Terapia fotodynamiczna

Zastosowania kliniczne terapii fotodynamicznej

Terapia fotodynamiczna to prężnie rozwijająca się metoda leczenia zmian przednowotworowych oraz wczesnych postaci nowotworów. Jednak podstawowym problemem jest szerokie jej wdrożenie do standardów postępowania klinicznego.

Pierwsze próby kliniczne z wykorzystaniem substancji fotouczulających zostały podjęte w latach 60. XX wieku, po tym, jak Lipson i Baldes zastosowali porfiryny i światło ultrafioletowe do wywołania zjawiska fluorescencji. Z kolei „mieszanina” porfiryn, przygotowana przez Schwartza, która została nazwana „pochodnymi hematoporfiryn” (HpD), wykazywała większe powinowactwo do tkanek oraz silniejsze działanie fototoksyczne niż właściwe hematoporfiryny.

Składniki soi poprawiają skuteczność radioterapii

Zawarte w ziarnach soi składniki mogą zwiększyć skuteczność leczenia guzów płuca – informuje pismo „Radiotherapy and Oncology”.
Zespół prof. Gildy Hillman z Wayne State University (USA) wykazał wcześniej, że sojowe izoflawonoidy – naturalne, nietoksyczne składniki soi – zwiększają zdolność promieniowania jonizującego do niszczenia komórek nowotworowych, blokując mechanizmy naprawiające DNA oraz szlaki metaboliczne, które komórka nowotworowa wykorzystuje, aby przetrwać radioterapię.

Dzień Hakowicza

**Po raz pierwszy w Polsce młodzież wyszła na ulice i głośno powiedziała o profilaktyce chorób nowotworowych.**

4 lutego to nowe wydarzenie w kalendarzach uczestników programu edukacyjnego Mam Haka na Raka. Tego dnia po raz pierwszy na ulicach całej Polski młodzież realizowała szereg działań o charakterze edukacyjno-informacyjnym. Wszystko po to, by nagłośnić problematykę nowotworu płuca i podkreślić znaczenie wczesnej profilaktyki.

POChP – śmiertelna choroba palaczy

**Dziś obchodzimy Światowy Dzień POChP. Jego celem jest zwiększenie wiedzy na temat tej bardzo groźnej i powszechnej choroby, na którą cierpi już około 44 milionów Europejczyków.**

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest jednym z najczęstszych schorzeń w Polsce – według szacunków cierpi na nią już ok. 2 milionów Polaków (dotyka co dziesiątej osoby po 40. roku życia). Jest też jedną z najczęstszych – po chorobach układu krążenia, nowotworach i urazach – przyczyn zgonów. Co roku umiera z jej powodu ok. 15 tysięcy Polaków.

Wszystkiemu winne papierosy

Przyczyny i leczenie kaszlu

Przyczyny i leczenie kaszlu

Kaszel jest najczęstszym objawem chorób układu oddechowego, przez co stanowi jedną z głównych przyczyn zgłaszania się pacjentów do lekarza pierwszego kontaktu.

Nowa nadzieja w leczeniu raka płuc

**Crizotinib – nowy eksperymentalny lek będący w fazie badań klinicznych – zmniejszył guzy u 90 proc. pacjentów z nowotworem płuc.**

Do badania zaangażowano 80 ochotników, którzy byli w zaawansowanym stadium raka płuc, u niektórych z nich pojawiły się również przerzuty do mózgu. Testy zostały przeprowadzone na Uniwersytecie Medycyny w Seulu (Południowa Korea).

Przyczyny i leczenie astmy i POChP

Przyczyny i leczenie astmy i POChP

Czy astma jest podłożem dla POChP?

Nie, to są dwie różne jednostki chorobowe, które łączy obturacja dróg oddechowych. W sensie klinicznym ich przebieg jest podobny, ale etiologia jest odmienna. Nie można więc mówić, że jedno warunkuje drugie.
Astma oskrzelowa to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych, która często zaczyna się już w życiu płodowym. U osób z genetyczną predyspozycją do atopii zmiany zapalane wywołują nadreaktywność oskrzeli, która przejawia się powtarzającymi się epizodami duszności, kaszlu, świstów, zwłaszcza w nocy lub nad ranem. Objawom tym często towarzyszy zmienne ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe, cofające się całkowicie lub częściowo pod wpływem leków bądź spontanicznie. Na częstość występowania astmy wpływa środowisko, w którym żyjemy.

Rak nie wyrok

W ostatnich latach wyraźnie spadła w Polsce zarówno zachorowalność, jak i umieralność mężczyzn na raka płuca. Jednak kobiety palą coraz więcej i chorują na raka płuc coraz częściej – liczba zgonów z jego powodu (5212) dorównała już liczbie zgonów z powodu raka piersi (5108).

Zachorowań na raka piersi jest coraz więcej, jednak zgonów z tego powodu wciąż tyle samo – dzięki lepszej diagnostyce i leczeniu. Typowo dla krajów rozwiniętych, wyraźnie maleje liczba zachorowań i zgonów z powodu raka żołądka.

Najwięcej palą i umierają

Najwięcej kobiet i mężczyzn choruje na raka płuc w województwie zachodniopomorskim – alarmują lekarze. Na 100 mieszkańców, którzy zachorują na nowotwór płuc, umiera dziś tam 16 kobiet i 34 mężczyzn. W statystykach zgonów daje to niechlubne pierwsze i drugie miejsce w Polsce.

“Główna przyczyna, to palenie papierosów” – komentuje w “Głosie Szczecińskim” wyniki badań Małgorzata Foszczyńska-Kłoda, wojewódzki konsultant onkologii klinicznej. “U nas jest najwięcej palaczy, a przede wszystkim palaczek, w Polsce” – dodaje.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH