Katar u dzieci

Katar

Katar jest jednym z częściej występujących schorzeń u dzieci i dorosłych. Najbardziej uciążliwy jest dla niemowląt, które nie potrafią same oczyścić sobie nosa.

Otitis media - Zapalenie ucha środkowego

Otitis media – Zapalenie ucha środkowego

Patient’s mom: Good morning, doctor. Mike has had a high fever for 3 days. He can’t sleep and has become disinterested in the breast the past couple of days. What’s more, he keeps crying, especially during nights.
Doctor: How old is the baby?
Patient’s mom: He’s 7 months old.
Doctor: What is his temperature?
Patient’s mom: 39 degrees.
Doctor: Have you noticed anything else? For example, does he have a running nose?
Patient’s mom: Oh, yes, he does.
Doctor: Undress Mike, please. Can he sit up for his own?
Patient’s mom: Yes, he can.

Czy katar trzeba leczyć?

Czy katar trzeba leczyć?

Katar, czyli nieżyt nosa, to zapalenie błony śluzowej nosa. Jest jedną z najpowszechniejszych dolegliwości chorobowych ‑ zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Należy do łagodnych schorzeń, ale nie powinniśmy go lekceważyć.

Nieżyt nosa charakteryzują następujące objawy: obecność nadmiernej wydzieliny w nosie, uczucie swędzenia, pieczenia lub zatkania nosa, częste kichanie, łzawienie oczu. Oprócz nich mogą pojawić się również: drapanie w gardle, kaszel, ból głowy, uczucie zatkania uszu, upośledzenie węchu i smaku.

Zapalenie ucha środkowego

Zapalenie ucha środkowego i wewnętrznego powoduje wiele cierpienia, grozi też powikłaniami. Dlatego chore dziecko powinien jak najszybciej obejrzeć lekarz. Zapalenie ucha środkowego jest niezwykle częste u niemowląt i małych dzieci. Choroba nie ma żadnego związku z zamoczeniem lub zalaniem uszu, ale ze szczególną budową trąbki Eustachiusza młodego organizmu. Trąbka Eustachiusza u dzieci jest krótsza i leży bardziej poziomo niż u dorosłych. W związku z tym choroba szerzy się drogą wstępującą z górnych dróg oddechowych. Może być więc następstwem infekcji objawiających się katarem czy kaszlem.

Palący problem - refluks

Palący problem – refluks

Choroba refluksowa dotyka 10-20 proc. populacji zachodniej; w samych Stanach Zjednoczonych cierpi na nią około 18,6 miliona ludzi. W populacji osób dorosłych, symptomy choroby refluksowej przynajmniej raz w tygodniu odczuwa 10-20 proc. chorych, natomiast 15-40 proc. osób minimum raz w miesiącu.

Gdy infekcje powracają

Gdy infekcje powracają

Dzieci chorują częściej niż dorośli, gdyż ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni ukształtowany. Organizm wyczerpany chorobami staje się jeszcze mniej odporny na zarazki, co sprawia, że dziecko po wyleczeniu jednej infekcji szybko łapie kolejną.

Pielęgnacja uszu

Pielęgnacja uszu (część 1)

Podstawowym sposobem czyszczenia uszu powinno być ich regularne przemywanie ciepłą wodą z mydłem. Jeśli nagromadzona woskowina utrudnia pacjentowi słyszenie, można mu polecić odpowiedni preparat.

My się grypy nie boimy

My się grypy nie boimy

Właśnie rozpoczął się kolejny sezon zwiększonej zachorowalności na grypę i zakażenia grypopodobne układu oddechowego. Warto wiedzieć, jakie zagrożenia niesie ta choroba, oraz w jaki sposób możemy się przed nią ochronić.

Gdy szumi w uchu

Studium przypadku – Gdy szumi w uchu

Do apteki zgłasza się kobieta, która Ma wrażenie, że traci słuch w prawym uchu. Skarży się na uczucie jego zatkania, ucisk i szum. Tym objawom towarzyszą ból i zawroty głowy. Kobieta jeszcze nie przyjmowała żadnych leków i nie była u lekarza. Jaka może być przyczyna tego schorzenia? Najprawdopodobniej w jej uchu tworzy się korek woskowinowy. Farmaceuta może w takim przypadku udzielić informacji oraz wskazać właściwą metodę leczenia, niemniej powinien położyć nacisk na konsultację z otolaryngologiem.

Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa

Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa

Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa (AZBŚN) jest chorobą, której przyczyną jest mediowana przez IgE reakcja atopowa w obrębie błony śluzowej nosa rozwijająca się po ekspozycji alergenowej.

Nos, zatoki, uszy

W okresie jesienno-zimowym występuje największa zachorowalność na zapalenia górnych dróg oddechowych i uszu, a ponieważ gardło, nos, zatoki i uszy są ze sobą połączone, procesy chorobowe przenoszą się z jednej okolicy na drugą. Aby ograniczyć skutki infekcji, niezbędna jest wiedza o jej objawach. Im wcześniej rozpoczniemy leczenie, tym przebieg choroby będzie krótszy i łagodniejszy.

Czy sulfonamidy odejdą do lamusa?

Wprowadzenie sulfonamidów do lecznictwa jest uważane za jedno z ważniejszych osiągnięć medycyny w XX wieku. Erę sulfonamidów zapoczątkowały prace niemieckiego patologa Gerharda Domagka. Pierwszym lekiem z tej grupy była sulfachryzoidyna, wprowadzona do lecznictwa w 1934 roku. Kilka lat później, za swoje badania, Domagk otrzymał Nagrodę Nobla.

Zapalenie ucha środkowego u dzieci

Ostre zapalenie ucha środkowego jest jedną znaj powszechniejszych chorób zapalnych u dzieci, najczęstszą przyczyną niedosłuchu w wieku dziecięcym i najczęstszym wskazaniem do antybiotykoterapii. Ze względu na ryzyko pojawienia się powikłań oraz na brak skutecznych metod zapobiegania uważa się je za jeden z najważniejszych problemów współczesnej laryngologii wieku dziecięcego.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH