szczepienia

Czy lekarze popierają szczepienia?

Szczepią innych, ale czy szczepią siebie i swoje dzieci? Czy uważają, że szczepienia są bezpieczne oraz ważne dla zdrowia publicznego? Tak! Co więcej, chcą powiedzieć wszystkim, że nie ma powodu, aby bać się ukłucia.

Dlatego znani, szanowani i lubiani lekarze postanowili nagrać audiobooka dla dzieci „Przygody Dzielnego Niedźwiadka Szczepana”, dzięki któremu najmłodsi mogą dowiedzieć się,

Zadbaj o ochronę przed kleszczowym zapaleniem mózgu

Kleszczowe zapalenie mózgu to ostra choroba wirusowa, która często wiąże się z powikłaniami neurologicznymi. Zbliżające się lato doprowadzi do kolejnego wyrzutu kleszczy w polskich lasach, co niewątpliwie wiązać się będzie z kolejnymi zachorowaniami na kleszczowe zapalenie mózgu.

Kleszczowe zapalenie mózgu jest chorobą wirusową, która jest przenoszona przez kleszcze. Przenoszą one mnóstwo innych wirusów i bakterii,

Wyprzedź meningokoki!

Ruszyła kolejna edycja kampanii edukacyjnej „Wyprzedź meningokoki! Liczy się czas”. Drugi, nowy człon jej nazwy nawiązuje do niezwykle szybkiego przebiegu choroby wywoływanej przez meningokoki i wynikającej z tego potrzeby błyskawicznej reakcji na zagrożenie.

Meningokoki przenoszą się z człowieka na człowieka drogą kropelkową (kaszel, kichanie), korzystanie ze wspólnych sztućców albo dzielenie się jedzeniem. W efekcie może dojść do rozwoju inwazyjnej choroby meningokokowej.

Wirus grypy atakuje!

Sezon grypowy w pełni i już odnotowano 1 950 958 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Hospitalizacji wymagało aż 5 151 chorych. Odnotowano już pierwszy zgon z powodu grypy w tym roku.

Grypa jest bardzo groźną chorobą wirusową. Na powikłania pogrypowe szczególnie narażone są osoby z grup ryzyka. Należą do nich przewlekle leczący się z powodu chorób układu oddechowego,

PZU Zdrowie uruchomiło nową placówkę medyczną w Warszawie przy ul. Puławskiej 145

PZU Zdrowie jest jednym z kluczowych operatorów medycznych w Polsce.

Obsługuje pacjentów posiadających produkty zdrowotne PZU (ubezpieczenia, abonamenty, medycynę pracy), jak również chcących kupić usługi indywidualnie i pacjentów NFZ. Oprócz współpracy z ponad 2100 placówkami partnerskimi w 500 miastach w Polsce, PZU Zdrowie buduje własną sieć, która liczy już 63 placówki. Miesięcznie umawia ponad 100 tysięcy wizyt lekarskich.

Paweł Kruś

Szczepienia? Też mam wątpliwości

Na poczatku pazdziernika Sejm rozpoczał prace nad obywatelskim projektem ustawy, wprowadzajacej dobrowolnosc szczepien ochronnych.

– Sto dwadzieścia tysięcy podpisów pod projektem, to wyraz lęku Polaków o bezpieczeństwo szczepień ochronnych – mówił w trakcie debaty poseł PiS Krzysztof Ostrowski. Podkreślił, że to doskonała okazja do dyskusji o racjonalności polskiego programu szczepień.

Bo przecież muszą być w nim elementy,

Aplikacja Szczepienia

Aplikacja, która przypomni o szczepieniu

Szczepienia to bardzo ważna metoda profilaktyki zdrowotnej – chronią one przed wieloma groźnymi chorobami. W Polsce kalendarz szczepień, szczególnie dla małych dzieci, jest bardzo rozbudowany, nietrudno więc zapomnieć o zaszczepieniu swojej pociechy. Z pomocą przychodzi aplikacja “Szczepienia”. Przypadnie ona do gustu szczególnie osobom, które nie mają pamięci do dat i nie lubią papierowej dokumentacji.

Meningokoki - jak zapobiegać sepsie

Uchroń dziecko przed sepsą! Niebezpieczne meningokoki

Media co pewien czas informują o kolejnym przypadku sepsy i związanymi z tym, często dramatycznymi konsekwencjami. Czy na pewno wiesz, czym tak naprawdę jest sepsa? Jakie są jej objawy i skutki? W jaki sposób meningokoki są w stanie wywołać sepsę? Jak się przed tym uchronić? Przed Światowym Dniem Sepsy, który będziemy obchodzić już 13 września,

lekarze przeciw grypie

Lekarze szczepią się przeciw grypie

Przeciw grypie w poprzednim sezonie zaszczepiło się zaledwie 3,4%. W związku z tym eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zainicjowali nowy projekt pod nazwą „Lekarze przeciw grypie”. Mając na uwadze, że pracownicy służby zdrowia są głównym źródłem informacji, co przekłada się na efektywność profilaktyki grypy, postanowiono zawalczyć o zdrowie pacjentów. Ci chętniej poddają się szczepieniom, jeśli są rekomendowane przez osoby,

Szczepionki na grypę mniej skuteczne niż sądzono

Choć szczepionki przeciwko grypie nie są tak skuteczne, jak wcześniej sądzono, wciąż zapewniają najlepszą dostępną ochronę w okresie zwiększonej zachorowalności – czytamy w artykule opublikowanym na łamach pisma medycznego „Lancet”.

Naukowcy oszacowali, że skuteczność szczepionek na grypę u dorosłych w wieku od 18 do 65 lat wynosi 59 proc. Nie ma natomiast rzetelnych danych, które pozwoliłyby ustalić ich skuteczność w przypadku osób po 65. roku życia. Swoje wnioski autorzy raportu opierają na metaanalizie 31 badań dotyczących szczepionek przeciwgrypowych.

Szczepionka przeciw HPV

Szczepionka przeciw HPV

Szczepionka przeciw HPV jest refundowana częściowo lub całkowicie już w ponad 30 krajach. W Polsce Agencja Ochrony Technologii Medycznych wydała rekomendację, by ze środków publicznych nie finansować tych szczepień. Czy inwestowanie w tę metodę prewencji raka naprawdę się nie opłaca?

Choroby zakaźne atakują młodzież

W Polsce brakuje lekarzy specjalizujących się w leczeniu młodzieży między 14. a 19. rokiem życia. Taka sytuacja może niekorzystnie odbić się na zdrowiu całej tej grupy wiekowej – uważa prof. Teresa Jackowska, wiceprzewodnicząca Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Zwraca ona uwagę na to, że nastolatkowie często nie są już objęci opieką pediatryczną, a interniści nie zawsze potrafią dostrzec specyfikę problemów zdrowotnych i emocjonalnych w okresie dorastania. Brak odpowiedniej opieki lekarskiej może być jedną z przyczyn większej podatności nastolatków na choroby zakaźne.

HCV – wirus  szerzący  epidemię

HCV – wirus szerzący epidemię (zapalenie wątroby)

Na świecie żyje około 170 milionów osób zakażonych wirusem HCV. Co roku przybywa 3-4 miliony nowych zakażonych.
Według Polskiej Grupy Ekspertów HCV w Polsce wirusem HCV jest zakażonych ponad 700 tys. osób, a dotychczas zdiagnozowanych zostało około 50 tys. Oznacza to, że około 95 proc. nosicieli nie jest tego świadomych i może przekazywać wirusa innym. Średni czas trwania zakażenia HCV, od momentu wniknięcia wirusa do organizmu do wystąpienia poważnych tego konsekwencji zdrowotnych, wynosi od 5 do 35 lat. We wczesnym okresie zakażenie wirusem HCV ujawnia się wyjątkowo, stąd bez badań przesiewowych znakomita większość zakażonych dowie się o chorobie dopiero na etapie marskości wątroby, kiedy leczenie farmakologiczne jest ograniczone. WHO uznała zakażenie HCV za jedno z najgroźniejszych światowych zagrożeń epidemiologicznych oprócz malarii, gruźlicy i AIDS.

Nowy kalendarz szczepień

Od nowego roku będzie obowiązywał ogłoszony pod koniec listopada nowy kalendarz szczepień obowiązkowych. W kalendarzu znajdą się dodatkowe obowiązkowe szczepienia przeciw pneumokokom, ospie wietrznej oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Dotyczyć one będą ściśle określonej grupy noworodków i niemowląt. Na pneumokoki zaszczepione zostaną wszystkie wcześniaki urodzone po 30. września 2011 r. oraz dzieci do 5. roku życia z przewlekłymi chorobami serca, nerek, płuc, śledziony, cukrzycą bądź innymi zaburzeniami metabolicznymi.

Potrzebna ścisła współpraca

Rak szyjki macicy – potrzebna ścisła współpraca

Rak szyjki macicy to bodaj jedyny dzisiaj nowotwór, w walce z którym skuteczna profilaktyka i wykorzystanie dostępnych narzędzi (testy cytologiczne, badania DNA, szczepienia HPV) może w praktyce doprowadzić do jego wyeliminowania. Mówiąc o tym, przytaczam tu zazwyczaj przykład walki z polio. Jeszcze nie tak dawno ta choroba zbierała obfite żniwo w postaci zgonów i trwałego kalectwa. Dziś, dzięki szczepieniom, problem choroby Heinego-Mediny zniknął.

Uratować życie kobiet

Uratować życie kobiet

W Polsce rocznie z powodu raka szyjki macicy umiera 2 tysiące kobiet. Niedawno powstała Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rsm. Jej celem jest zmiana tych niechlubnych statystyk.

Rak szyjki macicy to podstępna choroba. Pozostaje utajona przeciętnie od 3 do 10 lat. Jest drugą co do częstości przyczyną zgonów wśród kobiet. Co roku rak szyjki macicy zostaje rozpoznany u ponad miliona pacjentek
na świecie. W Polsce rocznie tę diagnozę słyszy prawie 3,5 tysiąca kobiet zgłaszających się do ginekologów. Niestety aż połowa z nich umiera.

Szczepienia ochronne

Szczepienia ochronne

Lista chorób zakaźnych, którym można zapobiegać poprzez szczepienia, stale się wydłuża. Część szczepień realizowana jest w ramach obowiązkowego kalendarza szczepień. Natomiast szczepienia zalecane poszerzają zakres ochrony dzieci i dorosłych.

Podstawą realizacji szczepień ochronnych w Polsce jest Program Szczepień Ochronnych (PSO). PSO na dany rok ogłasza Główny Inspektor Sanitarny w formie komunikatu w dzienniku urzędowym ministra zdrowia, w terminie do dnia 31 października poprzedniego roku. W PSO wymienione są szczepienia obowiązkowe dzieci i młodzieży według wieku (kalendarz szczepień), szczepienia obowiązkowe osób narażonych w sposób szczególny na zakażenie oraz szczepienia zalecane.

Grypa - Niebezpieczna infekcja

Grypa – Niebezpieczna infekcja

Grypa bardzo często jest bagatelizowana. Wydaje nam się, że to typowa infekcja wirusowa, która sama minie. Tymczasem ta choroba może być bardzo groźna dla zdrowia, a nawet życia. Każdego roku umiera do pięciu osób spośród tysiąca chorych na grypę. U starszych pacjentów – po 65. roku życia – śmiertelność z powodu tej infekcji wynosi aż 1 procent. Z kolei wśród chorych hospitalizowanych i leczonych z powodu grypy pandemicznej (i jej powikłań) odsetek zgonów waha się w granicach 7 proc. Przeżywa tylko co czwarty leczony na oddziale intensywnej opieki medycznej.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH