Szczepienia ochronne

Szczepienia ochronne

Lista chorób zakaźnych, którym można zapobiegać poprzez szczepienia, stale się wydłuża. Część szczepień realizowana jest w ramach obowiązkowego kalendarza szczepień. Natomiast szczepienia zalecane poszerzają zakres ochrony dzieci i dorosłych.

Podstawą realizacji szczepień ochronnych w Polsce jest Program Szczepień Ochronnych (PSO). PSO na dany rok ogłasza Główny Inspektor Sanitarny w formie komunikatu w dzienniku urzędowym ministra zdrowia, w terminie do dnia 31 października poprzedniego roku. W PSO wymienione są szczepienia obowiązkowe dzieci i młodzieży według wieku (kalendarz szczepień), szczepienia obowiązkowe osób narażonych w sposób szczególny na zakażenie oraz szczepienia zalecane.

Szczepienia obowiązkowe w Polsce

Szczepienia obowiązkowe w Polsce

Program szczepień ochronnych zawiera podział szczepień ze względu na sposób finansowania, wskazania oraz wykaz i terminy szczepień obowiązkowych oraz zalecanych. Podlega on corocznej aktualizacji, która musi być ogłoszona do 31 października roku poprzedzającego.

Choroby zakaźne wieku dziecięcego

Choroby zakaźne wieku dziecięcego

Sytuacja epidemiologiczna na świecie ulega dynamicznym zmianom – z jednej strony szczepienia modyfikują częstość występowania klasycznych chorób zakaźnych (np. różyczki), z drugiej zaś migracje ludności, nawyki higieniczne czy ryzykowne zachowania prowadzą do pojawiania się nowych chorób (np. AIDS).

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH