Szczepienia obowiązkowe w Polsce

Szczepienia obowiązkowe w Polsce

Program szczepień ochronnych zawiera podział szczepień ze względu na sposób finansowania, wskazania oraz wykaz i terminy szczepień obowiązkowych oraz zalecanych. Podlega on corocznej aktualizacji, która musi być ogłoszona do 31 października roku poprzedzającego.

My się grypy nie boimy

My się grypy nie boimy

Właśnie rozpoczął się kolejny sezon zwiększonej zachorowalności na grypę i zakażenia grypopodobne układu oddechowego. Warto wiedzieć, jakie zagrożenia niesie ta choroba, oraz w jaki sposób możemy się przed nią ochronić.

Nie wpadajmy w panikę (grypa)

Przeziębienie, tak jak grypa, to choroba wirusowa, ale wywołana przez inne mikroorganizmy. Różnica między przeziębieniem a grypą jest czasami niewielka, zwłaszcza gdy ta ostatnia przebiega łagodnie. Jednak u części chorych grypa sezonowa ma ciężki przebieg. Występuje wysoka gorączka, bardzo duże osłabienie, bóle mięśni i kości, uporczywy suchy kaszel, czasami zapalenie spojówek.
Grypa jest także inna pod względem ryzyka powikłań. Pogrypowe zapalenia ucha środkowego, zatok czy płuc nie są rzadkością, tymczasem po przeziębieniu zdarzają się niezmiernie rzadko.

Antybiotykoterapia

Antybiotykoterapia w zakażeniach układu oddechowego

W wyniku nadmiernego stosowania antybiotyków w zakażeniach układu oddechowego narasta problem lekooporności drobnoustrojów kolonizujących drogi oddechowe, jak również wywołujących ostre zakażenia. W ograniczeniu tego zjawiska może pomóc program racjonalnej antybiotykoterapii.

Grypa – warto się szczepić

Grypa jest chorobą, która może wywołać wiele powikłań, zwłaszcza w skrajnych grupach wiekowych (małe dzieci, osoby w podeszłym wieku), dlatego warto się przeciw niej zaszczepić. Kontrowersje związane z tym szczepieniem wynikają z różnego przebiegu tej choroby. Po prostu osoby, które przechodzą ją łagodnie, bagatelizują problem.

Szybkie testy

Już wkrótce idąc do lekarza będziemy mieli szansę na skuteczne leczenie. Postawienie właściwej diagnozy ułatwią szybkie testy krwi. Ich wyniki pomogą dobrać leki – podaje “Dziennik”.

Teraz aż połowa kuracji antybiotykowych jest chybiona. W efekcie prawie pół miliarda złotych z budżetu zostaje wyrzucona w błoto. Nic dziwnego, że resort zdrowia rozważa dofinansowanie szybkich testów.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH