WHO ostrzega Europę przed odrą

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała za pośrednictwem swojego Biura Regionalnego dla Europy w Kopenhadze o wzroście przypadków zachorowań na odrę w Europie i ponagliła kraje regionu do rozszerzenia programów szczepień.

„Odra nie jest nieszkodliwą infekcją, jak niektórzy zdają się uważać, i tam gdzie możemy zapobiec chorobie i śmierci, powinniśmy to robić” ‒ powiedziała dyrektorka regionalna WHO dla Europy Zsuzsanna Jakab.

Organizacja jako jeden z celów dla regionu wyznaczyła całkowite wyeliminowanie odry do 2015 roku. Jednak tylko od stycznia do lipca tego roku na podległym WHO regionie europejskim zanotowano 26 tys. przypadków zachorowań na odrę. Większość z nich wystąpiła w krajach Europy Zachodniej, zwłaszcza we Francji (14 tys.).

Według danych WHO, w ubiegłym roku w Europie zmarło na odrę dziewięć osób, w tym siedem powyżej 10. roku życia.
Śmiertelnie groźne mogą być również skutki zachorowania. Pod koniec października w niemieckiej Nadrenii Północnej-Westfalii w wyniku powikłań po odrze przebytej w okresie niemowlęcym zmarła trzynastoletnia dziewczynka.

Szczególnie narażeni na zachorowanie, poza niemowlętami i dziećmi, są młodzi ludzie w wieku 15-29 lat. Zalecanym przez WHO środkiem zapobiegawczym jest przede wszystkim szczepienie młodych, którzy powinny otrzymać dwie dawki szczepionek.
Odra jest chorobą zakaźną wieku dziecięcego wywoływaną przez wirus odry. Rozwojowi choroby towarzyszą następujące objawy: ostry ból gardła, nieżyt błony śluzowej nosa i spojówek, stan zapalny górnych dróg oddechowych, suchy kaszel, wysoka gorączka. Charakterystyczne jest pojawienie się białawych przebarwień na błonie śluzowej policzków a także wysypki na ciele.
Zakażenie rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Zakaźność chorego pojawia się ok. 2 dni przed wystąpieniem objawów i utrzymuje się do 4 dni po pojawieniu się wysypki. Wirus jest obecny w wydzielinie z jamy nosowo-gardłowej, w łzach, moczu i krwi chorego. Przebycie zakażenia wirusem odry daje odporność na tę chorobę na całe życie.

(Źródło: sluzbazdrowia.com.pl)

4.3/5 - (182 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

[modalsurvey id="1985322554" style="flat"]

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH