urządzenia – wiele przy współpracy z uznanymi autorytetami z zagranicy. Jak wygląda obraz polskiej chirurgii po tym okresie czasu?

Robot chirurgiczny da Vinci to specjalistyczny system, zbudowany z konsoli sterowniczej, za pomocą której chirurg kieruje czterema interaktywnymi ramionami, wyposażonymi w narzędzia chirurgiczne i kamerę endoskopową.

Nowa nadzieja w leczeniu raka płuc

**Crizotinib – nowy eksperymentalny lek będący w fazie badań klinicznych – zmniejszył guzy u 90 proc. pacjentów z nowotworem płuc.**

Do badania zaangażowano 80 ochotników, którzy byli w zaawansowanym stadium raka płuc, u niektórych z nich pojawiły się również przerzuty do mózgu. Testy zostały przeprowadzone na Uniwersytecie Medycyny w Seulu (Południowa Korea).

Udusić raka

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych opracowali nową metodę hamowania wzrostu guzów nowotworowych. Dzięki specjalnej substancji można zaburzyć prawidłowe ukrwienie guza i pozbawić go tlenu. Dwie prace dotyczące tej metody opublikowano na łamach najnowszego numeru pisma “Nature”.

Żeby nowotwór mógł rosnąć i rozwijać się w organizmie, potrzebuje własnej, stale rosnącej sieci naczyń krwionośnych, dzięki którym budujące go komórki są zaopatrywane w tlen i substancje odżywcze.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH