Kiedy bolą zatoki

Kiedy bolą zatoki

Zapalenia zatok nie należy bagatelizować. Najlepiej od razu leczyć pierwsze objawy choroby. Bo zlekceważone, mogą doprowadzić do poważnych powikłań albo zamienić się w stan przewlekły.

Zatoki przynosowe stanowią bardzo ważny element górnych dróg oddechowych. Są one ściśle powiązane z jamą nosa – zarówno anatomicznie, jak i funkcjonalnie. Dlatego wszystkie procesy chorobowe dotyczące nosa (infekcyjne – np. przeziębienie, i nieinfekcyjne – np. alergia wziewna) w mniejszym lub większym stopniu oddziałują na zatoki. Doprowadzają w ich obrębie do patologii. Z kolei lokalizacja zatok w obrębie czaszki decyduje o rozmieszczeniu i charakterze dolegliwości związanych z ich schorzeniami.

Zatkany nos

Zatkany nos

Często zapominamy, jak ważne dla naszego komfortu i zdrowia jest prawidłowe oddychanie przez nos. Problemy z oddychaniem z powodu nieżytu nosa o różnej etiologii dotyczą znacznej części naszej populacji.
Żyjąc w ciągłym pośpiechu, w coraz bardziej zanieczyszczonym środowisku (dotyczy to zwłaszcza miast) często nie mamy czasu zająć się problemami zdrowotnymi lub problemy te bagatelizujemy. Brzmi to jak truizm, ale takie są fakty.

Gardłowe POGOTOWIE

Gardłowe POGOTOWIE

Powszechność i częstość bólów gardła powoduje, że dolegliwość ta jest niesłusznie bagatelizowana przez pacjentów, a czasem nawet przez lekarzy. Gardło – jak na warunki anatomiczne człowieka – to bardzo duży „obszar”. Dzieli się on na trzy części: ustną, krtaniową i nosową (inaczej gardło górne, środkowe i dolne). Krzyżują się w nim dwa bardzo ważne dla człowieka układy: oddechowy i pokarmowy. Oznacza to, że czasami przyczyna dolegliwości (niekiedy bardzo dokuczliwych) może być zlokalizowana poza gardłem.

Katar u dzieci

Katar u dzieci

Problemy związane z katarem są częstą przyczyną nieobecności dzieci w przedszkolu lub szkole. W zależności od przyczyny, może to być dolegliwość krótkotrwała bądź bardzo poważny problem zdrowotny w znaczącym stopniu pogarszający komfort życia.

Zapalenie migdałków

Schorzenia migdałków kojarzone są przede wszystkim z okresem dzieciństwa i wieku dorastania, ale w codziennej praktyce laryngologicznej bardzo często spotykamy się z tymi chorobami także u osób dorosłych.

Co z tym katarem?

Czy to prawda, że katar bez względu na leczenie trwa tydzień?

Oczywiście nie jest to prawda. Katar to stan zapalny błony śluzowej połączony zwykle ze wzmożonym wydzielaniem gruczołów surowiczych i śluzowych. Może to być schorzenie o charakterze krótkotrwałym (tzw. ostry nieżyt nosa) lub długotrwałym, o wieloletnim niekiedy przebiegu (tzw. nieżyt przewlekły). Twierdzenie, że katar trwa 7 dni, odnosi się zwykle do ostrych infekcji wirusowych górnych dróg oddechowych (czyli przeziębienia), ale i w tych przypadkach trudno dokładnie przewidzieć czas trwania choroby.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH