Zgaga i nadkwaśność - przyczyny i leczenie

Zgaga i nadkwaśność – przyczyny i leczenie

Zgaga występuje okresowo nawet u 20 proc. populacji. Nadmiar pokarmu, mocna kawa, alkohol, papierosy oraz ostro przyprawione pokarmy pobudzające wydzielanie kwasu żołądkowego, to często lekceważone czynniki wywołujące zgagę. Jest ona objawem choroby refluksowej przełyku.

Nieświeży oddech

Nieświeży oddech

Przykry zapach z ust to problem, który – niestety – dotyczy wielu osób. Na pozór błahy, może w znaczący sposób wpływać na samopoczucie pacjenta, jego samoocenę i relacje z ludźmi. Nieświeży oddech może być sygnałem poważnych chorób, które toczą się w organizmie. Dlatego też powinniśmy poszukać przyczyny tej dolegliwości i w miarę możliwości spróbować ją zlikwidować. W celu poprawy zapachu oddechu, możemy polecać pacjentom rożne preparaty odświeżające, pamiętajmy jednak, że stanowią one jedynie środek doraźny i nie usuwają pierwotnej przyczyny.

Niestrawność i zgaga

Niestrawność i zgaga

Wiosną rozpoczyna się sezon rodzinnego grillowania. Niestety taki posiłek może skończyć się niestrawnością i zgagą. Poniżej kilka rad, jak szybko i skutecznie pozbyć się jej.

Palący problem - refluks

Palący problem – refluks

Choroba refluksowa dotyka 10-20 proc. populacji zachodniej; w samych Stanach Zjednoczonych cierpi na nią około 18,6 miliona ludzi. W populacji osób dorosłych, symptomy choroby refluksowej przynajmniej raz w tygodniu odczuwa 10-20 proc. chorych, natomiast 15-40 proc. osób minimum raz w miesiącu.

Zgaga i nadkwaśność

Zgaga i nadkwaśność

Nieregularny i stresujący tryb życia w połączeniu z niezdrową dietą negatywnie wpływają na zdrowie i powodują dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Najczęściej są to nadkwaśność żołądka i zgaga.

Przyczyny i leczenie kaszlu

Przyczyny i leczenie kaszlu

Kaszel jest najczęstszym objawem chorób układu oddechowego, przez co stanowi jedną z głównych przyczyn zgłaszania się pacjentów do lekarza pierwszego kontaktu.

Leki na nadkwasotę mogą uszkadzać kości

**Duże dawki leków znanych jako inhibitory pompy protonowej, stosowane w przypadku zgagi, refluksu żołądkowego oraz na wrzody żołądkowe, mogą uszkadzać kości nadgarstka, bioder oraz kręgosłupa – ostrzega Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA).**

Zdaniem uczonych leki zawierające esomeprazol, omeprazol, lanzoprazol, pantoprazol oraz rabeprazol powinny zawierać na opakowaniu ostrzeżenie o uszkadzaniu kości przez lek.

Kiedy pali i piecze

Kiedy pali i piecze

Po pysznym smażonym posiłku czujesz, że dopadła cię niestrawność – odbija ci się, odczuwasz pieczenie i ból w gardle. Przez męczące palenie w przełyku masz wrażenie, że za chwilę zaczniesz zionąć ogniem. Te nieprzyjemne objawy to zgaga. Podpowiemy ci, jak sobie z nią poradzić.

Halitoza – wstydliwy problem z ust

Halitoza to choroba i zmora życiowa wielu osób, zwłaszcza młodych i czynnych zawodowo. Nazwa „halitoza” jest najpopularniejsza, ale są jeszcze inne określenia, jak fetor ex ore, bad breath czy oral malodor – wszystkie mówią o brzydkim zapachu z jamy ustnej.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH