Kiedy bolą zatoki

Kiedy bolą zatoki

Zapalenia zatok nie należy bagatelizować. Najlepiej od razu leczyć pierwsze objawy choroby. Bo zlekceważone, mogą doprowadzić do poważnych powikłań albo zamienić się w stan przewlekły.

Zatoki przynosowe stanowią bardzo ważny element górnych dróg oddechowych. Są one ściśle powiązane z jamą nosa – zarówno anatomicznie, jak i funkcjonalnie. Dlatego wszystkie procesy chorobowe dotyczące nosa (infekcyjne – np. przeziębienie, i nieinfekcyjne – np. alergia wziewna) w mniejszym lub większym stopniu oddziałują na zatoki. Doprowadzają w ich obrębie do patologii. Z kolei lokalizacja zatok w obrębie czaszki decyduje o rozmieszczeniu i charakterze dolegliwości związanych z ich schorzeniami.

Zapalenie ucha środkowego

Zapalenie ucha środkowego i wewnętrznego powoduje wiele cierpienia, grozi też powikłaniami. Dlatego chore dziecko powinien jak najszybciej obejrzeć lekarz. Zapalenie ucha środkowego jest niezwykle częste u niemowląt i małych dzieci. Choroba nie ma żadnego związku z zamoczeniem lub zalaniem uszu, ale ze szczególną budową trąbki Eustachiusza młodego organizmu. Trąbka Eustachiusza u dzieci jest krótsza i leży bardziej poziomo niż u dorosłych. W związku z tym choroba szerzy się drogą wstępującą z górnych dróg oddechowych. Może być więc następstwem infekcji objawiających się katarem czy kaszlem.

WHO ostrzega Europę przed odrą

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała za pośrednictwem swojego Biura Regionalnego dla Europy w Kopenhadze o wzroście przypadków zachorowań na odrę w Europie i ponagliła kraje regionu do rozszerzenia programów szczepień.

„Odra nie jest nieszkodliwą infekcją, jak niektórzy zdają się uważać, i tam gdzie możemy zapobiec chorobie i śmierci, powinniśmy to robić” ‒ powiedziała dyrektorka regionalna WHO dla Europy Zsuzsanna Jakab.

Zatrzymać epidemię przewlekłych chorób układu oddechowego

23 września br. w Warszawie odbywa się spotkanie Global Alliance Against Chronic Respiratory Diseases – inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia, powołanej w celu zahamowania narastającej epidemii przewlekłych chorób układu oddechowego. Eksperci z całego świata zjadą się do stolicy Polski, by wyznaczyć kierunki działań na najbliższe dwa lata. Narada GARD jest poprzedzona konferencją organizowaną w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Rząd Polski dostrzegł narastający problem i ustanowił go jednym z priorytetów zdrowotnych Polskiej Prezydencji w Radzie UE.

Kanna

Kanna, czyli Sceletium tortuosum

Afryka stanowi niezwykle bogate źródło nowych substancji leczniczych pochodzenia naturalnego. Roślina porastająca terytorium RPA, Sceletium tortuosum, jest jednym z najbardziej obiecujących organizmów występujących na tych terenach. Jest znana od kilku tysięcy lat, i mimo że naukowcy zainteresowali się nią już setki lat temu, dopiero teraz odkryto jej nowe zastosowania w medycynie i farmacji. Działanie antydepresyjne, psychostymulujące i przeciwastmatyczne to tylko niektóre z nich.

Słowa kluczowe: Sceletium tortuosum, kanna, środki odurzające, terapia uzależnień, terapia astmy.

POChP – śmiertelna choroba palaczy

**Dziś obchodzimy Światowy Dzień POChP. Jego celem jest zwiększenie wiedzy na temat tej bardzo groźnej i powszechnej choroby, na którą cierpi już około 44 milionów Europejczyków.**

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest jednym z najczęstszych schorzeń w Polsce – według szacunków cierpi na nią już ok. 2 milionów Polaków (dotyka co dziesiątej osoby po 40. roku życia). Jest też jedną z najczęstszych – po chorobach układu krążenia, nowotworach i urazach – przyczyn zgonów. Co roku umiera z jej powodu ok. 15 tysięcy Polaków.

Wszystkiemu winne papierosy

Wzajemne inicjacje (Astma

Wzajemne inicjacje (Astma, alergia, POChP, obturacyjne zapalenie górnych dróg oddechowych)

Astma, alergia, POChP, obturacyjne zapalenie górnych dróg oddechowych. Co jest czego przyczyną?
Wszystkie badania wskazują, że w naturalnym przebiegu tych chorób jedna inicjuje drugą. Na przykład, gdy u dzieci we wczesnym okresie występują pierwsze zmiany skórne o podłożu alergicznym, to później u większości z nich występują zmiany w postaci alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zatok przynosowych itp. Taka alergia z kolei aż ośmiokrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na astmę, a astma aż szesnastokrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na obturacyjną przewlekłą chorobę płuc po 50., 60. roku życia. Dziś astma i alergie są skutecznie leczone, a hospitalizacja z powodu astmy jest znacznie rzadsza niż kiedyś.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH